Rakip Siteye Göre Backlink Farklılıkları

Rakip Siteye Göre Backlink Farklılıkları MEDEN

Rakip Siteye Göre Backlink Farklılıkları

Rakip Siteye Göre Backlink Çeşitleri

Anahtar kelimemizde, bizden daha üst sırada yer alan siteden link almakBizden üst sırada yer alan rakip sitelerimizden link almak, daha çok karşılıklı veya ücretli olabilmektedir. Çoğu zaman bu tür link alımları da site sahibinin insiyatifi dolayısıla oldukça zordur. Bu sebeple, başka sitelerin içeriklerine yorum yaparak link almam mümkün olabilmektedir. SEO’ya olumlu etkilerine göre backlinkler ( en fazladan en aza).

Anahtar kelimemizde, bizden daha alt sırada yer alan sitelerden link almakBizden daha alt sıralarda yer alan rakiplerimizle link değişimi yapmak birinci maddeye göre çok daha kolaydır. Ancak bizim o siteye sağlayancağımız fayda onun bize sağlayacağı faydadan daha az olmalıdır. Bunun için de, o sitedeki index sayısı ve pagerank değerleri gibi kriterlere dikkat etmek gerekir. Aksi halde rakibimizi kendi sıramızın üstüne çıkmasına sebep olabiliriz.

Rakip sitelere link vermiş sitelerden link almakBu seçenek oldukça kolay ve etkili bir tekniktir. Anahtar kelimemizde bizden üst sıralarda yer alan sitelerin, Google backlink veya daha çok Yahoo backlink kayıtlarını bakarak bu sitelerden kendi sitemize de backlink elde etmeye çalışmalıyız. Bu backlinkler genellikle dofollow yorum çalışması olduğu için aynı zamanda pagerank değerine de katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda da ücretsiz bir SEO çalışması olacaktır. Bu sistem diğer tüm seçeneklere göre daha ekonomik, daha kolay ve daha verimlidir.

Rakip sitelerin lik verdiği sitelere link vermekGoogle, bir siteye gelen linklerin içerik olarak ve kalite olarak benzer sınıflandırılmasını sağlar. Dolayısıyla, rakiplerimizin link verdiği sitelere link vermek bizi diğer sitelerle aynı sınıfta e aynı kalitede görünmemizi sağlayacaktır. Bu da doğrudan bizim elimizde olan bir kriterdir. Örneğin, web sertifikalarına (W3C, SSL), Alexa, Google gibi arama motorlarına link vermek sitemize katkı sağlar.

Rakip Sitenin İndekssiz URL’si

Bu yöntem bir öncekine göre oldukça benzerdir. Ancak birkaç farklılığı bulunmaktadır. Burada rakip siteye ait backlinklerden çok, indexsiz url sayıları elde edilmeye çalışır. İndexsiz url sayılarında siteye ait linkler bulunmayabilir bu sebeple Google üzerinden indexsiz url sorgusunu çalıştırmak gerekir.

”meden.com.tr” -site:meden.com.tr

Araması ile meden.com.tr sitesine ait indexsiz urll’ler listelenerek, bu urll’lerin aynısı edilmeye çalışılmalıdır. Bu sonuçlar genellikle, video, forum tanıtımı, otomatik sorgu olabilmektedir. Burada aynı sayfalardan URl elde etmek yerine aynı sitelerden indekssiz URL’leri elde etmeye çalışılmalıdır.

Rakip Sitenin Sunucusu

Rakip Siteye Göre Backlink Farklılıkları MEDEN 1SEO konusunda en çok bilinen ve dikkat edilmesi söylenilen düşünce aynı hosttaki sitelerin link değişimidir. Google’ın aynı hosttaki sitelerin aynı kişiye ait olacağını düşünüp, birbiri arasındaki link değişiminin etkisinin az olduğu genel bir kanıdır. Aslında durum bir tek bundan ibaret değildir. Google, aynı whois bilgilerine yer alan sitelerin aynı kişiye ait olduğunu bilir. Ancak whois bilgileriniz gizlenmiş olabilir. Aynı sunucuda olmasına rağmen farklı whois bilgilerine sahip olan siteler link değişimi yapabilir, bunun etkisinde bir azalma olmaz. Ancak whois bilgileri gizlenmişse aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Bazı kişiler aynı hosttaki sitelerin link değişimi yapmasının hiçbir faydası olmadığını bile düşünebilmektedir. Bu durum kesinlikle yanlıştır. Çünkü düşündüğünüzde bir site içi linklemenin SEO açısından etkisi kaçınılmazdır. Site içi linkleme ise aynı domain içerisinde olur. Bu linklemenin bile etkisi oluyorsa, aynı hosttaki sitelerin link değişimlerinin etkisi kesinlikle olacaktır. Ancak bu konuda bir yapaylık ve aşırılık olduğunda Google bunu anlayıp cezalandırabilmektedir. Rakip site ile aynı sunucuda yer alan bir site başkasına ait olmasına rağmen, rakip sitenin sahibine ait olduğu whois bilgilerinin gizli olmasıya düşünülebilir.

Bu sebeple rakip siteden link alamıyorsanız, aynı sunucu da yer alan sitelerden link almaya çalışınız. Rakip sitenin bulunduğu sunucudan size gelen backlinkler rakip site ile aynı ipde olacağı için size de katkısı fazlasıyla etkili olacaktır. Bu durumda şu taktik de geçerlilik kazanmaktadır. Rakip sitenin bulunduğu sunucudan bir host alarak sitenizle aynı içerikte yeni bir paravan site oluşturup, bu siteden link ve tanıtım yazısı almak, hem maaliyeti az hemde nitelikli bir backlink olacaktır.

Rakip siteyle aynı ipde yer alan diper siteleri bulmak için sunucutara.com adresini kullanabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın