Web Hizmeti Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web Hizmeti Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web Hizmeti Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web Hizmeti Nedir?

Web Hizmeti Nedir?

Web Hizmeti Nedir?

Web İngilizce bir terim olup World Wide Web (www) ifadesinden gelmektedir. Bilişim çağını yaşadığımız günümüzün hizmet almak ya da vermek için zaman ve mekân kısıtlamasını ortadan kaldırmış dünya çapında küresel olarak dinamik bir şekilde kullanılan bir hizmettir. Bu hizmeti kamuoyu “web sitesi” diye isimlendirdiğimiz farklı sitelerden sağlayabilir. Bilgisayarlarımızda kurulu web tarayıcılarıyla web ’in nimetlerinden faydalanıyoruz.

Web Hizmeti Nedir? Sorusunun cevabı da yukarıdaki tanıma da bakıldığında oldukça gelişmiştir.

  1. Öncelikle hemen hemen her haneye girmiş olan internet sektörünün halka sunduğu bir hizmettir. Yani bu hizmet bilgisayar kullanıcılarının parmaklarının ucunda olup hizmetten istifade etmek yediden yetmiş yediye bütün bireylere bu kadar yakındır. Tabii büyüklere biraz yardım etmek gerekebilir. 🙂
  2. Web sayesinde şirketler devleşmiştir. Müşteri portföylerini bu kolaylık sayesinde genişletebilmişlerdir.
  3. Devasa bir alışveriş imkânı sağmaktadır. Bu hizmet web sitelerinin gelir imkânını arttırmış olup alınan ürünlerin de halkın ayağına kadar gelmesi olanağını sunmuştur.
  4. Kişilerin, şirketlerin birbirleriyle iletişim kurmaları hususunda bulundukları yerden sağlama imkânı tanır.
  5. Web sayesinde artık devletle ilgili işler de eskiye göre çok daha kolay yürümektedir. Sağlıkçılar sağlık bakanlığı web sitesinden, öğrenciler, veliler ve öğretmeler milli eğitim bakanlığından vs. bilgilerine ulaşmaları, kamu işlerini yürütmeleri çok daha basit hale gelmiştir. Mesela kapsamı günden güne genişleyen e-devlet web sitesi vatandaşlara sunulmuş iyi bir hizmet olmuştur.
  6. Konu her neyse, merak edilen haber hangisiyse bunlara ulaşma imkânı sağlamaktadır. Web hizmeti için bir çeşit elektronik ansiklopedi diyebiliriz.
  7. Market alışverişleri için de marketlere gitmeye gerek kalmadı. Web hizmeti sayesinde ağır poşetleri eve taşıma derdinden kurtulduk. E-market web siteleri bizlere bu kolaylığı da artık sağlamış durumda.
  8. Evdeyiz ve buzdolabımız boş, dışarı çıkma imkânımız da yok. (Belki küçük bebeğimizi yalnız bırakamayacak durumdayız vs.) Yemek hizmeti veren web sitelerinden ayağımıza istediğimiz yemeği getirtebiliyoruz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın