Skriptler

Skriptler

Skriptler

Skriptler

Visual Basic Script-SkriptlerSkriptler, program parçacıklarıdır. Bunların tek farkı, script host’lara, script makinaların içerisinden script servislerini çağırma hakkı tanımasıdır. İki tane temel skript geliştirme dili vardır:

  • Visual Basic Script,
  • Java Script.

İstemcide Kullanılan Skript Modelleri

İstemcide kullanılan skriptler HTML sayfasına eklenirken;

<SCRIPT> … </SCRIPT> tagları arasına konulur. Kullanılacak skript dilini belirlemek içinse, Language deyimi kullanılır.

Not: Dinamik HTML adı, HTML 4.0 sürümüne verilan addır. Dinamik olarak oluşturulan HTML sayfaları ise, CGI, ISAPI veya ASP aracılığı ile geliştirmiş web sayfalarıdır.

Sunucuda Kullanılan Skript Modelleri

ASP sunucu tarafındaki skriptleri, dinamik olarak oluşturulmuş HTML yanıtlarının oluşumu için kullanır. HTTP isteğine bağlı olarak diğer sunucular ile etkileşim içerisine girilir.Sunucuda Kullanılan Skript Modelleri

Sunucu tarafında skript hazırlarken, ASP dosyasına <SCRIPT> tagları veya <% ve %> işaretleri eklenir. <script> deyimi kullanılıyorsa RUNAT=”SERVER” ifadesinin de yer alması gerekmektedir.

ASP Dosyalarının Oluşturulması ve İncelenmesi

ASP dosyalarınızı, ya bir editör ile ya da MS FrontPage veya MS Visual InterDev gibi bir yazılımı kullanarak geliştirebilirsiniz. Bu dosyaları kaydederken .asp uzantısını kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca, normal bir metin editörü kullanıyorsanız dosyanın uzantısının .asp olarak tanımlayabilmeniz için dosya tipi opsiyonunu all files olarak seçmeniz gerekmektedir.ASP Dosyalarının Oluşturulması ve İncelenmesi

Asp dosyalarını çalıştırabilmeniz için ya Windows NT 4.0 ve IIS 4.0 kurulumuna sahip bir bilgisayarda ya da Windows 95-98 ve Personal Web Server 4.0 yazılımlarına sahip bir kişisel istemcide çalışıyor olmanız gerekmektedir.

Hangi Skript Geliştirme Dilini Kullanmalısınız

Internet üzerinde bir istemcide çalışacak uygulama geliştirmeyi düşünüyorsanız Jscript veya JavaScript dillerinden birini kullanmanız gerekmektedir.

Bir Intranet için uygulama geliştiriyorsanız ve IE 5 web gezginini güçlendirmek istiyorsanız, VBScript seçiminiz olmalıdır. Bir çok web gezgini, varsayılan skript dilini JavaScript olarak kabul etmektedir.

Aktif Sunucu Bileşenleri

Skript uzunluğunu kısaltmak için bileşen programlama-COM yazılımı metodunu kullanmak oldukça ideal bir çözümdür. Bu yaklaşımı daha duyarlı hale getirmek için;

  1. İş ve veri akış kısımlarını, yazılımda katmanlı metoloji kullanarak, bileşenlerini ayrı ayrı geliştirmek gerekir.
  2. ASP mantığını sınırlandırarak, yazılım bileşenleri ile bilgi akışını senkronize edebilirsiniz.

Sunucuda Bileşenler Kullanmak

ASP ile yazılım bileşenlerini kullanabilmek için VBSCRIPT’te Server.CreateObject deyimini kullanabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın