SEO En Doğru Şekilde Nasıl Yapılabilir?

SEO Doğru Bir Şekilde Nasıl Yapılır?

SEO En Doğru Şekilde Nasıl Yapılabilir?

Doğru Kelime Seçilir?

SEO için Doğru Kelime Seçimi Nasıl Yapılır? MEDEN Bilgi TeknolojileriDoğru kelime seçiminde tahminlere göre değil rakamlara göre hareket etmemiz gerekiyor. Bu yazımda sizlere fotoğraf ile ilgili bir siteden bahsedeceğim ve bu sitenin içerisinde fotoğraf, fotoğrafın nasıl çekileceği ile ilgili detaylar fotoğrafçılık ile ilgili bilgilerin olduğu bir blog düşünün. Dolayısıyla böyle bir blog açmak istiyorum ve ilk olarak hangi kelimeleri hedeflemeliyim? Benim kafamda belirlediğim kelime fotoğraf nasıl çekilir? Dolayısıyla fotoğraf üzerinden ilerlemek istiyorum ve bu kelimenin gerçekten fazla aratılacağını düşünüyorum. Peki bu kelime benim için doğru kelime mi? İşte bunu öğrenmemizin en kolay yolu ise Google Adwords’ün içerisinde yer alan anahtar kelime planlayıcı aracı. Buna nasıl erişiyoruz? SEO yapmak istiyorsanız mutlaka ve mutlaka bir Adwords hesabına sahip olmanız gerekir. Google Adwords’ü açtıktan sonra araçlar menüsünün içinde anahtar kelime planlayıcı aracını açıyoruz.

Bu aracın içerisinde ilk seçeneğimiz olan, bir kelime öbeği, web sitesi ve kategori kullanarak yeni anahtar kelimeler arayın seçeneğine tıklıyoruz. Açtıktan sonra ise aşağı tarafa belirlediğimiz kelimeyi yazıyoruz. Belirlediğiniz kelimeyi yazıyorsunuz ve diğer alanları boş bırakarak fikir al butonuna tıklıyoruz. Fikir al butonuna tıkladığım zaman Google bu zamana kadar yapılan aramalarla ilgili genel bir analiz ortaya çıkartıyor. En başta ise belirlediğiniz kelimenin aylık ortalama arama sayısını çıkartıyor Google. Herhangi bir kelimeyi baz alıp o kelime hakkında hangi aramaların daha çok yapıldığını burada görebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri ise hedefleme kısmından dili Türkçe’ye ayarlamanız olacaktır. Çünkü Google’ın sizlere çıkardığı kelimeler belki yurtdışında çok fazla aratılan kelimeler olabilir fakat Türkiye’de hiç aratılmıyordur bile bu filtre sizlere yardımcı olacaktır. Gördüğünüz gibi Google’ın sizin için çıkarttığı küçük bir analiz ile farklı kelimelere yönelip arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olacak olan kelimelere bu şekilde ulaşabilirsiniz.

SEO’ya Uygun Domain Seçimi

SEO için Domain ve Domain Yapısı MEDEN Bilgi TeknolojileriAdwords sayesinde belirlediğiniz kelimeden sonra bu kelimenin üzerinden yürüyüp bir domain bulabilirsiniz. Örneğin www.seonasilyapilir.com gibi bir domain seçebilirsiniz. Ancak domain bizler için önemli bir konu ve her domaini boş bulamayabiliriz. Bu sebepten dolayı sizin kulağınıza hoş gelen ve insanları neyin çekebileceğini düşünerek en doğru domaini satın almalısınız. Örneğin www.seonasilyapilir.com eğer boş ise gerçekten doğru bir domain olacaktır. Çünkü içerisinde hem SEO’yu bulunduruyor hem SEO’nun nasıl yapılacağını gösteriyor. Eğer aranan kelime domain ile bire bir eşleşiyor ise ilk sırada sizin siteniz çıkacaktır.

İkinci olarak değinilmesi gereken noktalardan bir tanesi ise domainden sonra gelen URL yapısıdır. Sizin zaten mevcutta bir domain yapınız olabilir örneğin MEDEN.com.tr bu adresin altında bir adreste yaratabilirim. Mesela www.meden.com.tr/seo-nasil-yapilir gibi bir adreste yaratabilirim. Bu da sizlere çok büyük bir avantaj sağlayacaktır seo nasıl yapılır gibi bir soru aratıldığı zaman. Yinede www.seonasilyapilir.com gibi bir sitenin üzerinde çıkma ihtimali çok azdır. İlk olarak doğru adres yapısını bulmalıyız sonrasında ise mevcut bir adresimiz var ise doğru URL yapısını kurmalıyız bu adresin üzerinden.

SEO’da Header ve Title Etiketlerinin Doğru Kullanımı

SEOda Header ve title Etiketlerinin Doğru Kullanımı MEDEN Bilgi TeknolojileriSayfanızın ilk olarak en önemli kısmı Title’dır bunu ise sayfanın kaynağında görebiliriz. Burada genellikle çoğu kişinin yaptığı yanlışlar vardır. Bunlardan bir tanesi ise Title’a asıl konudan daha fazla kelime ekleyip aslında bu sayfanın daha fazla kelimede çıkıcağını düşünmektir. Bunları yapmak yerine Title’ı her zaman tek bir aramaya hedefleyip mümkün olduğunca kısa tutmak gerekiyor. SEO nasıl doğru bir şekilde yapılır ile ilgili bir Title yazmak bizim için yeterli olacaktır ve yanına sitemizin isminide eklemek kullanıcının gördüğünde hangi siteye gideceğini gösterecektir. Bu şekildede yapabilirsiniz veya sadece SEO nasıl doğru bir şekilde yapılır da yazabilirsiniz.

Bunu yaparak Google’da aratıldığı zaman ilk sayfada çıkmasını veya ilk sırada çıkmasını sağlamış oluyoruz. Bunun iki sebebi vardır birincisi SEO nasıl doğru bir şekilde yapılır yazısını hemen domainden sonra adres yapısında kullandım ikincisi ise Title olarak kullandım ve üçüncüsü sayfanın içerisinde H1 etiketi içerisinde kullandım. H1 etiketi, domain ve Title’dan sonra en önemli unsurlardan biridir. Her sayfada mutlaka sadece 1 tane H1 etiketi kullanın ve o H1 etiketinide özenle seçin. Yani bir yazı içerisinde H1, H2, H3, H4 etiketlerini ne kadar çok kullanırsanız ve ne kadar doğru kullanırsanız aslında sayfanızın değeri o kadar yüksek olacaktır. Bu yüzden H1 etiketini sayfa içerisinde sadece 1 kez kullanıyoruz 1 den fazla kullanmıyoruz H1 den sonra H2 etiketini kullanarak H2 den sonrada H3 etiketini kullanarak sayfa içeriklerine devam ediyoruz. Burada en önemli şeylerden biri ise bir başlık etiketini kullandıktan sonra o başlığın üstünde ondan önce gelen etiketi kullanmak gerekiyor. Yani H1 etiketinden H3 etiketine bir anda atlamayın. H1 den sonra H2, H2 den sonra ise H3 etiketi gelmelidir.

Site İçeriğinizin SEO için Önemi Nedir?

Site İçeriğinizin SEO için Önemi Nedir? MEDEN Bilgi TeknolojileriSEO için en önemli konulardan bir taneside hazırladığımız sayfaların içerikleridir. İçeriğimiz anahtar kelimeler ile ne kadar uyumlu olur, ne kadar doğru bir içerik olur, ne kadar bilgilendirici bir içerik olur ve ne kadar doğru bir şekilde hazırlanır ise Google tarafından da bir o kadar iyi puan alır. Tüm bunların yanında çok önemli bir nokta daha var kesinlikle özgün bir içerik olmalıdır. Kopyala yapıştır bir içerik olmasından kaçınılmalıdır. Kopyala yapıştır içerik Google tarafından duplicate content olarak yani kopya içerik olarak belirlenir ve bu sitenizin puanının düşmesine sebep olur. Örneğin SEO hakkında bir yazım var ise SEO anahtar kelimesini de yazının içerisinde bulundurmam önemli konulardan bir tanesidir. Özellikle ilk paragrafta bu kelimeleri geçirmeniz çok önemlidir. İlk paragrafın içerisine mutlaka anahtar kelimelerinizi yerleştirmeye çalışın.

Sayfalarımda herhangi bir hata olmamalı ve içeriğim gerçekten o başlıkla uyuşmalı ve özgün bir içerik ortaya çıkmalı. Özgün bir içerik yazıyoruz anahtar kelimelerimiz ile uyuşan bir içerik oluşturuyoruz, anahtar kelimemizi mutlaka ilk paragrafta geçiriyoruz unutmuyoruz ve sonrasında bilgi verici kısa olmayan resimleri ve özelliklede başlıklarıda bulunduran bir yazı oluşturuyoruz. Böylece Google tarafından gerçekten iyi oluşturulmuş bir içerik olarak puanlanılabilir ve üst sıralarda çıkma olasılığı çok daha fazla olacaktır.

Sitenizin Hızı ve Performansı

Kullanıcılarınız için en önemli konulardan bir tanesi ise sitenizin performansıdır yani hızı. Sitenizin hızını mümkün olduğunca arttırmalı ve iyi bir performans elde etmeniz gerekiyor. Bunun sebebi, Google Search Console un sol tarafında Crawl isimli bir seçeneğimiz var. Crawl un içerisinde Crawl stats isimli bir bölümümüz var. Crawl stats’a geldiğimizde burada kilobytes downloaded per day isimli bir seçeneğimiz var. Burada sitenizde Google’ın kaç kilobyte download ettiğini gösteriyor. Bu ne demek? Google dünya üzerindeki bütün sitelere belirli botlar ayırıyor ve o botlar sitenin belirli bir zamanında gelip tekrar baştan crawl ediyorlar yani taramadan geçiriyorlar.

Google botlar taramadan geçirirken her site için ayırdıkları belirli bir zaman dilimi var. Bu zaman diliminin bizler için büyük bir önemi var bizim sitemiz için 10 saniye veya 1 dakika gibi bir süre ayırdığını düşünelim. Siteniz ne kadar çok trafik alıyorsa Google’ın size ayırdığı bot sayısıda o kadar fazla olacaktır. Google’ın bu 1 dakika içerisinde ne kadar fazla download ediceğinin aslında bir sınırı vardır. Bu sinir içerisinde örnek olarak 1MB’lik bir sınır içerisinde benim eğer sayfalarım 100kb ise toplamda bu 1 dakika içerisinde sadece 10 tane sayfa Crawl edebilir. Bu yüzden sitenizin performansı çok önemlidir, Google botları sizin sitenize geldiği zaman ne kadar fazla sayfayı Crawl ettirebilirseniz sizin için o kadar faydası olacaktır.

Mobil Uyumlu Sitelerin SEO için Sağladığı Önem

Mobil Uyumlu Sitelerin SEO için Sağladığı Önem MEDEN Bilgi TeknolojileriÖzellikle son updatelerden sonra Google her sitede mobil uyumluluk arıyor ve mobil uyumlu siteleri her zaman çok daha iyi yerlerde gösteriyor. Bu yüzden siteniz kesinlikle mobil uyumlu olmalı ve sitenizin mobil uyumluluğunu testten geçirmeniz gerekiyor. Testten geçirmek için Google’ın mobile friendly isimli bir tool’u var. Sitenizin anasayfasının mobil uyumlu olması sitenizin mobil uyumlu olduğu anlamına gelmez. Sitenizdeki tüm sayfaların mutlaka ve mutlaka mobil uyumlu olması gerekir.

Google mobile friendly tool sadece girdiğiniz linkin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol eder ve eğer değilse belirli hataları size söyler. Yani yapmanız gereken şey sitenizde mobil uyumlu olmayan sayfaları bulup Google mobile friendly tool sayesinde o sayfaları onarmaktır. Fakat Google mobile friendly tool’un güzel bir özelliği daha var. Google mobile friendly tool ile sitenize gönderdiğiniz botların sitenizi sürekli olarak taramasını ve herhangi bir hata olduğu zaman size bildirmesini sağlıyorsunuz. Bunu da Google Searh Console’dan, Search Traffic paneline girip mobile usability’den görebilirsiniz.

Google Search Console’un Kullanımı

Google Search Console un Kullanımı MEDEN Bilgi TeknolojileriSEO için önemli konulardan bir tanesi daha sitemizi sürekli testten geçirmektir. Bu testler sitemizin hızı, mobil uyumluluk, aramaların nasıl yapıldığı, sitemizde herhangi bir hata var mı yok mu görebilmemiz için yapılabilecek testlerdir. Bu hataları da takip etmemize olanak sağlayan adres Google Search Console’dur veya eski adı ile webmaster. www.google.com/webmasters yazıp direk giriş yapabilir ve sitemizin domainini hesabımıza eklediğimiz andan itibaren sitemizi görebiliriz. Örneğin sitemizdeki hatalar not found hataları kaç adet olduğu veya bunun gibi bir ton hatayı bu sayfa üzerinden kontrol edebilmekteyiz. Dolayısı ile Google Search Console’un kullanımı sitenizin SEO optimizasyonu için gerçekten önemli bir konudur.

SEO’da Backlink Kullanımı

SEO da Backlink Kullanımı MEDEN Bilgi TeknolojileriGoogle Search Console sayesinde sayfanıza dışarıdan kaç adet link geldiğini ve nereden geldiklerini görebiliyorsunuz. Search Traffic’in altında bulunan links to your site kategorisine girdiğiniz zaman sitenize verilen tüm linkler gözükecektir. Ne kadar fazla domainden biz backlink alır isek sitemizin değeride o kadar fazla arttıracaktır. Çünkü Google şuna bakıyor bu kadar çok site bu siteyi referans olarak gösteriyor ise bu site doğru bir adrestir diyor ve bizim sitemizin puanını arttırıyor, bu yüzden backlink almak ve backlink’i doğru şekilde almak sitemiz için çok önemlidir. Örneğin seo tekniklerini öğrenmek için ”tıklayın” kelimesi üzerinden link verilirse bu bizim için pekte doğru bir link olmuyor. Fakat seo tekniklerini buradan ”öğrenebilirsiniz” gibi bir kelimeye link verilirse bu bizim için gayet iyi ve güzel bir link olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın