WWW Servislerinin Konfigürasyonu

3www servislerinin konfigürasyonu

WWW Servislerinin Konfigürasyonu

WWW Servislerinin Yapılandırılması

Bu bölümde Microsoft IIS (IIS) 4.0, World Wide Web (WWW) ile ilgisinden Hypertext Transport Protocol (HTTP) 1.1 den bahsedeceğiz. Bu sizi, IIS içindeki üç farklı tipteki özellik sayfasıyla tanıştıracak ve Web sitenizi oluşturmak için onlara nasıl erişeceğinizi anlatacaktır. Bu bölümde ayrıca virtual dizinler ve server’lar da anlatılacaktır ve IIS’e virtual dizinler ve server’lar eklemenin birçok yolunu açıklayacaktır.

HTTP Tanımı

Hypertext Transfer Protocol (HTTP) Internet üzerinde en çok kullanılan protokoldür. Burada HTTP’nin temellerini ve WWW hizmeti ile olan ilişkisini anlatacağız. HTTP’nin istek metodlarını veya komutlarını genişleterek onu birçok farklı fonksiyon için kullanabilirsiniz. Bunlar içerisinde sunucuları isimlendirmek ve dağıtılmış nesneleri yönetim sistemi de vardır.HTTP Tanımı

HTTP Web’in gelişimine izin veren protokoldür. Kullanıcıların Internet’teki bilgiye daha çabuk ulaşmalarını sağlayacak yaygın bir protokol ihtiyacından gelişmiştir. HTTP Internet Protokolü (IP)’nin uygulama katmanında yer alan bir istemci/sunucu (client/server) prokoldür. HTTP’nin verileri sınıflandırılmasından veya tiplerine göre ayırmasından sistemler transfer edilen verilerden bağımsız olarak yapılandırılabilir.

HTTP kararlı bir şekilde geliştirilmektedir. World Wide Web Consortium (W3C) Web için ortak standartlar geliştirmek için 1994 yılında kurulmuştur.

WWW Özellikleri

Bilgisayarınızda yarattığınız her Web sitesi kendi kişisel sayfalarına sahiptir. Genel ayarlamalar ya da özellikler bu sayfalarda gösterilir ve metabase’de tutulur.

WWW Özellikli Sayfaların Çeşitleri

Üç değişik çeşit vardır. Bunlar Master, Default ve File sayfalarıdır. Bu 3 çeşit sayfa için konfigürasyonları özelleştirebilirsiniz. Bu farklı tipteki sayfaları bir hiyerarşi yapısı içerisinde düşünürsek Master sayfası hiyerarşinin en üstünde, File sayfası da en altında yer alır. Master özellikli sayfa yarattığınız virtual Web sitesinin özelliklerini belirler.

Master

Master özellikli sayfalar IIS yüklenmesiyle birlikte oluşturulmuş olan her sanal web sitesinin ilk özelliklerini belirler. Yükleme sırasında IIS Master özellikli sayfalara kesin olan ilk değerler atar. oluşturduğunuz her sanal-virtual site bu ayarları içerir.

Default

Yükleme prosesi kendi ilk özelliklerini taşıyan bir default web sitesi oluşturur. Default Web sitesi içinde oluşturduğunuz her dosya bu ayarları içerir.

File

Virtual dizinde oluşturulan dosyalar, sanal-virtual dizinin özellikli sayfa ayarlarını kendisine miras alır. Bir dosya oluşturulduktan sonra özellikli sayfalar File seviyesinden kontrol edilebilir.

WWW Özellikli Sayfalar

WWW servisi 9 değişik özelliğe sahip sayfa tarafından kontrol edilebilir.

 • Web Sitesi.
 • Operatörler.
 • Performans.
 • ISAPI Filtresi.
 • Home Directory (ana dizin).
 • Dökümanlar.
 • Dizin Güvenliği.
 • HTTP Başlıkları.
 • Kişisel Hatalar.

WWW Özellikli Sayfalara Erişim

 1. Start düğmesinde Programlar burdan da Windows NT 4.0 Option Pack yolunu izleyerek Microsoft IIS ve sonra da Internet Service Manager tıklanır.
 2. Sol taraftan IIS düğümü çift tıklanır.
 3. Sol taraftan Computer Name düğümüne çift tıklayın.
 4. Default Web Site’a sağ tıklayın. Properties’i seçin. Default Web Site dialog kutusu ekranda belirir.

Web Sitesi

Web site özelliğindeki sayfayı Web Sitesini tanımak, belirlenen bağlantıların sayısını kısıtlamak için, Web sitesine giriş iznini vermek veya kaldırmak için kullanabiliriz.

Web sitesi tanımlama alanında Web siteniz için aşağıdaki ayarlamaları yaparak bir tanımlama seçebilirsiniz.

 • Description: Bu dialog kutusu Web siteniz için seçtiğiniz ismi listeler ve Internet Service Manager’ın ağaç yapısında listelenir.
 • IP Adresi: Bu dialog kutusu web sitenizde tanımladığınız IP adresini listeler.
 • TCP Port: Bu dialog kutusu her servisin çalıştığı portu belirler. Port için default değer 80’dir.
 • SSL Port: Bu dialog kutusu Secure Sockets Layer Transmissions tarafından kullanılan portu belirtir.
 • Advanced: Bu düğme advanced multiple web site configuration dialog kutusunu açar ve buradan Web siteniz için belirlediğiniz ek istekleri yerine getirir.

Connections alanı size aynı anda server’ bağlanabilecek olan sayıyı ayarlamanız olanağını verir.

 • Unlimited: Bu seçeneği server’ınıza sınırsız bağlantı imkanı vermek isterseniz seçin.
 • Limited To: Bu seçenek de server’ınıza aynı anda bağlanabilecek olan bağlantı sayısını belirlenmiş olan alana girebilirsiniz.
 • Connection Timeout: Bu seçeneği aktif olmayan kullanıcının server ile bağlantısının kesilmesinden önceki zaman aralığını saniye olarak belirlemek için kullanın.

Operatörler

OperatörlerWeb siteniz için hangi Windows NT kullanıcı hesaplarının yönetim hakkına sahip olacağını kontrol edebilirsiniz. Yeni bir Windows NT kullanıcı accountu-hesabı eklemek isterseniz Add düğmesine tıklayın. Bir kullanıcı accountunu silmek isterseniz önce Operators kutusundan accountu seçin sonra da Remove’ı tıklayın.

Performans

Web sitenizin performans ayarlarını performans özellik sayfasından ayarlayabilirsiniz. Siteniz için umduğunuz günlük bağlantı sayısını performance tuning ayarlarından ayarlayın. Eğer sayıyı bağlantı sayısından biraz daha fazlaya ayarlarsanız bağlantılar daha hızlı olur ve server’ın performansı da iyileşir. Buna rağmen bağlantı sayısından çok daha fazlaya ayarlarsanız server’ın belleği boşa kullanılmış olacak ve performansı düşecektir.

Enable Bandwidth Throttling seçeneği Web sayfanız tarafından kullanılan bandwidth’i sınırlamanıza yarar. HTTP Keep-Alives Enabled kutusu da bir istemciye server’ınızla açık bağlantı kurmasına olanak sağlar. Bu da şu anlama gelir: İstemci bağlantısı her yeni istekte yeniden kurulmak zorunda değildir.

ISAPI Filtreleri

ISAPI filtreleri özellikli sayfası Internet Server Application Programming Interface (ISAPI) filtreleri için seçenekler içerir. ISAPI’yi uzaktaki uygulamaları çalıştırmak için kullanabilirsiniz.ISAPI Filtreleri

Bu sayfada status (loaded, unloaded veya disabled), adı, dinamik link library (DLL)’deki priority rating set (high, medium ya da low) yer alır. Filtreyi Add, Remove ve Edit tuşlarıyla değiştirebiliriz. Enable ve Disable butonlarıyla filtrenin statüsünü değiştirebiliriz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın