Personal Web Server Kurulumu

Personal Web Server Kurulumu ve Ayarı

Personal Web Server Kurulumu

Personal Web Server Kurulumu ve Ayarı

Personal Web Server, Microsoft tarafından Windows 95-98 işletim sistemlerinde lokal olarak web hizmeti sağlamak için sunulmuştur. ASP dosyalarınızın düzgün çalışıp, çalışmadıklarını kontrol etmek için, bilgisayarınızda IIS 5.0 veya üstü sürümde bir web sunucusu bulunmuyorsa, oldukça faydalı olacaktır.Personal Web Server Kurulumu

Personal Web Server‘ı kurabilmeniz için, bilgisayarınızda ya bir ethernet kartı ya da bir modeminizin bulunması ve TCP/IP protokolünüzün yüklü olması gerekmektedir. Bu protokolü kurmak için, Ağ komşuları simgesi üzerinde sağ butona tıklayınız ve Özellikler seçeneğini tıklayınız.

Yapılandırma kartında TCP/IP protokolü bulunmuyorsa, Ekle>Protokol>Tcp/IP seçeneğini kullanabilirsiniz.

Şimdi, Personal Web Server kurulumuna geçebiliriz. Bunun için, Win 98 Cd’sinde bulunan \Add-ons\pws dizini altındaki Kur programını tıklayınız.

Front Page 98 Server Extensions, seçeneğini mutlaka yüklemeniz gerekmektedir. Çünkü, ASP ve benzeri web uygulama dosyalarının desteği burada yer almaktadır. Ayrıca, Microsoft Data Access Components 1.5, Ortak program dosyaları, Personal Web Server, Transaction Server seçeneklerinin tamamını mutlaka kurmanız gerekmektedir.

PWS kurulduktan ve bilgisayarınız kapanıp açıldıktan sonra webinizi çalıştırmak için, Yayımla butonuna tıklayarak veya bellekte yer alan sağ alttaki yayımla butonuyla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Webiniz çalışmıyorsa ekranda yukarıdaki, Dur butonunun yerinde Başlat butonu yer alacaktır. Başlat butonuna tıklayarak webinizi aktif hale getirebilirsiniz. Webiniz, http://bilgisayar_adı>http://cyprus şeklinde aktif hale geçecektir.

PSW yönetim ekranı 5 elemandan oluşmaktadır. Bunları sırası ile,

  1. Ana,
  2. Yayımla,
  3. Web Bölgesi,
  4. Gezinti,
  5. Gelişmiş.

Birinci seçenekten webinizi aktif hale getirebilir ve de giriş sayfanıza bağlanabilirsiniz.

İkinci bölgeden ise webinizde yayımlamak istediğiniz HTML, ASP tipindeki dosyaları webinize ekleyebilirsiniz. Üçüncü seçenekten ise, birinci seçenekten ise, birinci seçenekten girilen, giriş sayfanızı otomatik olarak sihirbaz yardımı ile oluşturabilirsiniz. Dördüncü seçenekten ise PWS programının ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz. Gelişmiş, seçeneği ile ise IIS 5.0 açıklamış olduğumuz, web dizinlerinin yönetimini sağlayabilirsiniz.

Gelişmiş seçeneğinden, webinizde yer alacak dizinleri belirleyebilirsiniz. Varsayılan belgeler seçeneğinde ise, http://cyprus lokal webine Internet gezgininden eriştiğinizde ekrana gelecek sayfaları belirlemektedir. Buradaki sayfalar, default.htm, default.asp dosyalarıdır.

Sanal dizinler başlığı altında yer alan herhangi bir klasöre tıklayıp, Özellikleri düzenle butonuna tıklarsanız, o klasöre ait erişim bilgileri ile karşılaşırsınız. Örneğin, Home sanal dizinin özelliklerine aşağıdaki gibi erişebilir, ve bu erişim özelliklerini değiştirebilirsiniz.

Gelişmiş seçenekleri ekranındaki Ekle butonuna tıklayarak diskinizde bulunan herhangi bir dizini webinize ekleyebilirsiniz. Böylece, ekleyeceğiniz yeni dizin altındaki dosyalarınız da (özellikle .asp dosyalarınızı) webinizde yayımlayabilirsiniz.

Webinizde yer almasını istediğiniz yeni dizini Gözat butonu yardım ile seçip, Diğer Ad başlığının yanına, hangi isimde görünmesini istiyorsanız, o ismi girerek tamam butonuna tıklayınız.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın