Webmaster’lara Özel Google Araçları Nelerdir? Nasıl Kullanılırlar?

Webmaster’lara Özel Google Araçları Nelerdir? Nasıl Kullanılırlar?

Google Webmaster Araçları Nelerdir?

Google web sitelerini daha iyi tanıyarak, web site sahipleriyle daha kolay iletişim kurmak için oluşturduğu bir platformdur. Bu platform sayesinde, Google botlarının siteyi taraması esnasında karşılaştığı problemlerin site sahibine iletilerek düzeltilmesini kolaylaştırması ve web sitesi sahibinin sitesiyle ilgili yaptığı ayarlama ve özellikleri dikkate alarak bunu uygulamaya geçirmesini sağlayan SEO için olmazsa bir konudur.

Google Webmaster Kaydı

Bir Google hesabıyla giriş yaptıktan sonra www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr Webmaster Araçlarına giriş yaparak sitenizi eklemeniz sitenizin Google tarafından fark edilmesini kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda Google webmaster araçları, Google’ın yapısında sitelerinizin için çeşitli düzenleme seçenekleri de sunmaktadır. Bu sayede webmaster araçlarını kullanarak SEO açısından etkili bir çalışmada gerçekleştirmiş olursunuz. Google webmaster araçları üzerinde yapılan tüm düzenleme işlemleri sonraki konularda detaylı olarak anlatılacaktır. Webmaster Araçlarını giriş yaptıktan sonra, bir web sitesini Google webmaster araçlarına eklemek ve eklenen sitenin sahibi olduğumuzu belirtmek için doğrulama yapmak gerekmektedir.

Google Webmaster Kaydı

Google Webmaster Kaydı

Site ekleyin butonuyla site adresinizi yazarak devam butonuna tıklayarak sitenizi ekleme işlemine başlayınız.

Bir sonraki işlem eklenen sitelerin doğrulanmasıdır. Sitenin sahibi olduğunuzu 4 farklı yöntemden biriyle doğrulayabilirsiniz.

Alan Adı Yapılandırmanıza DNS Kaydı Ekleme

Alan Adı Yapılandırmanıza DNS Kaydı EklemeBu seçeneği işaretledikten sonra talimatlar bölümünden domain kayıt sağlayıcınızı seçin. Eğer Türk sağlayıcı üzerinden satın aldıysanız Diğer seçeneğini işaretleyin. Bu seçimden sonra size verilen kodu domain yönetim panelinden DNS zone yönetiminden txt formatı olarak ekleyin. Bu işlemi tamamladıktan sonra Google Webmaster araçları sayfasından doğrula butonuna tıklayınız.

Sitenizin Ana Sayfasına Meta Etiketi Ekleme

Bu seçenek ile birlikte bir meta kodu verilecek ve bu kodu sitenin head bölümüne ekleyerek doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sunucunuza Bir Html Dosyası Yükleme

Google tarafından indirmeniz istenilen bir HTML dosyasını sunucunuzun ana dizinine yükleyerek doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. En çok kullanılan ve tavsiye ettiğim yöntemdir.

Google Analytics Hesabınıza Bağlama

Google Analytics Hesabınıza Bağlama

Google Analytics Hesabınıza Bağlama

Bu seçenek ile sitenizde kullanılan bir Google Analytics kodu üzerinden sitenizin doğrulanmasını sağlamaktadır. Doğru butonuna bastıktan sonra Google, Analytics kodunu bularak doğrulama işlemini gerçekleştirmektedir.

Google Webmaster Tools Ayarları

Kontrol paneli, siteye ait Google tarafından belirlenen önemli sorgu ve kriterlerin listelendiği bölümdür. Bu bölümde listelenen özellikler aşağıdaki gibidir.

Arama Sorguları

Sitenin en çok hangi kelimeler üzerinden yapılan aramalarla ziyaretçi ve gösterim aldığını ve bunların sayısını vermektedir.

Tarama Hataları

Google botları tarafından sitenin taranması esnasında karşılaşılan hatalar listelenmektedir. Bu hataları minimuma indirmek SEO açısından oldukça yararlıdır.

Sitenize Giden Bağlantılar

Sitenize en fazla sayıda backlink sağlayan siteler listelenmektedir.

Anahtar Kelimeler

Google botlarının site içinde rastladığı en fazla sayıda anahtar kelimeleri göstermektedir. Sitenin genel olarak anahtar kelime yoğunluğunu vermektedir.

Site Yapılandırma

Bu bölümden sitenize ait site haritasını mutlaka ekleyiniz. Bir site haritası Gönderin butonuna tıklayarak site haritanızın bulunduğu dizini ve site haritası ismini yazarak Google’a gönderin. Site haritası incelendikten sonra, site haritasında yer alan link sayısı ve dizine eklenmiş olan link sayısı karşılaştırmalı olarak gösterlicektir. Sitenize ait farklı subdomain veya klasörlere özel site haritası varsa bunlarıda ayrıca ekleyiniz. Sitenizdeki resimlerin de hatasız indekslenebilmesi için sitenizdeki tüm resimlerin linkini XML formatıyla site haritası olarak ekleyin. Google görsel aramalar açısından da etkilidir.

Tarayıcı Erişimi

Robots.txt dosyasıyla ilgili inceleme ve düzenlemeleri sağlar. ”robots.txt dosyasını test edin” bölümü ile robots.txt dosyanızın arama motorları tarafından hatasız görüntülenip görüntülenmediğini kontrol edin. ”robots.txt oluşturun” bölümünden, istenilen bota, belirlenen dizin ve dosyalar için erişim yetkisi verebilir veya engelleyebilirsiniz.

Tarayıcı Erşimi Robots.Txt

Tarayıcı Erşimi Robots.Txt

”URL’yi kaldır” bölümünden, hatalı indexlenen sayfaların arama motoru sonuçlarından kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem genellikle yapılan ref saldırıları sonucu oluşan istem dışı linklerin kaldırılması için kullanılmaktadır. site:meden.com.tr inurl:ref= şeklinde sitenize göre yapılan Google arama sonuçlarında çıkan URL’leri kaldırmalısınız.

Site Bağlantıları

Sitenizin anahtar kelimesinde otoriter olması durumunda, arama sonuçlarında görüntülenecek alt bağlantıların neler olacağının belirlenmesini sağlar. Google otomatik olarak en çok link verilen ve ziyaretçi çeken sayfaları belirlemektedir. Ancak bunların dışında sayfalar olmasını isterseniz bu bölümden gösterilmesini istemediğini sayfaları alt bağlantılarınızdan kaldırabilirsiniz.

Adres Değişikliği

webmaster-arac-degisikligiWebmaster Araçlarında eklenmiş ve doğrulanmış bir başka sitenizi farklı bir adrese taşıdıysanız, bu bölümden kalıcı yönlendirme yapılmasını sağlayabilirsiniz. Diğer site yine ziyaret edilebilir ve arama motorları tarafından görüntülenebilir. Anak taşıdığınız siteye ait backlinkler artık yeni domain için geçerli olmaktadır. Eğer sitedeki trafiğinde aktarılmasını isterseniz htcaccess 301 yönlendirmesi yapmanız gerekir.

Ayarlar

”Genel Ayarlar” bölümünden sitenize ilişkin Coğrafi bölge hedefleme, eti alanı ayarı (www seçimi) ve tarama hızına ilişkin seçim yapılmaktadır. Coğrafi hedefiniz, sadece Türkiye kaynaklı bir SEO çalışması yapıyorsanız Türkiye olarak belirlenmelidir. Ancak .in veya .ca gibi ülke bazlı domainler kullanıyorsanız, coğrafi hedef bu ülkeleri dikkate alacak şekilde otomatik olarak ayarlanacaktır. bu sebeple başka ülkelerin uzantılarını Türkiye kaynaklı SEO açısından kullanmak dezavantaj oluşturur. Örneğin .in domaini ile coğrafi hedef otomatik Hindistan olarak belirlenmiş olur. Bu durumun SEO çalışmanız için büyük olumsuz etkisi olur. Bu olumsuz etkiyi azaltmak için ülkenize ilişkin metaları kaynak koduna eklemek gerekir.

Google Webmaster AyarlarTercih edilen etki alanı, ile sitenize ait www yapısı kullanılıp kullanılmayacağı belirlenecektir. Tarama hızı ayarı ile de Googlebot’un siteyi taramak için harcadığı süreyi arttırmak veya azaltmak için tarama hızını belirleyebilirsiniz. Ancak bu hızın Googlebot tarafından otomatik olarak belirlenmesi seçeneği önerilmektedir. Parametre işleme sekmesi ile, sitenizde istediğiniz dışında oluşan link yapılarının indekslenmesini önleyebilirsiniz. Bunlar bir sayfadaki aynı kaynak koda sahip sekmelerle oluşan içeriğin, farklı link parametreleriyle açıldığı durumlar için kullanılmaktadır.

Web Üzerindeki Siteniz

Sitenize yapılan ziyaretlerin ve gösterimlerin en çok hangi kelimeler üzerinden gerçekleştiğini bir grafik ile En çok yapılan sorgular bölümünden görebilirsiniz. En alakalı sayfalar ile de en çok gösterimi ve tıklaması olan sayfaları göstermektedir.

Sitenize Giden Bağlantılar

Sitenize ilişkin, en çok backlink sağlayan siteler, en çok backlink alan sayfalarınız ve backlinkleriniz için en çok kullanılan anchor text detaylarıyla gösterilmektedir.

Anahtar Kelimeler

Google’ın siteyi tararken en çok rastladığı anahtar kelimeleri göstermektedir. Buradaki sıralamaya göre SEO önceliği olan anahtar kelimeler de değişmektedir.

İç Bağlantılar

Siteniz üzerinden yine kendi sayfalarınıza verilen bağlantılar, en çok link verilen sayfadan aza doğru gösterilmektedir. Hangi sayfalar tarafından link verildiğini de detaylıca görebilirsiniz.

Abone İstatistikleri

Sitenizin beslemer yoluyla ne kadar takipçi sayınızın olduğunu göstermektedir.

Tanılamalar

Sitenize yerleştirilmiş virüs veya zararlı kodlamaların Google tarafından tespit edilmesi halinde, sonuçlara bu durumu yansıttığı bölümdür. Bu bölümden varsa kötü niyetli yazılımları kontrol edebilirsiniz.

Tarama Hataları

Google botlarının sitenizi taraması esnasında karşılaştığı hataların listelendiği bölümdür. Bu bölümde karşılaşılan tüm hataların çözülerek bu sonuçların temizlenmesini sağlayınız.

Tarama İstatistikleri

Google botların sitenizi taraması esnasında oluşturdukları istatistikleri gösterir. Bunlar; günlük taranan sayfa sayısı, Günlük indirilen kilobayt cinsinden miktar ve bir sayfayı indirmek için harcanan zaman gibi istatistiklerin grafikleridir. Google botun daha kolay ve hızlı tarama yapabilmesi için sunucu ve kodlama bazlı optimizasyon yapınız.

HTML Önerileri

SEO HTML

SEO HTML

Sitenizin SEO performansını doğrudan etkileyen, ancak sitenizin açılması veya taranmasıyla ilgili sorun teşkil etmeyen öneriler listelenmektedir. Bu önerilerin dikkate alınarak uygulanması SEO açısından çok kaliteli sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Google metaları belirli uzunluklarda görüntülemek istemektedir. Aynı zamanda tekrarı sevmediği için meta ve başlıklarda çeşitlilik oluşturmak gerekir. Google botun taradığı limit dışı uzunluk ve belirlenen tekrarlar aşağıda listelenmektedir.

  • Yinelenen meta açılamalar.
  • Uzun meta açıklamalar.
  • Kısa meta açıklamalar.
  • Eksik başlık etiketleri.
  • Yinelenen başlık etiketleri.
  • Uzun başlık etiketleri.
  • Kısa başlık etiketleri.
  • Bilgilendirici olmayan başlık etiketleri.
  • Sitenizde dizine eklenemeyen içerikle ilgili hiçbir sorun tespit edemedik.

Laboratuvar

Bu bölüm ile sitenizde istediğiniz sayfayı Google bot gözüyle görebilir ve bu şekilde indexlenmesinde veya taramasında problem yaşadığınız sayfalarda problemi daha kolay tespit edebilirsiniz.

Site Performansı

Sitenin hızına ait grafiği göstererek sitenin hızı konusunda bilgi vermektedir. Aynı zamanda taradığı sayfalarda yavaşlamaya sebep olan unsurları listeleyerek, bunlar konusunda düzeltmeleri yapılmasını istemektedir.

Video Site Haritaları

Bu bölümden video içeriğe sahip siteler için Google tarafından tespit edilen veya eklenen video site haritasında tespit edilen işleme hataları veya olası sorunlar hakkında bilgi vermektedir.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın