Site İstatistikleriniz için Online SEO Araçları

Online SEO Araçları

Site İstatistikleriniz için Online SEO Araçları

Siteniz için Online SEO Araçları

Online SEO araçları, analiz siteleri üzerinden sorgulama yapabileceğiniz ve siteleri anlık olarak tarayarak hataları tespit eden sistemlerdir. Güncel hata ve doğruları kolayca tespit ederek sonuçları listeleyebilmektedir. Farklı amaçlara göre programlanmış onlarca analiz sitesi bulunmaktadır. Birçoğu da sitenin daha iyi bir SEO’ya kavuşmasını sağlamak üzere kullanılmaktadır.

Seo Analiz Sistemleri

Majestik SeoMajestik Seo 

URL: www.majesticseo.com

Backlink analizi üzerine oluşturulmuş bir analiz aracıdır. Alt sayfaların backlinkleri, Edu, Gov backlinkleri gibi pek çok farklı verinin yanından en önemlisi Backlink sürekliliği kriterini ölçmemizi sağlayan, zamana göre backlink sayısı grafiğini gösteriyor olmasıdır.

Zamana göre backlink sayısı grafiği, sitenin backlink sayısının ne kadar hızda ve büyüklükte arttığını veya düştüğünü göstermektedir. Bu aracı kullanarak rakip siteler üzerinde de kıyaslama yapmak mümkündür. Backlinkte sürekli bir artış olması SEO açısından tutarlılık göstergesidir. Çok inişli çıkışlı backlink grafiği sitenin kalite puanında büyük kayba neden olur.

iBeam Seo

URL: seo.ibeaminc.com/seo-site-validator

iBeamSEO MEDENİBeam Seo, SEO analizleri içerisinde en çok kullandığım sitedir. Zira burada yapılan değerlendirmeleri diğer hiçbir analiz sitesinde bulamıyoruz. Seo açısından her sayfanın, ayrı title, meta description ve meta keywordse sahip olması gerekmektedir. Bazen bu konuda hatalar olabilir. Bu hataların kolay bir şekilde listelenmesini sağlayan eşsiz bir araçtır. Farklı sayfalara ait benzer bilgileri bulmasının yanı sıra, title  kullanılmamış sayfalar, arama motorları tarafından belirlenen maksimum karakter sayısını aşan title, meta description ve meta keywordsler, meta kodu kullanılmamış sayfalar, h1 etiketi kullanılmamış sayfalar, birden fazla h1 etiketi yer alan sayfalar ve h2 olmadan kullanılan h1 etiketi olan sayfaların dışında birçok veri göstermektedir. Aynı zamanda kendi oluşturdukları algoritmaya göre tespit edilen, önemi yüksek kelimeleri puanlama yaparak listelemektedir.

WebSEO_LogoWebSeo

URL: www.webseoanalytics.com/free

WebSeo son zamanlarda hızla büyüyen SEO analiz sitelerindendir. Bu sebeple farklı ve kaliteli kendine özgü birkaç aracı bulunmaktadır. WebSeo’ya ait en önemli 2 araçtan bahsedeceğiz.

URL1: www.webseoanalytics.com/free/seo-tools/web-seo-analysis.php

Sitelere kapsamlı bir SEO analizi yapan araçtır. Sitenin backlink ve index verilerinin yanı sıra, tüm Alexa istatistikleri ve backlink analizini de yapmaktadır. Başlık ve metaların site ile uyumunu da değerlerle göstermekte ve heading etiketlerinin kullanımları ve sayısı hakkında da bilgiler vermektedir. Anahtar kelime analiz aracı en verimli bölümlerinden biridir.

Bu araç ile aynı zamanda bir kelimenin yoğun kullanımından dolayı oluşabilecek filtre risklerini de belirtmektedir. Analizin en sonunda, hatalar, uyarılar ve bilgi olarak 3 ayrı başlık ile analizin özetini göstermektedir.

URL2: www.webseoanalytics.com/free/seo-tools/domainbattle.php

Birden fazla rakip sitenin SEO açısından kalitesini birçok veri ile kıyaslamaktadır. Bu veriler ışığında sitenizin rakibiniz karşısında hangi yönlerinin zayıf olduğunu ve ne gibi çalışmalarla geçebileceğini görebilirsiniz. Oldukça faydalı olan bu araç kapsamlı bir kıyaslama yapabilirsiniz.

Rapid Searchmetrics 

URL: rapid.searchmetrics.com/en/searchmetrics-report, 59. html

Bu araç aynı sitede yer alan diğer basit araçların dışında sitede farklı alanlara yönelik kapsamlı bir site dışı SEO analizi yapmaktadır. Siteleri, Teknik, Ortak Seo, Seo Performansı, Sosyal Medya Girişleri ve Seo istatistikleri gibi 5 farklı alanda incelenmektedir. Türkçe siteler için bazı sonuçları mantıklı değerlendiremese de genel olarak fayda sağlayabilecek bir araçtır.

SpyderMateSpyder Mate

URL: spydermate.com

Analiz edilen sitenin genel olarak site dışı kriterlerini göstermektedir. Ancak bu genel analizin dışında en önemli tespitleri Pages ve Compare başlıkları altında yapmaktadır.

Pages başlığı altında siteye ait önemli sayfaları ayrı ayrı değerlendirmekte ve hedef anahtar kelimeleri listeleyerek her bir sayfa için en önemli anahtar kelimeleri tespit etmektedir. Compare kısmında ise, daha önce analizi yapılan siteler arasında bir kıyaslama yapma imkanı tanımaktadır. Üyelik gerektiren Spyder mate, ücretsiz olarak 10 sayfaya kadar siteleri incelemektedir.

Seo Site Checkupseositecheckup-logo

URL: www.seositecheckup.com

En önemli SEO analiz araçlarından biri olan SEO site checkup, SEO için dikkat edilmesi gereken en önemli kriterleri bünyesine katarak bu konuda webmasterlara tam destek vermekteler.

Alfabetik olarak değerlendirme de yapan site, Hata ve doğruları da belirterek listelemektedir. Aynı zamanda hataların çözümüne ilişkin anlatımları olan sayfalara da ilgili hatalar üzerinden yönlendirme yapmaktadır.

Website Grader

URL: websitegrader.com

Ele aldığı kriterlerin genel olması sebebiyle yaptığı puanlama da birçok sonuçta yüksek çıkmaktadır. Diğer sitelerde de bulunan birçok sonucu farklı sunumlarla listeleyen site ilave olarak Twitter profili ve blog analizi ile oldukça faydalı olmaktadır.

Raven Tools

URL: raventools.com

Ücretli bir analiz sistemi olan Raven Tools aslında talep ettiği ücretin hakkını veren bir araçtır. 30 günlük ücretsiz kullanım imkanı sunması aslında bu 30 günde  kısıtlama olmadan araçları kullanmanızı sağlamaktadır. Raven Tools’a kayıt olduktan sonra, giriş yaparak araçların tamamını kullanabilirsiniz. Diğer araçların dışında farklı teknikler uygulayan araç, sitenize ait Google Analytics hesabına erişim sağlayarak bu veriler üzerinden de değerlendirmeler yapmaktadır. En çok faydalı olan araçların başında Quality ve Design Analyzer bölümü gelmektedir. Quality Analyzer siteyi, site dışı SEO faktörlerine göre analiz ederek derecelendirirken, Design Analyzer siteyi, site içi faktörlere göre analiz etmekte ve yanlış teknikler ve eski tip kodlamalar konusunda tespitler yaparak derecelendirmektedir.

Pear Analytics

URL: www.pearanalytics.com

Pear Analytics kullanıcı dostu kolay anlaşılabilir bir yapıda SEO analiz sistemine sahiptir. Analiz sonrasında ilk bölümde, başlıkları önemine göre büyük veya küçük boyutta göstermekte ve yeşil, turunç ve kırmızı renklere göre, doğru, hatalı ve uyarı şeklinde belirtmektedir. Turuncu olanlar genellikle sizin müdahaleniz ile düzelmeyecek site dışı faktörlerdir. Kırmızı olanlar da sizin site içinde yaptığınız SEO hatalarıdır. Bu hataları düzeltmeye özen gösteriniz. Aynı zamanda her başlık için detaylı açıklama ve sonuç bölümü gösterilmektedir.

SeoMoz

URL: www.seomoz.org/tools

SeoMoz bünyesinde kendi algoritmasını oluşturarak gerçekleştirdiği birçok faydalı ve farklı analiz sistemine sahiptir. Bu sistemler ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Ücretli sistemler aylık 99 dolardan başlayan minimum paketler ile kullanılabilmektedir. İyi bir SEO performansı elde etmek için ücretli araçları kullanmak üzere Pro sürüme geçebilirsiniz.

Open Site Explorer

URL: www.opensiteexplorer.org

Bir SeoMoz aracı olan open site explorer aslında Linkscape aracının daha gelişmiş halidir. Analizler 3 farklı giriş ile yapılabilmektedir. Ziyaretçi olarak, üye olarak  ve ücretli üye olarak giriş yapıp daha detaylı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Open Site Explorer, sitelerin backlinklerini ve backlink aldığı sitelerin kalite puanlarını, analiz edilen sitenin en kaliteli sayfalarını, Anchor text çeşitliliği ve bunların sayılarını ve genel istatistikler gibi birçok önemli verileri listelemektedir. En önemli kısmı ise rakip siteler ile kıyaslama imkanı tanıması ve bu konudaki eksiklerinizi tespit ederek daha iyi bir SEO çalışması yürütmenizi sağlamak üzere detayları değerlendirmektedir.

WooRank

URL: www.woorank.com

WooRank 6 ana başlıkta 100 üzerinden bir değerlendirme ile sonuçları listelemektedir. Ziyaretçi, içerik bazlı SEO, site içi ve site dışı SEO, kullanılabilirlik ve sunucu bazlı SEO gibi başlıklar halinde sonuçları görebilmekteyiz. Özellikle site içi ve site dışı gerekli olan temel özellikleri analiz etmekte ve sonuçları doğru, yanlış ve uyarı şeklindeki renklerle belirtmektedir.

2 Minute Seo

URL: www.2minuteseo.com

2 Minute SEO, bütünleşik SEO analiz sistemlerinin en kapsamlısı diyebiliriz. Çünkü neredeyse tüm faktörleri incelemekte ve bunların detaylarında dahi değerlendirmeler yapmakta ve çözümler üretmektedir. 1 Minute Seo, analize başlarken analiz etmek istediğiniz site için 5 taneye kadar hedef anahtar kelime belirlemenizi ister ve bu kelimelere göre de sitenizin uyumunu yüzde olarak göstermektedir. Bu kelimelere uyum ile birlikte, sitenin bu kelimelerdeki Google konumunu da belirtmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın