SEO çalışması yaptırdım. Arama sonuçlarında düşüş yaşadım. Bunun sebebini nasıl tespit ederim?

SEO MEDEN

SEO çalışması yaptırdım. Arama sonuçlarında düşüş yaşadım. Bunun sebebini nasıl tespit ederim?

SEO MEDEN BilgiSEO çalışması Google Adwords gibi hemen yanıt veren bir çalışma tarzı değildir. Ancak doğru yapılması durumunda başarılı ve kalıcı sonuçlar verir. Adwords gibi sürekli ödeme yapmanız gerekmez. Çalışması yaparken internet siteniz hızlı olarak yükselebilir veya sıra kaybedebilir. Buna Google Dalgalanması yani arama motorlarının kararlı sürüme geçmediğini düşündüğü internet sitelerinin sıralamasını sürekli değiştirerek kullanıcı davranışlarını ölçmesidir. Örnek vermek gerekirse birinci sayfanın sonunda olan bir internet sitesi birinci sayfa dördüncü sırada olan bir siteden daha çok tıklama alıyorsa, dalgalanma yaşanabilir. Bu ölçümler genelde dalgalanma yapılan arama sonuçlarının analizleriyle gerçekleştirilir. Sitenize dalgalanma yöntemi uygulanıyor olabilir.

Bunun dışında aşağıdaki sebepler internet sitenizin düşüşüne sebep oluyor olabilir.

  • Algoritma güncellemesi (%39)
  • Backlink azalması (%24)
  • Alt sıradaki rakibinizin sıralamada sizi geçmesi (%11)
  • Title ve meta değişiklikleri (%9)
  • Anti seo yapılması (%6)
  •  Tema değişiklikleri (%4)
  • İçerik güncellemeleri (%3)
  • Sunucu sorunları (%2)
  • Anahtar kelime yoğunluğu değişmesi (%2)

Algoritmik Değişiklikler

seo-terms MEDEN Bilgi TeknolojileriGoogle kullanıcılarına en faydalı içerikleri sunmak amacıyla, düzensiz aralıklarla algoritmik değişiklikler yapmaktadır. Bu değişikliklerle arama sonuçlarında, yapılan arama ile daha ilgili ve kullanıcıya daha yüksek fayda sağlayacak internet sitelerini ön plana çıkarmayı hedeflemektedir. Web sitenize, Google’nin hile ve kötü niyet olarak algıladığı eski bir SEO yöntemi olarak uyguladığı bir işlem yapılmış olabilir. Bu durumda internet siteniz cezalandırılmış olabilir.

Backlink – Referans Site Azalması

Backlink – Referans sitelerin azalması genelde es geçilen bir faktördür. İnternet sitenize link veren tavsiye eden veya referans gösteren internet siteleri kapanmış veya size ait linkleri verdiği konuları kapatmış olabilir. Bunları anlamanın en iyi yolu da Ahrefs.com gibi internet sitelerini kullanmanız olacaktır.

Benzer Sitelerin SEO Çalışmaları

İnternet sitenizin altında yer alan bir web sitesi SEO hizmeti alarak sizin üzerinizde yer alabilir. Rakiplerinizin güçlenme ihtimallerini unutmamalısınız.

Başlık ( Title ) Değişiklikleri

Normal şartlarda ufak tefek metinsel değişiklikler SEO çalışmalarına zarar vermez. Fakat geçici olarak sıra kaybetmenize sebep olabilir, bunun dışında bir internet sitesinin SEO gücünü etkileyen en önemli faktör sayfa başlığı ( Title ) değişikliği yapılmasıdır. SEO kurallarına ve Google algoritmalarına uygun bir başlık (Title) oluşturmadıysanız bu ayrıntı arama sonuçlarında sıra kaybetmenize sebep olabilir.

Rakiplerinizin Saldırıları (Anti SEO) Hareketleri

Rakipleriniz işinin ehli ise internet sitenizin değerini ve önemli arama sonuçlarında çıkmanızı engellemek amacı ile sitenize anti seo saldırıları düzenleyebilir. Yukarıdaki internet sitesinden ve ‘Google Search Console’ gibi araçlarla internet sitenize gelen olumsuz referansları görebilirsiniz.

Görsel ve Yazılımsal Değişiklikler

SEO işlemleri yazılım ve tasarımınız gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Kullandığınız yazılım alt yapısını değiştirmeniz veya SEO kriterlerine uymayan bir temaya geçiş yapmanız düşüş yaşamanıza sebep olabilir.

Aşırı SEO İşlemleri

Yazdığınız içeriklerde çok fazla internet sitesinde çıkmak istiyor olabilirsiniz. Ancak yazdıklarınız ile alakası olmayan anahtar kelimeler kullanmanız size fayda yerine zarar verecektir. Bu nedenle yazdığınız makalenin ana teması ve gerçekten kullanıcıların aramalarına yanıt verecek anahtar kelimeleri abartmadan kullanmalısınız.

Server ( Sunucu ) Problemleri

Serverınızın olduğu şirketin hız değişiklik politikaları, yaşanan kesintiler, saldırıları engellemek amaçlı bölgesel IP engellemeler ve sunuculara gereğinden fazla site kurarak donanımsal yavaşlamalara sebep olunması gibi problemler Google’ın internet sitenizin iyi hizmet veremeyeceğini düşünerek engellemesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle sunucu hizmeti aldığınız şirketi çok iyi araştırarak seçmelisiniz. Seçiminizden sonra en iyisini seçtiğinizi düşünerek devam etmek yerine devamlı olarak sunucu performansınızı takip etmeniz gerekmektedir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Yazdığınız içerik çok kalabalık bir anahtar kelimesine hitap ediyor olabilir. Ancak bir makaleye üçden fazla girilen anahtar kelimeler Google tarafından hile, spam ve gereksiz içerik olarak algılanabilmektedir. Bu nedenle sadece yazınıza ana teması ve içeriğiniz ile en alakalı anahtar kelimeleri kullanmalısınız.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın