WordPress CMS Sistemini Tasarlamak ve Kodlamak için İhtiyacınız Olan Programlar

WordPress CMS Sistemini Tasarlamak ve Kodlamak için İhtiyacınız Olan Programlar MEDEN Bilgi Teknolojileri

WordPress CMS Sistemini Tasarlamak ve Kodlamak için İhtiyacınız Olan Programlar

WordPress’te Tasarım Programı Seçimi

Tasarım yapabilmek için bilgisayarda araç olarak kullanabilceğimiz programlara ihtiyacımız vardır. Bu programlar bize web sitesini kodlamadan önce çizimini yapabilmemizi sağlayacaktır. ”çizim yapmadan siteyi direk kodlayarak bitiremez miyim? ”Elbette bitirebilirsiniz. Fakat güzel bir işe imza atmanız çok zordur. İyi bir web sitesi iyi çizilmiş bir afiş, broşür, grafik tasarım gibidir. Bu disiplinlenler birbirine çok yakındır. Ustalaşmak zaman ve tecrübe ister. Sağalam temelleriniz olması için önce çizim yapmalı sonradan yaptığınız çizimi kodlayarak sitenizi aşama aşama yapmalısınız. Bilgisayarda kullanabileceğiniz bir çok tasarım programı vardır. Fakat dünyada en çok kullanılan ve kalitesi ile belli konumlarda bulunan birkaç program vardır. Adobe Photoshop ve Adobe Fireworks. Bu iki program aynı firmaya ait tasarım programlarıdır. Photoshop, 1988 yıllarında adından da anlaşıldığı gibi resim ve fotoğraf editörü olarak çıkmıştır.

Kısa zamanda Photoshop grafik tasarım, fotoğraf düzenleme alanında kullanılmaya başlanmıştır. bugün web tasarımı yapanların yaklaşık olarak yarısı Photoshop ile web tasarım yapmaktadır. Fireworks ise 1998 yılında Macromedia firmasının yaptığı ve Adobe’un firmayı 2010 yılında satın almasıyla Adobe Fireworks adıyla devam eden bir web tasarım programıdır. Photoshop’un aksine Fireworks vizyon olarak web tasarım alanına odaklanmış ve sadece bu alana göre geliştirilmektedir. Photoshop’ta bulunan çoğu efekt ve özellik Fireworks’de de bulunmaktadır. Photoshop ve Fireworks benim gözümde en gelişmişi tasarım programlarından bir kaçıdır. Denediğim programlar oldu. Fakat adını bile anmayacağım kadar bende kötü izlenimler bıraktılar.

IDE Programı Seçimi (Kod Yazım Aracı)

IDE İngilizce bir terimdir ve açılımı; Integrated Development Environment – Entegre Geliştirme Platformu diyebiliriz. Derler ya ”taş yerinde ağırdır” diye. Bu terimleri kendi dillerinde bırakmak ve kullanmak daha kolay oluyor. IDE’ler proje yazarken bize kod renklendirme, fonksiyon hatırlatma, kod tamamlama ve kod hatalarını gösterme gibi kolaylıklar sağlar. IDE tanımlayacak olursak yazılım, site, uygulama yazmak için yapılmış araçlardır. Tasarım konusundan ziyade ücretli ve ücretsiz programlar bulunmaktadır. Yazılım konusunda ücretli ve açık kaynak olan programlar ücretli rakiplerine kıyasla çoğu özellikte üstündürler. Çok fazla alternatif bulunuyor. Program seçimi önemlidir. Bunlardan sadece bir kaçını tanıtacağım. Kullanım alışkanlıkları ve çalışılacak projelere göre bazı programlar yapacağınız işe ve size göre daha uygun ve kolay gelebilir. Bu yüzden sadece burada listelediğim programlar ile seçim yapmak zorunda değilsiniz. Araştırarak ve deneyerek farklı programlar kullanabilirsiniz. Hatta kullanmanızı denemenizi tavsiye ediyorum.

Dreamweaver

Dreamweaver MEDEN Bilgi TeknolojileriAdobe firmasının yaptığı ve desteklediği bir ücretli programlama IDE’sidir. Bir çok dil yazımına olanak sağlar. Kullanımı kolaydır. Kod tamamlama ve hatırlatma özelliği bulunmaktadır. Kod yazarken bu sizi hızlandırmakta ve zamandan avantaj sağlamaktadır. Programı http://adobe.com/ adresinden 30 gün deneme sürümü olarak indirebilirsiniz.

Notepad++

Notepad ++ MEDEN Bilgi TeknolojileriAçık kaynak ve ücretsiz olarak geliştirilen bir IDE’dir. Popüler tüm programlama dillerini desteklemektedir. Hızlı açılır, hızlı kullanılır, kod tamamlama özelliği vardır fakat çok gelişmiş değildir. Tecrübelerime dayanarak gerçekten hızlı kod yazacak bir program arıyorsanız Notepad++ kullanmanızı tavsiye ederim. Programı http://notepad-plus-plus.org/ adresinden indirebilirsiniz.

Netbeans

Netbeans MEDEN Bilgi TeknolojileriOracle firmasının geliştirdiği açık kaynak bir IDE’dir. Başlıca Java, PHP, C/C++ gibi dilleri desteklemektedir. Açık kaynak ve ücretsizdir. IDE’ye sonradan eklentiler ile bütün diller, platformlar, teknolojiler eklenebilmektedir. Bu yönüyle çok kullanışlıdır. Programı http://netbeans.org/ adresinden indirebilirsiniz.

Aptana

Aptana MEDEN Bilgi TeknolojileriBaşlıca HTML5, CSS3, JavaScript, Ruby, Rails, PHP and Python dillerini destekleyen ve popüler tüm dilleri yazabileceğiniz platformdur. Açık kaynak ve ücretsizdir. Proje çalışmak için kullanımı kolaydır. Yeni teknolojileri desteklemektedir. Programı http://aptana.com/adresinden indirebilirsiniz.

HTML Dili Hakkında

HTML dili Tim Bernerse-Lee tarafından 1989 yılında CERN laboratuarlarında web altyapısını oluşturmak için geliştirdiği bir dildir. HTML Türkçe Zengin Metin işaret Dili demektir. Herhangi bir web sitesine girip Sağ tıklayıp ”Kaynak Kodunu Göster” dediğinizde karşınıza HTML dili gelecektir. Siteler farklı dillerde yazılabilir fakat tarayıcılar sadece HTML dilinden anlar.

HTML öğrenmek zor değildir çünkü dilde çok fazla etiket bulunmamaktadır. Bunları kısa sürede öğrenebilir veya gördüğünüzde anlayabilirsiniz.

CSS Dili

CSS web sitenizin görünümünü, renklerini, tasarımını, yerleşim düzenini yazdığınız bir dildir. HTML htmltag.class, html.id, htmltag gibi HTMl etiketlerini CSS ile seçerek özellikler tanımlayabilir ve sayfadaki body etiketleri arasında kalan tüm HTMl etiketlerine CSS özellik tanımlayabilirsiniz. Sizlere tavsiyem web tasarımda ilerlemek istiyorsanız CSS konusunda kendinizi geliştiriniz. CSS en iyi örnekler bularak ve bunları değiştirip kendi denemelerinizi yaparak öğrenirsiniz. CSS, HTML’e nazaran daha fazla özelliği barındırmaktadır. CSS3 ile birlikte artık animasyon yapmanız bile mümkün olmuştur. Basit animasyonları düşünecek olursak artık Flash gibi bir programa ihtiyacınız kalmamıştır.

PHP Dili

PHP Server-Side bir programlama dilidir. Yazdığınız kodlar sunucu tarafından yorumlanır ve tarayıcıya bir HTML çıktı üretir. Sunucu tarafında yazılması sebebiyle kodları HTMl’de olduğu gibi herkes göremez ve bu durum kısmen güvenlik sağlar. PHP veritabanı ile iletişime geçebilir. Kısa ve uzun vadeli veriler tutabilir. Sitelere kullanıcı girişi ve etkileşimi gibi olayları PHP ile yapabilirsiniz. Büyük ve küçük bütün web işlerinin altından kalkabilecek bir dinamik programlama dilidir. WordPress, PHP ile yazılmıştır. Kitapta yazacağımız çoğu kod PHP olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın