Kendi bildiklerimle SEO yaparak SEO şirketlerine muhtaç olmadan para kazanabilir miyim?

SEO MEDEN Bilgi

Kendi bildiklerimle SEO yaparak SEO şirketlerine muhtaç olmadan para kazanabilir miyim?

SEO MEDEN Bilgi TeknolojileriBirçok SEO uzmanı bu soruyu “hayır” olarak yanıtlayacak olsada aslında sorunun yanıtını hangi sektörde çalışma yapılacağı etkileyecektir. Çalışma yapılacak internet sitelerinden kazanılacak gelir en önemli verilerden bir tanesidir. Mesela ürün satışı yaptığınız bir internet siteniz varsa, sektörünüze özel yapılacak arama trafiği ölçümü ve tahmini ciro hesaplamalısınız. Genelde ürün satışı bazlı e-ticaret sitelerinde rekabet oranı çok yüksek olmadığı için yapılacak SEO yaparak yatırımınızın karşılığı kolayca alabileceğinizi söylemek yanlış olmayacaktır.

Ancak her sektörde süreç bu şekilde ilerlememektedir, örnek vermek gerekirse reklam üzerinden gelir sağlayan internet siteleri maalesef çok yüksek rekabet seviyelerinde seyretmektedir. Reklam üzerinden kazanç sağlayan internet sitelerinin kazanç oranları daha düşük ve zor olduğu gibi rekabetleri de oldukça yüksektir.

Özellikle reklam amaçlı ve yüksek rekabet içeren kelimelerde SEO çalışması yaptırılması durumunda bir sefere mahsus yapılması etkisiz olacaktır. Yüksek rekabet içeren kelimelerde yüksek rekabet oranı olması nedeniyle başarı elde edilse bile bu geçici olacaktır. Yüksek rekabet yaşayan sektörlere bakacak olursak; haber, oyun, sohbet ve blog gibi online olarak hizmet veren internet siteleridir. Bu ve bu kelimelere yakın sektörlerde aylık ortalama 8-10 bin TL maliyet ile 1-1,5 sene içerisinde 1. sayfaya gelmek mümkün olabilecektir.

Üstelik reklam gelirlerinden para kazanan internet sitelerinin gelir oranları ilk sayfadan sonra üst sıralara ulaştıkça katlanarak artmaktadır. Yani ilk sayfada 1. sıradaki bir internet sitesi ile 10. sıradaki internet sitesi arasında 20-30 misli kazanç farkı olabilecektir. Bu nedenle reklam gelirinden kazanç elde eden internet sitelerinin SEO yaparak çalışmalarınızın, sektörü daha iyi tanıyacağı için site sahiplerinin yapması daha doğru olacaktır. Bu tarzda gelir elde eden site sahipleri kendilerini SEO ve yararlı içerik konusunda olabildiğince geliştirmiş durumda olmaktadırlar.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın