İyi Bir İş Yazışması Yapmaya Başlamadan Önce

İyi Bir İş Yazışması Yapmaya Başlamadan Önce MEDEN

İyi Bir İş Yazışması Yapmaya Başlamadan Önce

İyi Bir İş Yazışması Yapmaya Başlamadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

İyi bir iş yazışması projesine başlamak genellikle zordur. Son dakikaya kadar erteleriz. İşte size yardımcı olabilecek teknikler:

Dikkatinizi Başka Bir Yere Yönlendirin 

İyi Bir İş Yazışması Yapmaya Başlamadan Önce MEDEN Bilgi TeknolojileriHer şeyi hazırladıktan sonra, hiçbir şey yazmadan işinize kısa bir ara verin. Siz başka şeylerle ilgileniyor olsanızda aklınız orada kalacaktır. Yeniden işinize döndüğünüzde kendinizi çok daha rahatlamış ve başlamaya hazır hale gelmiş hissedeceksiniz.

Önceki Notlar

Hiç ummadığınız bir anda aklınıza gelen özgün bir anlatım ya da çekici bir slogan ve küçük bloknotunuza aldığız rastgele karalanmış notlar. İşte size başlamanız için ve iyi bir iş yazışması yapmanız için dayanak noktasını oluşturur.

Düşüncelerinizi Yüksek Sesle Belirtin

Yazdığımız sözcükler sahip olduğumuz düşüncülerin uzantılarıdır. Bü yüzden yüksek sesle düşünürseniz düşüncelerinizle iletişim kurmuş olursunuz. Daha sonra düşüncelerinizi kağıda dökün ve onları cümlelere dönüştürün.

Bir Şeyler Yazın

İyi Bir İş Yazışması Yapmaya Başlamadan Önce MEDEN BilgiYazma işlemine karşı bir isteksizlik olduğu için genellikle işe başlarken yavaş hareket ederiz. Bu nedenle bunun üstesinden gelmek biraz fiziksel çabaya dayanıyor.

Örneğin; bilgisayarınızın başına oturun, konuyla ilgili rastgele şeyler yazın silin; adları ve adresleri yazın. Paragraf planını kaydedin. Bir kelime işlemcide yazmak ve silmek daha kolay olacaktır. İçinizdeki direniş kırılacak ve biraz daha rahatlamış olacakasınız.

Fiziksel çalışmalarla yazma zamanınızı dengelemeye çalışma, yaratıcılığı canlandıracaktır.

Yalnız Değilsiniz

Yazma işleminin tek başınayken yapılması gerekir gibi yaygın bir inanış vardır. Bize göre bu yanlış bir düşüncedir.

Yazma İşleminde Alacağınız Yardım 

Başkalarıyla çalışırken izleyebileceğiniz çeşitli yollar vardır;

Klasik Yönetici / Asistan Modeli

Üstünüz sizden bir şey yazmanızı istediyse şunlara dikkat edin:

 • Ayrıntılı talimat isteyin. Amiriniz bunu yeterince düşünmüş mü? Bunu başarabilir misiniz?
 • Temel noktalarda anlaşma sağlayın. İçeriği ne olacak? Kim okuyacak? Niçin yazıyorsunuz?
 • Gerekli soruları kesinlikle sorun. Değişiklikler niçin yapılıyor? Hazırladığınız ilk taslakta neler doğru, neler yanlış? 

İş birliği Modeli 

Bir arkadaşınızla birlikte çalışıyorsanız, onunla fikir alışverişinde bulunabilir ve farklı iki üsluptan üçüncü bir üslup meydana getirebilirisiniz. İçerikle ilgili yanlışları saptayabilme olasılığınız da artacaktır. Yine de şu noktalar gözünüzden kaçmasın:

 • Arkadaşınızla işbirliği yapmaya çalışırken üzerinde çalıştığınız konuyla ilgili gerçek düşüncelerinizi gizleyebilirsiniz.
 • Uyuştuğunuz noktalara bağlı olarak metin, özgünlüğünü kaybedebilir. İki kişinin harcayacağı zamanın maliyete etkisi uygun olmayabilir.

Başkalarını Kaynak Olarak Kullanma Modeli

Sorumluluğun yalnızca size ait olduğu durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Bunlar, üzerlerinde sizin adınızı taşıyacak olan belgelerdir. Yine de başkalarından yardım isteyerek başarı şansınızı arttırabilir. Beğenilmeme riskini azaltabilirsiniz. Arkadaşlarınız size;

 • Anlamın yeterince açık olup olmadığını söyleyebilirler.
 • Basit dilbilgisi hatalarını görebilirler.
 • İçerik üslup konusunda fikir belirtebilirler.

Süre sınırlamanızı ve belgenin önemini göz önüne alarak, kime neyi soracağını kestirebilirsiniz. Şunu asla unutmayın; birine fikir danıştığını size fikrini söylecektir. Ancak bunu uygulamak zorunda değilsiniz.

İşte size başkalarıyla çalışmanın önemli noktaları:

 • Birşeyler soracaksanız işin ilk aşamasında sorun. İlk aşamada belirlenen taktik ve stratejiler, sonradan zaman/para kaybını Önleyecek kararlara zemin hazırlar.
 • Yaklaşımızda esnek olun ve hazırlayacağınız metinde, metin-tasarım-örneklendirmenin uyumlu olmasına özen gösterin.
 • Son kullanıcı aklınızdan hiç çıkmasın. Onların gereksinimleri/beklentileri karşılanacaktır.

Okuyucu gereksiniminin her şeyden önce gelmesi ve ön planda olması gerektiğini unutmayın.

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın