iPhone (iOS) Ekran Boyutlarına Özel Tasarım Yapmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

iPhone (iOS) Ekran Boyutlarına Özel Tasarım Yapmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

iPhone (iOS) Ekran Boyutlarına Özel Tasarım Yapmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

iPhone (iOS) Ekran Boyutlarına Özel Tasarım Yapmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mobil tasarımın önemini ve ne kadar ciddi bir sektör olduğunu geçtiğimiz başlıklarda dile getirdik. Bu başlık altında iPhone ebatlarından söz edeceğim çünkü ilerleyen aşamalarda yaptığımız tasarımlarda bu ebatları kullanacağız. Her mobil tasarımcı bu ebatları ince ayrıntısına kadar bilmeli ve tasarımlarını ona göre şekillendirmelidir. Herkesin de bildiği gibi şu anda iPhone cihazlarının piyasada 8 modeli bulunmaktadır. Bunlar;

iPhone 3GS

iPhone 4

iPhone 4S

iPhone 5

iPhone 5s

iPhone 6

iPhone 6s

iPhone 6s Plus

Status Bar dediğimiz alanın yüksekliği 20 px’dir. Navigation dediğimiz barın yüksekliği 20px’dir. Mobil tasarımımız üzerinde yer alan iconların minimum 20 x 20px olması gerekmektedir. Alt barımızın iconları üst menümüze göre daha büyük olması gerekmektedir, 10px kadar bu yüzden siyah barımızın üzerindeki iconlar 30 x 30 ebatında olmalıdır. Siyah barımızın yüksekliği ise 49 px ebatında olmalıdır.

Ekran klavyemizin yüksekliği 216 px’dir. Tasarım yaparken klavye ebatımızı da baz almalıyız, çünkü insanlar klavyeye bastıklarında ekranda kalan kısımlar çok önemlidir. Kullanıcıya mümkün olduğu kadar daha kolay ve hızlı bir şekilde uygulamamızı kullandırtmalıyız.

Yazılım ortamında Status Bar veya navigation bar alanlarımızı kullanmak zorunda değiliz. Dilersek yazılım ortamında bu barlarımızı çıkarabiliriz. O yüzden bizler tasarım yaparken bunları baz almak zorundayız. Yaptığımız tasarım ortalama olarak tüm iPhone cihazlara uymalıdır. Bu yüzden her zaman en son çıkan cihazı baz alarak tasarımlarımızı gerçekleştirmeliyiz. Eğer status bar kullanmak istemiyorsak menüyü yukarı yaslarız ve uygulamamızın görüntüleneceği alan 20 px fazla olur. Bunları baz alarak tasarımlarımızı gerçekleştirmeliyiz.

iPhone 4 ve iPhone 4S

Şimdi ise iPhone 4 ve iPhone 4S ekranımızın ebatlarını ele alacağız. Ekranımızın tam olarak görüntüsü 960 uzunluğunda ve 640 genişliğindedir. Status Bar dediğimiz alanın yüksekliği 20px’dir. Navigation dediğimiz barın yüksekliği  44px’dir.

iPhone 4 ve iPhone 4S

iPhone 4 ve iPhone 4S

Mobil tasarımımız üzerinde yer alan iconların minimum 20 x 20 px olması gerekmektedir. Alt barımızın iconları üst menümüze göre daha büyük olması gerekmektedir, 10 px kadar bu yüzden siyah barımızın üzerindeki iconlar 30 x 30 ebatında olmalıdır. Siyah barımızın yüksekliği ise 49 px ebatında olmalıdır.

iPhone 5

iPhone 5 ekranımızın ebatlarını ele alacağız şimdide. Ekranımızın tam olarak görüntüsü 1136 uzunluğunda ve 640 genişliğindedir.

Status Bar dediğimiz alanın yüksekliği 20px’dir. Navigation dediğimiz barın yüksekliği 44px’dir. Mobil tasarımımız üzerinde yer alan iconların minimum 20 x 20 olması gerekmektedir. Alt barımızın iconları üst menümüze göre daha büyük olması gerekmektedir. 10px kadar bu yüzden siyah barımızın üzerinde ki iconlar 30 x 30 ebatında olmalıdır. Siyah barımızın yüksekliği ise 49px ebatında olmalıdır.

iPhone 5

iPhone 5

Apple mobil cihazların hepsinin mobil tasarım ebatları ölçülerini inceledik. Artık tasarımlarımızı yaparken, ölçülerimiz daha daha düzenli olacak ve tekrar tekrar güncelleme yapmak zorunda kalmayacağız.

Apple telefonlar için tasarım yaparken, iPhone cihazlar için yatay ayrı dikey ayrı tasarımları yapmalıyız. Yatayken farklı bir tasarım dikey iken farklı bir tasarım görünmektedir. Bu sebepten ötürü bizler tasarımlarımızı hem yatay hem de dikey olarak tasarlamalıyız. Şu da var tasarımımız yatay veya dikey olacak diye kesin bir kural yoktur, geliştirici bu konuda özgürdür.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın