Yaptığınız Tasarımı Müşterinize Beğendirmek İçin Uygulayabileceğiniz 15 Yöntem

Yaptığınız Tasarımı Müşterinize Beğendirmek İçin Uygulayabileceğiniz 15 Yöntem

Yaptığınız Tasarımı Müşterinize Beğendirmek İçin Uygulayabileceğiniz 15 Yöntem

Her şirket ve her kurum internet sitelerinden fayda sağlamak ister. Bu her kurumun olmazsa olmazıdır. Biz tasarımcılara düşen sorumluluk ise güzel ve kaliteli web tasarımlar ile web uygulamalar yaparak müşterilerimizi memnun etmektir. Web sitesinin tasarımını ve kodlamasını yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlar;

 • Tasarımın sadece olmasına ve müşterimizi yormamasına özen göstermeliyiz. Müşterimizin zevklerine göre sayfa tasarımını yapmalıyız. Mümkün oldukça kurumsal renkler dışına çıkmamalıyız. Hazırladığımız web sayfalarında boş kalmasın diye her yeri doldurmak yanlıştır. Çünkü bu tü tür uygulamalar açılan sayfaları yavaşlatır. Sade ve kurumsal bir görünüm her zaman daha iyidir.
 • Özellikle Flash ile yaptığımız web sayfalarının açılışında çalan otomatik müziklere dikkat etmeliyiz. Şayet müzik koyuyorsak bile her zaman bir ses kısma/açma butonu eklemeliyiz. Kullanıcı istediği zaman o müziği kapatabilmeli.
 • Müşterimizin istediği uygun siteyi yaparken tasarımın sonradan genişlemeye imkan tanır halde olmasına özen göstermeliyiz. Genişlemeye uygun olmayan bir web tasarımı yapıyorsak, sonradan ekleyeceğimiz bölümler için siteyi yeni baştan tasarlamak zorunda kalabiliriz. Bu da zaman alabileceği için müşterimiz bu durumdan sıkılabilir. O yüzden çalıştığımız web sayfalarını her zaman dinamik şekilde çalışmalıyız.
 • Yaptığımız tasarımlar kurum kimliğine uygun olmalıdır. Mesela; kurumun gri siyah bir renk tonu varsa; kartvizit, logo, web sitesi gibi her şeyi bu renk üzerinden olmalıdır. Yaptığımız çalışmaların hepsi bir renk tonunda olmalıdır ki kurumsa bütünlük bozulmasın.
 • Yapmış olduğumuz web siteleri hızlı açılmalıdır. Site içerisinde herhangi bir sayfaya bağlanırken sitemiz yavaş açılıyorsa, bu durum müşterimizle aramızda sorun çıkarabilir. Bu yüzden yaptığımız web sayfasının hızlı açılmasına dikkat etmeliyiz. Yaptığımız sayfaları HTML diline dökerken resimlerimizi daima png veya jpg kaydetmeliyiz ki sitemiz bu doğrultuda olursa, daha hızlı yüklenecektir.
 • Yapmış olduğumuz web tasarım özgün olmalıdır. Hazır şablonlardan oluşan web sayfaları yapmamlıyız. Çünkü standartlar dışına çıkmak her zaman bize artı puan kazandıracaktır.
 • Bir projeye başlamadan önce müşterilerimizin isteklerini analiz etmeliyiz. Fikir alışverişi ile projenin başlangıcında site haritasının çıkarılması gerekmektedir. Bu nednele projenin amacını anlayarak bu doğrultuda çalışmalar üretmek gerekir. Müşteriler bazen düşündüklerini bize aktaramayabilir. Onları iyi analiz etmeli ve gerekirse ortak bir çalışma yaparak yapılacakları maddeler halinde not alabiliriz.
 • İyi bir planla başladığımız bir web sitesinin temelleri, her aman sağlam olacaktır. Dinamik alanların bilinmesi, ilerideki güncellemelerde işimize yarayacak ve amandan tasarruf etmemizi sağlayacaktır.
 • Yapmış olduğumuz web sitesinde ziyaretçilerin hiçbir şey bilmediğini düşünerek, müşterilerin aradıklarını hızlıca bulabilecekleri bir yapı hazırlamalıyız. Bu durum her zaman daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.
 • Web sitesi tasarımında menü ve navigasyon sistemi mutlaka tüm sayfalarda açıkça ve belirgin bir şekilde olmalıdır. Bu durum sitemizin yazılımını yapacak kişiler için kolaylık olacaktır.
 • Yaptığımız site içerisinde iki ya da daha çok tekrar edecek olan ifadelerin fonksiyonlara aktarılması, programlama açısından her yazılımcıya rahatlık sağlar. Bu sayede hatalı kodları ayrıştırmak için sadece fonksiyonu incelemek yeterli olur.
 • Sitemizde birden fazla kişinin değişiklik yapması ihtimaline karşı yazılımımızı yaparken kodların nizami yazılmasına özen göstermeliyiz.
 • Geniş bir veri kitlesine sahip olan sitelerde veritabanı kullanmalıyız. Veritabanı işlerimizi daima daha kolaylaştıracaktır. Veritabanına kaydettiğimiz bilgilerden veri almak istiyorsak, fonksiyona ne tip veri istediğimizi göndermemiz yeterli olacaktır.
 • Yapmış olduğumuz sitede müşterimizin kullanabileceği bir yönetim paneli olmalıdır. Çünkü her müşterimiz HTML/CSS bilmiyor olabilir. Hazırladığımız web sayfasına bir yönetim paneli ekleyerek müşterimize kolaylık sağlamalıyız.
 • Yaptığımız web sitelerinin yazılımlarını esnek yapmalıyız. Yani sonradan geliştirilmeye açık bir yapı olmalıdır.

Bir site işi aldığımızda öncelikle hedef kitlemizi belirlemeliyiz ve hitap edeceğimiz kitleyi belirleyerek, sitemizi bu temeller üzerine kurmalıyız. Yazılım kısmı ile bir çok müşteri ilgilenmez. ONlar için önemli olan sitenin nasıl göründüğüdür. Bu yüzden arkaplanda kullandığımız kodların onlar için pek bir önemi yoktur. Site hızlı açılıyorsa ve müşterinin istedikleri doğrultuda bir yapı olmuşsa sayfada sorun yok demektir. Ayrıca bir web sitesi ne kadar güzel hazırlanırsa hazırlansın eğer kullanım kolaylığı yoksa, müşteriler web sitemizden sıkılabilir ve bu bize müşteri kayı olarak geri döner.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın