Satışa En İnce Ayrıntılarıyla Yaklaşın

Satışa En İnce Ayrıntılarıyla Yaklaşın

Satışa En İnce Ayrıntılarıyla Yaklaşın

Satışçıların en iyileri şirketlerine inanırlar. Onların ürün ve hizmetlerin inanırlar, müşterilerine inanırlar. Hepsinden önemlisi, kendiler ve başarma kabiliyetlerine inanırlar. Bir ürünün veya hizmetin değerine olan inancınızın derecesi, diğer insanları onun faydasına ikna etme yeteneğinizi doğrudan etkiler. Satış olayına sık sık ”hevesin transferi” denir. Sattığınız şeyle ilgili ne kadar şevkli ve inançlı olursanız, hevesiniz o kadar bulaşıcı olur; müşteriler de bunu o denli çok hisseder ve ona göre karşılık verirler.

Şirketinize İnanın

Şirketinize İnanın

İnsan oğlu yaptığı ve söylediği her şeyde esas itibariyle duygusaldır. Satış başarısında ”umursama” faktörünün bu kadar hayatî olması da bu yüzden. ”Kendilerini ne kadar umursadığınızı bilene kadar insanlar ne bildiğinizi umursamazlar” sözünü duymuşsunuzdur. Bildiğimiz bir şey daha var ki o da, işinizi ne kadar severseniz, ona o kadar özen göstereceğinizdir. Şirketinize, ürünlerinize ve hizmetlerinize ne kadar bağlı olursanız, müşterilerinizi kendiliğinden ve dürüstlükten taviz vermeden o kadar önemsersiniz. Şirketinizin ve müşterilerinizi ne denli önemserseniz, onların iyi bir karar vermeleriyle de o denli alâkadar olursunuz.

Sürekli düşündüğünüz şeyi sonunda başaracağınız için: ”İşimi seviyorum! İşimi seviyorum! İşimi seviyorum!” sözlerini de mütemadiyen tekrar etmelisiniz. Bu sözleri kendinize ne kadar çok tekrar ederseniz, bir satışçı olarak kendinizi o kadar çok sever ve satış etkinliklerinizden o kadar çok hoşlanırsınız. İşinizi ne denli severseniz, onu o denli iyi yapar ve müşterilerinize o denli bağlı olursunuz.

Kolaylaşan Satışlar

Kolaylaşan Satışlar

Satışlar giderek kolaylaşır ve her gün sizi daha çok ödüllendirir. Benim en gözde olumlamam, ki bunu hâlâ kullanırım: ”Kendimi seviyorum ve işime bayılıyorum!” sözleridir. Bu sözleri her sabah ayağa kalkarken, kendimi gün boyu dinç tutmak için sarf ediyorum. Onları ne kadar tekrar edersem, kendimi o kadar iyi hissediyorum; kendim ve yaptıklarıma dair güvenim o denle çok artıyor. Kendiniz de deneyin ve görün. Zirvedeki satışçıların hepsi kendilerini sever ve işlerinden hoşlanırlar. Üstelik müşterileri de bunu bizzat hisseder. Sonuçta, müşteriler onlardan hep almak ister ve arkadaşlarına da onları salık verirler.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın