Sunucu Odaklı SEO

sunucu-odakli-seo-optimize

Sunucu Odaklı SEO

Sunucu Odaklı SEO

SEO, daha öncede belirttiğimiz üzere oldukça fazla etkene ve özelliğe bağlı olarak sıralamaya etki etmektedir. Bunlardan bir bölümü de sunucu bazlı kriterlerdir. Sunucu odaklı SEO alırken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Şimdi alt başlıklar halinde bu noktaları inceleyelim.

Hız

Sunucu Odaklı SEO CAFFEINESite hızı Google caffeine algoritması ile birlikte sunucu odaklı SEO açısından belirleyici bir kriter haline gelmiştir. Ziyaretçilerin ve arama motoru botlarının siteyi daha kolay ve hızlı dolaşabilmesi için sitelerin hızlı olması gerekmektedir. Bu şekilde yeni içerikilerimiz daha hızlı indexleneceği gibi ziyaretçiler de daha kolay ulaşacaktır. Site hızı, site içi değişkenlere bağlı olabileceği gibi site dışı ve sunucuya ait değişkenlere de bağlıdır. Site içi, çalıştırılan dosyaların boyutları, içerik büyüklüğü, sorgu sayısı gibi pek çok etken bulunmaktadır. Site dışı, harici dns sorguları ve çekilen veriler gibi etkenleri içerir. Sunucu bazlı hız ise, sunucunun donanımsal özellikleri, yazılımı, kullanım oranları, ziyaret sayısı, güvenlik açıkları gibi pek çok unsura bağlı olarak değişir. Dolayısıyla hosting alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir konu sunucunun hızıdır. Bunu anlayabilmek için Başlat>Çalıştır >cmd – ENTER diyerek açılan komut satırına ping meden.com.tr yazıp ENTER diyerek sunucudaki bir sitenin veya sunucu satış sayfasının tepki süresini ölçebilirsiniz.

Güvenlik

Sunucuların güvenliği, hosting seçiminde en önemli konudur. Zira sitenize kolay erişebilmesi içeriklerinizin çalınma riskini arttıracağı gibi, sitenizin kapanarak veya farklı bir anasayfa oluşturularak ziyaretçilere de ulaşmanızı engelleyecektir. Sunucular genelde birçok güvenlik önemlini hali hazırda almışlardır. Ancak sürekli gelişen teknoloji ile birlikte yeni saldırı teknikleri de ortaya çıkmakta ve saldırılar konusunda kalıcı ve kesin çözümler bulunamamaktadır. Güvenlik konusunda bazı sıkıntılar site sahibi tarafından da oluşabilmektedir. Örneğin dosya okuma izinlerinin veya sızmaya müsait kodlamaların sitede bulunması saldırı girişimini kolaylaştırır.

Sunucuların en çaresiz olduğu saldırı tipi botnet ve ddoslardır. Bunlar kullanıcı gibi siteye hücum eden yapay ziyaretçi ordularıdır. Bu sebeple sunucun aynı anda kaldıramayacağı milyonlarca ziyaret gerçekleşince, işlemci kullanımı tavan yaparak sunucu kilitlenmektedir. Bu saldırı girişiminde genellikle saldırının bitmesi beklenmektedir. Çünkü saldırı ile gelen zombiler gerçek kullanıcıdan ayırt edilmez ve filtrelenemez.

BOTNET Saldırısından Nasıl Korunulur?

Botnet saldırısı, çözümü en zor saldırı türüdür. Çünkü botnet ile birlikte trojan bulaşan bilgisayarlar sizin sitenize yoğun bir ziyaret gerçekleştirerek, sunucunuzu kilitlemeye yönelik bir girişimde bulunurlar. Çoğu zaman buna ortak olan bilgisayar sahipleri (zombie olarak adlandırılır) trojan bulaşarak böyle bir girişimde bulunduklarının farkında değildirler.

Örnek olarak bir sohbet sunucusu binlerce ziyaretçisine trojan bulaştırdıysai kolaylıkla istenilen komutlar verilerek bu zombie bilgisayarlar yönlendirilebilmektedir. Kullanıcıların yoğun girişi olarak görülen botnet saldırısı, sunucu gözünde normal ziyaretçiden farksızdırlar. Ancak çok sayıda bilgisayarın, sık girişleri sunucuyu zora sokarak siteye ulaşılmasını engellemektedir. Uzun süreli saldırılardan, geri dönüşü olmayacak şekilde sıralama kayıplarınız olabilir.

Yazılım

Sunucunun kullandığı yazılımların yapısı ve güncelliği çok önemlidir. Piyasada en çok kullanılan iki sunucu yazılımı bulunmaktadır. Bunlar Cpanel ve Plesk panel daha çok Windows sunucularda kullanılsa da Linux sunucularda da bulunabilmektedir. İşlem olarak birbirlerine yakın olsalar da kullanım açısından farklılıklar olmaktadır. Hosting seçiminde kullanımına en çok çalıştığınız panel yazılımını seçmenizde yarar var. Bunların dışında kullanılan yazılımların güncelliği oldukça önemlidir. Zira sitede kullanılan yeni bir kodlama tekniğine uygun bir güncelleme yapılmadıysa bu durumda çalışmalarınız açısından sıkıntıya sokabilmektedir.

SEO HOSTING

SEO Hostingleri normal Hostinglerden ayıran en önemli özellik SEO Hostinglerinin web sitelerini C-CLASS IP adresleri üzerinde barındırmasıdır. Konuyu biraz daha açmak gerekirse; tek C-CLASS (C Sınıf) tip IP tabanlı Hostinglerde birden fazla web sitenizi barındırıyorsanız, sitelerinizin arasında birbirine verdiğiniz linkler değer kazanmamaktadır. tam bu sırada SEO Hostinglerin önemi anlaşılıyor. SEO Hostingler sayesinde her bir sitenize farklı C-CLASS (C Sınıf) IP adresleri vererek siteleriniz arasında backlink paylaşımı yapabilirsiniz.

SEO dDanışmanları için önemli bir avantaj sağlayan SEO Hostingler, backlink konusunda farklı sitelerden backlink almak için para ödemenize gerek bırakmıyor. SEO Hostingleri ile sadece SEO danışmanlarının ilgilendiği için çok az firma tarafından veya bu SEO danışmanları tarafından satılıyor. IP adresleri a, b, c, d, e olmak üzere 5 sınıfa ayrılmıştır. A sınıfı IP’ler, tüm sınıflar arasındaki en kaliteli sınıftır. A ve B sınıf IP özelliği bulunan SEO Hostingler çok zor bulunur ve yüksek fiyata satın alınabilir. Bu nedenle SEO Hostingler için en ideal sınıf, C sınıfı yani diğer bir adıyla C-Class’dır.

SEO HOSTING’IN SEO’YA KATKISI

SEO Hostinglerin üst kısımda da belirttiğimiz gibi C_CLASS IP adresi özelliği bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde SEO Hosting kullanan siteler Google’a sunucu odaklı SEO konusunda daha uygun görünür. Bu durumun yanı sıra çoğu SEO danışmanının bildiği gibi Google, aynı IP üzerinde bulunan siteleri bilir. Eğer sizin kullandığınız sunucuda farklı bir illegal site varsa, SEO açısından problem yaratır. SEO hostinglerde ki her siteye verilen farklı IP adresi özelliği sayesinde bu tehlikeden de kurtulmuş oluyorsunuz.

seo-gelecekSEO’nun bir amacı da Google’da herhangi bir kelime de üst sıralarda olmaktır. Üst sıralarda olmak için backlink almak gerekir. Alınan backlinkler, siteyi istenen kelimede üst sıralara çıkartır ve PageRank değerinde artış sağlayabilir. Backlink almak için verdiğiniz paraları, SEO Hosting ile büyük oranda azaltabilirsiniz. SEO Hostinginizde birden fazla barındırdığınız siteleriniz için link değişimleri yapabilirsiniz. Normalde aynı IP adresini taşıyan siteler arasında yapılan backlink eklemeleri, Google tarafından önemsenmez. SEO Hostingdeki C-Class özelliği bu durumda da sizlere yardımcı oluyor.

SEO Hostingin SEO’ya katkısı bunlarla sınırlı kalmıyor. Linkwheel uygulamasında, ana siteye bağlantı veren sitelerin hepsinin farklı IP’lerde olması gerekir. Linkwheel uygulamasını uygulamak isteyen sunucu odaklı SEO danışmanları, SEO Hostinglerdeki farklı IP atama özelliği sayesinde kendi Hostingleri üzerinden bu uygulamayı yapabilirler. Blogspot, Blogcu ve bunun gibi ücretsiz blog siteleri ile yapılan Linkwheel uygulamasına oranla, SEO Hosting kullanılarak yapılan linkwheel uygulaması C-Class IP özelliği sayesinde daha iyidir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın