Sosyal Medyanın SEO ya Etkisi

Sosyal Medyanın SEO ya Etkisi öne çıkarılmış görsel

Sosyal Medyanın SEO ya Etkisi

Sosyal Medyanın Etkisi

Sitenizin sosyal medyalarda bulunma oranı, doğrudan sitenizin hitini ve site dışı seosunu etkiler. Bu sebeple ilk iş siteniz için sosyal medyanın hesaplarına ait Twitter hesabı, friendfeed hesabı ve Facebook fan sayfasının oluşturulmasıdır. Aynı zamanda bu sosyal platformlar üzerinden takipçi ve abone sayınız ne kadar fazla ise paylaşımlarınız o düzeyde etkili olur. Sitenizdeki son yazıları RSS kayağını friendfeed ve Facebook fan sayfasına ilişkilendirerek, son yazılarınız otomatik olarak bu platformlarda yayınlanabilir. Facebook profil ile Twitter profili de birbiriyle ilişkilendirerek son yazılarınızı da Twitter’dan paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal medyada en önemli faktör, takipçi sayısıdır. Sosyal medya profilinizi kimse takip etmiyorsa bu yapılan çalışmaların SEo açısından etkisi daha az olacaktır. Önemli olan paylaşımlarımızın başkalarının da profillerinde paylaşılmasını sağlamaktır. Genel olarak sosyal medya profillerinin abone sayısını arttırmak için, profil linklerini sitenizde görünür bir yere, dikkat çekici bir yere ekleyin. Sitenizde ki yazar hakkında bölümlerine bu profil linklerini ekleyebilirsiniz. Başka sitelere yaptığınız yorumlarda site urlsi yerine profil linkini kullanabilirsiniz. Bunun dışında üye olduğunuz ve mesaj sayınızın yüksek olduğu forumlarda, profilinize ait imza bölümüne sosyal medya profillerinizin linkini toplu olarak ekleyebilirsiniz.

Twitter

Sosyal Medyanın SEO ya Etkisi twitter SEOTwitter SEO açısından sosyal medyanın kullanımı için büyük ir öneme sahiptir. Çünkü sosyal medyada içeriğinizi hızla paylaşabileceğiniz ve duyurabileceğiniz kolay bir platformdur. Twitter’da her yeni yazınınızın linkini paylaşarak alt sayfalarınızın güçlenmesini ve kendi aramalarında üst sıralara çıkmasını sağlarken sitenizin genel SEO’suna da katkıda bulunurlar. Aynı zamanda profilinizi güncelleyerek, site adresinizi ekleyebilir ve bu sayede profilinizden anasayfanıza sabit bir link alabilirsiniz.

Twitter’da takipçi sayınızı arttırmanın en kolay ve güvenilir yolu başkalarını takip etmektir. Tabi ki takip ettiğiniz herkes sizi takip etmeyebilir. Eğer site konunuz ile alakasız ilgi alanlarına sahip kişileri takip ederseniz sizi takip etme oranı azalırken, ilgi alanı yakın kişileri takip ederseniz bu oran oldukça artmaktadır. Bu sebeple doğrudan ilişki olduğunuz sektörden kullanıcıları takip edin.

FRIENDFEED

Sosyal Medyanın SEO ya Etkisi FriendfeedFriendfeed SEO açısından en güçlü sosyal medya sitesidir. Friendfeed’de Twitter gibi bir karakter sınırlaması olmaması yapılan link paylaşımlarının yanında gerekli uzunlukla açıklama eklenmesine de müsaade etmektedir. Bu sayede paylaşılan linkin içeriği de arama motorlarına anlatılarak alınan linkin SEO açısından etkisi maksimuma çıkarılmaktadır. Friendfeed’in en büyük artısı, diğer profillerle paylaşımlarınız beğenildiğinde veya yorumlandığında, o profillere ait ilgi yorum ve beğeniler sayfasından da backlink alıyor olmasıdır. Bu sayede yaptığınız bir paylaşım ne kadar çok yorumlanır ve beğenilirse SEo açısından katkısı o kadar fazla olacaktır. Friendfeed bu özelliği sayesinde tek başına bile oldukça güçlü bir SEO link inşaası yapabilmektedir.

FriendFeed’de takipçi sayısı arttırmak nispeten daha zordur, ancak iletinizin daha fazla kişi tarafından görünmesi daha kolaydır. Bir çelişki gibi görülebilir ancak bu durum, iki sitenin yapılarının farklı olmasından kaynaklanıyor. FriendFeed’de bulunan Grup oluşumu, daha çok kitleye ulaşmanızı kolaylaştırmaktadır. FriendFeed’de aynı ilgi alanlarına sahip kullanıcıların bulunduğu üye sayısı çok gruplara abone olarak gönderdiğiniz iletinin bu gruplarda yayınlanmasını sağlayabilir ve kısa sürede büyük topluluklara ulaşabilirsiniz.

FACEBOOK

Sosyal Medyanın SEO ya EtkisiFacebook kolay gruplaşabilir ve paylaşılabilir bir yapıya sahiptir. Bu sayede hedef konunuz ile ilgili bir grup oluşturarak bu konudaki paylaşımları bir arada tutabilir ve alınan linklerin niteliğini arttırabilirsiniz. Aynı zamanda oluşturulan grupların hedef kitlelere ulaşma kolaylığı size sürekliziyaretçi kazandırma noktasında da yardımcı olacaktır. Facebook profil ve grup sayfalarından yapacağınız paylaşımlar ile backlink, hit ve reklamı 3 lüsünü bir arada kullanabilirsiniz.

Facebook’da sitenize ait sayfada hayran sayısını arttırarak, paylaşılan içeriğin onların sayfasında görülmesini sağlayabilirsiniz. Ancak hayran sayısını arttırmak oldukça zordur. Bunun için öncelikle arkadaşlarınıza sayfalarınızı önermeli ve onların da başkalarını önermesini sağlamalısınız. Aynı zamanda paylaşımlarınızın kalitesi hayran sayınızı arttıracaktır.

Site Senkronizasyonu

Sitelerin sosyal medya profilleri ile senkronize edilmesi, sosyal medyada hızlı ve kolay paylaşım imkanı oluşturacaktır. Çünkü bir sitedeki her yeni içeriğin sosyal medya profillerine manuel olarak gönderilmesi zaman alan ve zahmetli bir durumdur. Bu sebeple siteleri, sosyal medyalara ait profillerinizle senkronize ederek, her yeni yazının otomatik olarak sosyal medyada varolmasını sağlayabilirsiniz. Bu beraberinde zaman kaybı olmadan backlink alarak, yazının rekabete daha erken başlamasını ve yeni yazının hızlı indexlenmesini sağlayacaktır. Bu sebeple başlıca sosyal medya siteleri olan Twitter, FriendFeed ve Facebook’ta sahip olunan profillerle senkronizasyonunu gerçekleştirmenizi öneriyorum.

Twitter Senkronizasyonu

Çoğu senkronizasyon işlemi RSS tekniği ile beslemeleri çekerek gerçekleşmektedir. RSS sitedeki son yazı veya yorumların gösterilmesini sağlayan bir api diyebiliriz. Twitter RSS kaynaklı olarak son yazıları veya ürün sayfalarını çekmemektedir. Twitter senkronizasyonu için 2 aracı site için kullanabiliriz. Bir tanesi FriendFeed diğeri TwitterFeed. Bu iki araçtan FriendFeed profiline son yapılan paylaşımlar otomatik Twitter profiliniz de yayınlanabilir. Aynı zamanda twitterFeed.com üzerinden yeni bir hesap ile tanımlayacağınız RSS kaynağı Twitter hesabınıza ilişkilendirebilirsiniz.

Yol FriendFeed Kaynaklı Twitter Senkronizasyonu

Bu işlemi uygulayabilmek için öncelikle yukarıda anlatıldığı gibi siteniz ile FriendFeed profilinizi senkronize etmeniz gerekmektedir. Twitter hesabını FriendFeed ile senkronize etmek içim öncelikle FriendFeed hesabına giriş yapmak gerekir. Giriş yaptıktan sonra friendfeed.com/settings/posting adresinden Twitter hesabınıza bağlanmak için “Twitter’a gönderebilmek için önce oturum açman gerekiyor.” Yazısındaki “oturum aç” linkine tıklayın. Twitter hesabınızdan oturum açarak FriendFeed’in Twitter profilinize erişim yapmasına izin vermek için “Allow” butonuna tıklayın.

Yol TwitterFeed Üzerinden RSS Senkronizasyonu

Sitesinde yer alan “feed your blog to Twitter” sloganıyla yayında olan TwitterFeed aslında birçok sosyal medya profiline de bağlantı imkanı sunmaktadır. Doğrudan RSS çalıştırmayan sosyal medyalar TwitterFeed gibi aracı sistemleri kullanarak sitelere ait içeriklerin eş zamanlı olarak yayınlanmasını sağlamaktadır.

twitterfeed.com Adresine üye olduktan sonra Create New Feed butonuna tıklayarak ilk işleme başlıyoruz.

Birinci basamakta beslenme için bir ve kaynak linkin girilmesi istenmektedir. Bu kaynak link blog veya feed adresi olarak belirtilsede doğrudan feed yani RSS adresinizi eklemede yarar var diye düşünüyorum. Feed adresini ekleyerek test edin. Onaylandı şeklindeki sonucu aldıktan sonra Continue to Step 2 butonuyla ikinci basamağa geçin.

İkinci basamakta oluşturduğumuz bu Feed işlemini kulanabileceği sistemleri görüyorsunuz. Toplamda 4 adet olan bu servislerden istediğimizi seçerek, profilinize giriş yapın ve twitterfeed erişimini onaylayın. Bu sayede RSS kaynaklı son yazılarınız bu Twitter’da eş zamanlı olarak görüntülenebilecektir.

Facebook Senkronizasyonu

Sitenizin Facebook senkronizasyonu için yine TwitterFeed üzerinden Twitter ile yapıldığı gibi Facebook profiliniz ile senkronizasyon yapabilirsiniz.

Facebook üzerinden doğrudan senkronizasyon yapmak için profilinize giriş yaptıktan sonra aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Notlar bölümüne girerek “Bir Blog Aktar” linkiyle blog aktarımına başlayabilirsiniz veya doğrudan www.facebook.com/editnotes.php sayfasına girerek blog aktarma sayfasına gelebilirsiniz.

İkinci aşamada aşağıdaki gibi bir sayfayla karşılaşacaksınız. Bu bölümden sitenize ait Feed adresinizi girerek “İçe Aktarımı Başlat” butonuna basın ve senkronizasyon işlemini tamamlayın.

Sosyal İmleme

Sitenize ait son yazıları, sosyal imleme sitelerine göndererek, alt sayfaların güçlenmesini, kendi aramalarında çıkmasını ve hızlı indekslenmesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal imlemelerin seçiminde Türkçe sitelere ağırlık verilmelidir. Yabancı imleme sitelerinden sadece kaliteli olanları ve tüm tüm türkçe imleme sitelerini kullanmanızdır. Eğer Türkçe imleme sitelerinde spam olarak eklenmiş yabancı içerikli imlemeler görüyorsanız o siteyi liste dışı bırakın, çünkü size sağlayacağı fayda neredeyse sıfırdır.

Sosyal işleme işleminde, konu açıklamasına ilgili yazıdan alıntı yapmadan özgün bir iki cümlelik yazı yazınız. Açıklama yazısı içerisinde, anahtar kelimelerinizin ve site urlnizin bulunması ilave fayda sağlar. Aynı zamanda, imleme işleminde etiket bölümüne site urlsini de girerek indekssiz url sayısını arttırabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın