Tasarım Amaçlarına Göre İhtiyacınız Olan Programlar Nelerdir?

Tasarım Amaçlarına Göre İhtiyacınız Olan Programlar Nelerdir?

Tasarım Amaçlarına Göre İhtiyacınız Olan Programlar Nelerdir?

Günümüzde özellikle bilgisayarlara gelen teknolojinin teknik açıdan pek çok kolaylık getirmesine karşın, uygulama boyutunda yoğun bir görsel yanlışlığı ve kirliliği de beraberinde getirdiğini görüyoruz. Bu nedenle bilgisayarlardan kaliteli grafik tasarım ürünleri çıkarabilmek için arkalarında duyarlı, bilgili, sezgili ve yetkin tasarımcıların oturması gerekmektedir. Bilgisayar başında kullandığımız grafik programlarının kendi içerisinde de ayrıldığı alanlar vardır.

Grafik tasarım programlarını iki başlık altında toplayabiliriz.

Bitmap (fotoğraf işleme) tabanlı yazılımlar.

Vektörel (çizim) tabanlı yazılımlar.

Bu iki yazılım dışında kelime işlemci yazılımlar da bulunmaktadır. Microsoft Word, QuarkXpress gibi programlardır. Fakat vektörel tabanlı programların içerisinde aynı zamanda kelime işlem amaçlı fonksiyonlar da yerleştirilmektedir. Dolayısıyla bu program iki işi bir arada yapabilmektedir. Kelime işlemci programlar sayesinde sayısız font oluşmuştur. Bu programlar yazı karakterleri üzerinde çalışmanın teknik zorluklarını son derece azaltmıştır. Bu nedenle kelime işlemci programlar daha çok başında ve kısa zamanlı veri alışverişlerinde kullanılmaktadır.

QuarkXpress Programı

Dizgi ve sayfa düzeni amaçlı olarak kullanılan bir programdır. Grafik tasarımcılar bu programı, daha çok sayfa tasarımları ve metin içerikleri düzenleme alanında tercih ederler. Mac ve Windows işletim sistemlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Başka programlarda hazırlanan çizim, fotoğraf ve yazılar QuarkXpress’ gönderilerek, sayfa düzlemi içine açılan resim ve yazı alanlarına istenilen boyutlarda yerleştirilebilir. Kelime işlemci oluşu ve diğer programlardaki çalışmalarla birleştirilebilir olması nedeniyle gazete, dergi ve kitaplar genellikle bu programla tasarlanmaktadır. Biz grafik tasarımcılar kullanım alanlarıma göre programları tercih etmeliyiz. Tek bir programa da bağlı kalmamalıyız. Bazı grafikerler görüyoruz ki sadece Photoshop programını tercih ediyor. El-ilanı, dergi, billboard gibi tüm işleri bu programla yapıyor. Bu mantık yanlıştır ve verimsiz çalışmalar elde etmemize neden olur. Bu yüzden programların hangi işi yaptığını nasıl yaptığını ve programların çalışma mantığını iyi bilmeliyiz. Sonuç olarak kullanım alanlarına göre programlar tercih ederek daha verimli çalışmalar elde edebiliriz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın