SEO İçin Backlink Kalitesinin Önemi

SEO İçin Backlink Kalitesinin Önemi MEDEN

SEO İçin Backlink Kalitesinin Önemi

SEO için Backlink Önemi

SEO İçin Backlink Kalitesinin Önemi MEDEN Bilgi TeknolojileriBacklinklerin kalitesi sitenize SEO açısından ne kadar önemi olduğunu ne düzeyde etki edeceğini belirleyen bir kriterdir. Kaliteli sitelerden alınan linklerin de etkisi fazla olmaktadır. Backlinkin kalitesi en iyi sitenin SEO durumu ile anlaşılır. Link alacağınız site kendi aramalarında iyi yerlerde listeleniyorsa, alt sayfaları kendi ilgili aramalarında listeleniyorsa sitenin ve dolayısıyla o siteden alınacak backlinkin kaliteli olduğunu söyleyebiliriz. SEO değerlendirmesiyle anlaşılamayan sitelerde, link çıkışlarına bakılmalıdır. Eğer çok sayıda ve alakasız sitelere link çıkışı varsa, bu siteden alınacak backlinkin etkisi kısıtlı olacaktır.

Sitenin içerik benzerliği, backlinkin kalitesini arttırmaktadır. Yani bir siteden farklı türde sitelere verilen linkin kalitesi de aynı değildir. Dolayısıyla içerik olarak benzer siteleri bulmak veya içerik olarak birkaç benzer sayfa bularak sadece o sayfalardan backlink almak, kaliteli bir backlinke sahip olmamızı sağlar.

Backlink Sürekliliği

SEO İçin Backlink Kalitesinin Önemi MEDEN BilgiBacklink çeşitliliği kadar backlinkin sürekliliği de önemlidir. Belirli dönemlerde hızlı backlink artışının, bazı dönemlerde de yavaşlaması sitenin SEO konusundaki tutarsızlığını gösterir. Bu sebeple toplu link alımları yapmak yerine, düzenli link alımları yapmak ve her ay bu düzeni korumak daha faydalıdır. Backlink sürekliliğinin en çok bozulduğu durumlar, link takaslarının iptali ücretli link alımlarının sonlandırılması, link alınan sitelerin kapanması yorum backlink çalışmalarındaki yorumların belirli periyodlarla temizlenmesi en başlıca karşılaşılan durumlardır. Genellikle her site bu sebeplerden etkilenirler. Backlink sürekiliğinin bozulmaması için birkaç aylık link satın almak yerine ömürlük tanıtım yazısı almak daha faydalıdır. Bunun dışında kapanma ihtimali olmayan kaliteli sosyal medya ve imleme sitelerine, site adreslerini eklemek gerekir.

İndekssiz URL

Backlink çalışmaları için yapılan paylaşımlarda, site sahibinin bilgisinin dışında siteye link veriliyor izlenimi vermek, backlinkin etkisini arttıracaktır. Örneğin bir kişi, faydalı bulduğu bir siteyi paylaşırken, siteyi anlattığı makale içinde anahtar kelimeye link vermektense site URL’sine link verir. Bu o kullanıcının siteye SEO yapma ihtiyacı hissetmemesinden kaynaklanır. Faydalı bir site olmaktan dolayı yapılan paylaşım, SEO amaçlı yapılan paylaşıma göre, Google’ın değerlendirmesinde daha etkili bir rol oynayacaktır. Bu sebeple, bazı backlink çalışmalarınızda ”Anahtar Kelimeniz” e link vermek yerine ”MEDEN.com.tr” site adresine link vermeniz gerekmektedir. Bu şekilde yapılmış çalışmalar sonucunda sitenize ait indekssiz URL sayısı artacaktır. İndekssiz URL sonuç sayısının artması Google için bir güven niteliği taşımaktadır.

Site Benzerliği

Backlink alımında en etkili konulardan biri benzer içerikli sitelerden link almaktır. Aynı konu veya kategori üzerine yayın yapan diğer sitelerden link almak o kategoride sitenizin daha otoriter ve söz sahibi olduğu anlamına gelmektedir. Bu sebeple olabildiğince genel olarak aynı içeriklere sahip siteleri bularak bu sitelerden tanıtım yazısı satın alma, link satın alma, link değişimi, yorum backlink, forum backlink gibi tüm teknikleri uygulayarak link almaya çalışınız. Özellikle aynı kategoride ve sizden daha yukarılarda lacaktır. Çok kısa sürede sizi üst sıralara ulaştıracaktır. Site benzerliği kadar içerik benzerliği de önemlidir. Bununla ilgili anlatımı da bir sonraki içerik benzerliği konusunda yapacağım.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın