Tasarıma Hayat Veren Renkler midir?

Tasarıma Hayat Veren Renkler midir?

Tasarıma Hayat Veren Renkler midir?

Neden hiçbir şeyin asıl rengini göremiyoruz? Çünkü elimizde bir tane doğal ışık var, o da güneş. Bütün renkler güneşten kaynağını alır. Renkleri güneşin maddeler üzerine düşürdüğü ışıktan seçebiliyoruz. Oysa güneşten gelen ışıkların dalga boyu değişirse başka renkleri başka şekillerde görebiliriz. Söz gelimi insan dışı canlılar başka dalga boylarındaki renkleri başka algılarlar. Yani dediğimiz portakal turuncu ama, sahiden de turuncu mu? İnsan gözü 380 nanometre ile 780 nanometre arasındaki dalga boylarını algılayabilir. Dolayısıyla bu sınırlı aralığın dışındakileri göremiyoruz. Infrared (Kızılötesi) ya da Ultraviolet (morötesi) ışıklar ne renk bilemiyoruz. Dolayısıyla diyebiliriz ki renkler sonsuzdur. Çünkü dalga boylarının da alt ya da üst sınırı yoktur. Bir de buna mekan eklenirse renk algı kavramı daha da karmaşıklaşabilir. Evet, aslında renk yoktur. Sadece ışığın yansıması vardır.

Doğa

Doğa

Tasarımlar, kaynaklarını doğadan alırlar ve gerçeküstü (sürrealist) bir zemine yayılırlar. Bunun anlamı şudur. Bütün renklerin ve tasarımların kökeni doğadır. Söz gelimi tasarlanan üç boyutlu bir nesneye düşürülen ışık, verilen açı, uygulanan renk ya da maska ve diğerleri. Bunların tamamı kaynaklarını tabiattan alır ve insan unsurunun düşünsel zenginliğiyle doruğa ulaşırlar. Yani, yapılan bir tasarımın illa ki şu anda doğada bulunuyor olması gerekmez, ancak öykünülen şeyin kökeni hep tabiattır. Tasarımda kullanılan renkler arasında ya tam anlamıyla bir zıtlık ya da tam bir uyum olmalı.

Uyumlu Renkler

Uyumlu Renkler

Ancak uyum ile yapılacak tasarımlarda dikkat edilmesi gereken şey, tonlardır. Zıtlıklarda ise parlaklıktır. Bu elbette ki çok uzun bir konu, fakat temelde bunları bildiğiniz takdirde profesyonel düzeyde tasarımlar geliştirebilirsiniz. Tasarımda kullanılan renkler arasında ya tam anlamıyla bir zıtlık ya da tam bir uyum olmalı. Ancak uyum ile yapılacak tasarımlarda dikkat edilmesi gereken şey, tonlardır. Zıtlıklarda ise parlaklıktır. Bu elbette ki çok uzun bir konu, fakat temelde bunları bildiğiniz takdirde profesyonel düzeyde tasarımlar geliştirebilirsiniz.

Zıt renkler vardır. Örneğin; sarı üzerine mor veya pembe kullanılmaz çok alakasız görüntü olmakla beraber, yapmış olduğunuz tasarımda anlamsız bir görüntü kazanarak karşı tarafa kötü bir izlenim bırakır. Renkleri gözlerimiz ışıkla tanımlayabiliyor. İnsanın algıları da ışık üzerinde etkili olmaktadır. Örneğin; kendi monitörünüzde renkler farklı görünebilirler. Aynı zamanda aynı monitöre bakan farklı iki kişi de renk değerlerini başka farklarla algılayabilirler.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın