Sosyal Medya Araçlarıyla SEO’da Maksimum Başarıya Ulaşın

Sosyal Medya Araçlarıyla SEO’da Maksimum Başarıya Ulaşın

Sosyal Medyanın Etkisi

Sitenizin sosyal medyalarda bulunma oranı, doğrudan sitenizin hitini ve site dışı SEO’sunu etkiler. Bu sebeple ilk iş sitenize ait twitter hesabı ve Facebook fan sayfasının oluşturulmasıdır. Aynı zamanda bu sosyal platformlar üzerinden takipçi ve abone sayınız ne kadar fazla ise paylaşımlarınız da o düzeyde etkili olur.

Sitenizdeki son yazıları, rss kaynağı ile Facebook fan sayfasına ilişkilendirerek, son yazılarınızı otomatik olarak bu platformlarda yayınlayabilirsiniz. Facebook profil ile Twitter profili de birbiriyle ilişkilendirerek son yazılarınızında Twitter’dan paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak tüm yazılarınızın sürekli sosyal medya hesaplarınızda paylaşılması, takipçileriniz tarafından hoş karşılanmayacaktır. Bu sebeple manuel olarak sadece ilgi görebilecek yazılarınızın paylaşılması hem SEO hem de sosyal medya etkileşimi açısından daha faydalıdır. Sosyal medyada en önemli faktör, takipçi sayısıdır. Sosyal medya profilinizi kimse takip etmiyorsa bu yapılan çalışmaların SEO açısından etkisi daha az olacaktır. Önemli olan paylaşımlarımızın başkalarının da profillerinde paylaşılmasını sağlamaktır.

Sosyal Medyanın Etkisi

Sosyal Medyanın Etkisi

Genel olarak sosyal medya profillerinin abone sayısını arttırmak için, profil linklerini sitenizde görünür bir yere, dikkat çekici bir yere ekleyin. Sitenizde ki yazar hakkında bölümlerine bu profil linklerini ekleyebilirsiniz. Başka sitelere yaptığınız yorumlarda site urlsi yerine profil linklerini kullanabilirsiniz. Bunun dışında üye olduğunuz ve mesaj sayınızın yüksek olduğu forumlarda, profilinize ait imza bölümünde sosyal medya profillerinizin linkini toplu olarak ekleyebilirsiniz.

Twitter

Twitter SEO açısından sosyal medyanın kullanımı için büyük bir önme sahiptir. Çünkü sosyal medyada içeriğinizi hızla paylaşabileceğiniz ve duyurabileceğiniz kolay bir platformdur. Twitter’da her yeni yazınızın linkini paylaşarak alt sayfalarınızın güçlenmesini ve kendi aramalarında üst sıralara çıkmasını sağlarken sitenizin genel SEo’suna da katkıda bulunursunuz. Aynı zamanda profilinizi güncelleyerek, site adresinizi ekleyebilir ve bu sayede profilinizden anasayfanıza sabit bir link alabilirsiniz.

Twitter SEO

Twitter SEO

Twitter’da takipçi sayınızı arttırmanın en kolay ve güvenilir yolu başkalarını takip etmektir. Tabi ki takip ettiğiniz herkes sizi takip etmeyebilir. Eğer site konunuz ile alakasız ilgi alanlarına sahip kişileri takip ederseniz sizi takip etme oranı azalırken, ilgi alanı yakın kişileri takip ederseniz bu oran oldukça artmaktadır. Bu sebeple doğrudan ilişki olduğunuz sektörden kullanıcıları takip edin.

Facebook

Facebook kolay gruplaşılabilir ve paylaşılabilir bir yapıya sahiptir. Bu sayede hedef konunuz ile ilgili bir grup oluşturarak bu konudaki paylaşımları bir arada tutabilir ve alınan linklerin niteliğini arttırabilirsiniz. Aynı zamanda oluşturulan grupların hedef kitlelere ulaşma kolaylığı size sürekli ziyaretçi kazandırma noktasında da yardımcı olacaktır. Facebook profil ve grup sayfalarından yapacağınız paylaşımlar ile backlink, hit ve reklam 3’lüsünü bir arada kullanabilirsiniz.

Facebook SEO

Facebook SEO

Facebook’ta sitenize ait alt sayfada hayran sayısını arttırarak, paylaşılan içeriğin onların sayfasında görülmesini sağlayabilirsiniz. Ancak hayran sayısını arttırmak oldukça zordur. Bunun için öncelikle arkadaşlarınıza sayfalarınızı önermeli ve onların da başkalarına önermesini sağlamalısınız. Aynı zamanda paylaşımlarınızın kalitesi hayran sayınızı arttıracaktır.

Site Senkronizasyonu

Sitelerin sosyal medya profilleri ile senkronize edilmesi, sosyal medyada hızlı ve kolay paylaşım imkanı oluşturacaktır. Çünkü bir sitedeki her yeni içeriğin sosyal medya profillerine manuel olarak gönderilmesi zaman alan ve zahmetli bir durumdur. Bu sebeple siteleri, sosyal medyalara ait profillerinizle senkronize ederek, her yeni yazının otomatik olarak sosyal medyada varolmasını sağlayabilirsiniz. Bu beraberinde zaman kaybı olmadan backlink alarak, yazının rekabete daha erken başlamasını ve yeni yazınının hızlı indexlenmesini sağlayacaktır. bu sebeple başlıca sosyal medya siteleri olan Twitter ve Facebook’ta sahip olunan profillerle senkronizasyonunu gerçekleştirmenizi öneriyorum.

Twitter Senkronizasyonu

Çoğu senkronizasyon işlemi RSS tekniği ile beslemeleri çekerek gerçekleşmektedir. RSS sitedeki son yazı veya son yorumların gösterilmesini sağlayan bir api diyebiliriz. Twitter RSS kaynaklı olarak son yazıları veya ürün sayfalarını çekmemektedir.

TwitterFeed üzerinden RSS Senkronizasyonu

Sitesinde yer alan ”feed your blog to Twitter” sloganıyla yayında olan TwitterFeed aslında birçok sosyal medya profiline de bağlantı imkanı sunmaktadır. Doğrudan RSS çalıştırmayan sosyal medyalar TwitterFeed gibi aracı sistemleri kullanarak sitelere ait içeriklerin eş zamanlı olarak yayınlanmasını sağlamaktadır. twitterfeed.com adresine üye olduktan sonra ”Create New Feed” diyerek işleme başlıyoruz. Birinci basamakta besleme için bir isim ve kaynak linkin girilmesi istenmektedir. Bu kaynak link blog veya feed adresi olarak belirtilse de doğrudan feed yani RSS adresinizi eklemede yarar var diye düşünüyorum. Feed adresini ekleyerek test edin. Onaylandı şeklindeki sonucu aldıktan sonra ”Continue to Step 2” butonuyla ikinci basamağa geçin.

İkinci basamakta, oluşturduğunuz bu feed işlemini kullanabileceğiniz sistemleri görüyorsunuz. Toplamda 4 adet olan bu servislerden istediğinizi seçerek, profilinize giriş yapın ve twitterfeed erişimini onaylayın. Bu sayede rss kaynaklı son yazılarınız Twitter’da eş zamanlı olarak görüntülenebilecektir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın