SEO Analiz Araçları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

SEO Analiz Araçları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

SEO Analiz Araçları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Bağlantılardan, anahtar kelimelere, meta tag’lerden site içi optimizasyona kadar çoğu konuda analiz yapmamıza imkan tanıyan SEO analiz araçları gözünüzden kaçan detayları onarmanıza yardımcı olurlar. Her SEO aracının farklı özellikleri ve üstün yanları vardır.

SEO Analiz Araçları

SEO Analiz Araçları

Sitenize dair kontrolleri sadece bir tane SEO aracı yerine farklı farklı araçlar deneyerek yapmanız ve hepsinden elde edeceğiniz sonuçları değerlendirmeniz SEO açısından gerekli olacaktır.

Woorank

http://www.woorank.com

Woorank aracı sitenizin 100 üzerinden değerlendirmesini yapar ve sayfa başlıklarından, site haritası bilgilerine kadar çoğu öğeyi madde madde inceler ve size sunar.

Pineberry Aracı

Pineberry aracı, sitenizdeki herhangi bir sayfayı tek bir anahtar kelimeye odaklı analiz yapan bir araçtır.

SEO Doctor

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/seo-doctor/

SEO Doctor aracı Firefox eklentisi ile sayfanızın incelemesini yapar ve sonuçları csv dosyasına aktarır.

SEO Quake Aracı

http://www.seoquake.com/

Firefox eklentisi oarak kullanabileceğiniz SEO Quake aracı ile aram sonuçlarınıza anlık analizleri görebilir ve incelemek istediğiniz sayfa için de anahtar kelimelerden linklere kadar detaylı analizlere ulaşabilirsiniz. SEO Quake aracı sitemizin sayfaları için anahtar kelime ve rakip site araştırmalarımızı gerçekleştirirken rakiplerimizin bulunduğu konum hakkında özet bilgi vermesi açısından faydalı bir araçtır.

Ibeam Aracı

http://seo.ibeaminc.com/seo-site-validator/

Türkçe karakter açısından biraz sıkıntı yaratan bir SEO aracıdır fakat genel bir inceleme için kullanışlıdır.

Web Site Grader

http://websitegrader.com/

Sosyal medyadaki beğenilerinizle ve paylaşımlarınızı dikkate alarak bir SEO puanı çıkaran web site grader, sitenizde eksik veya düzeltilmesi gereken alanları kırmızı ünlem ile sizlere sunmaktadır.

Web SEO

http://www.webseoanalytics.com/free/seo-tools/web-seo-analysis.php

Majestic SEO aracı ile ortak sonuçlar sunan Web SEO aracı ne kadar bir çok detayı ücretli olarak sunsa da, ücretsiz site analizi ile kaliteli bir araçtır.

Google Analytics

http://www.google.com/analytics/

Sitelerinizin sayfalarına ekleyeceğiniz Js kodu ile sayfalarınızdaki ziyaretler hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz başarılı bir Google aracı.

Yahoo! Web Analytics

http://web.analytics.yahoo.com/

Yahoo! Web Analytics programına Yahoo! da reklam verenler veya küçük işletmeler üye olabilmektedir.

Clicky

http://getclicky.com/

Ücretli bir uygulamadır fakat oldukça kullanışlıdır.

Mint

http://haveamint.com/

Clicky gibi ücretli olan bu uygulama sayesinde analizlere daha detaylı şekilde sahip olmanız mümkündür.

Majestic SEO

http://www.majesticseo.com/

Google web yöneticisi araçlarında olduğu gibi sunucunuza sitenin size ait olduğunu gösteren bir metin dosyası yerleştirmeniz ve Mejestic SEO’ya sitenizi tarama izni vermeniz durumunda sitenize ait olan backlinklerin raporunu detaylı bir şekilde sunacaktır. Bağlantı metinlerinizi, no-follow durumunu, resim bağlantıları için alt etiketlerini filtreleme imkanıda sunmaktadır.

SEOmoz Open Site Explorer

http://www.opensiteexplorer.org/

Birden fazla siteyi aynı anda inceleyip karşılaştırma yapabileceğiniz bu araç ile bağlantılarınızla ilgili çoğu analizi aynı anda bulabilirsiniz.

Search Metrics Rapid

http://rapid.searchmetrics.com/en/seo-tools/link-tools/outboundlinks,50.html

Sitemize ait herhangi bir sayfadan site içi başka sayfalara veya sitemiz dışındaki sayfalara verdiğimiz bağlantıların detaylı analizini elde edebileceğimiz bir araçtır.

Google Pagerank

http://www.google.com/toolbar

Firefox ve Internet Explorer için hazırlanmış olan bu araç sayesinde sitenizin PageRank durumunu görmeniz mümkündür. İlk başlarda Google tarafından bir sayfanın değeri olarak kullanılan pagerank zaman içerisinde başka algoritmaların gelişmesi ile değerini yitirmeye başlasa da hâlâ etkinliğini sürdürüyor.

Google Monitor

http://www.cleverstat.com/googlemon.exe

Advanced Website Position Reporter

http://www.pwqsoft.com/website-position/index.htm

Easy SEO Tracking

http://easyseotracking.com/google-serp-checker.php

Google Adwords Anahtar Kelime Aracı

http://adwords.google.com/select/KeywordToolExternal

Google tarafından sunulan Google Adwords anahtar kelime aracı ile anahtar kelimelerinizin aranma oranlarını kontrol ederek size en uygun kelimeyi seçebilirsiniz.

Google Global Pazar Fırsatları Aracı

http://translate.google.com/globalmarketfinder/index.html?locale=tr

Google tarafından bizlere sunulan bir başka araç. Google Global Pazar Fırsatları Aracı sayesinde bulunduğunuz bölgeyi ve dil seçeneklerini ayarlayarak anahtar kelime veya kelimelerinizle ulaşmayı hedeflediğiniz ülkelere göre pazar paylarına ve anahtar kelime çevirilerine ulaşmanız mümkündür.

Alexa

http://www.alexa.com

Alexa aracı sayesinde rakip sitelere gelen ziyaretçilerin en fazla hangi anahtar kelimeler kullanılarak bu sitelere ulaştıklarının bir listesine ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın