İnternet Sitenizi Google’a Nasıl Ekleyebilirsiniz

İnternet Sitenizi Google’a Nasıl Ekleyebilirsiniz

İnternet Sitenizi Google’a Nasıl Ekleyebilirsiniz

Bir görüşmede ilk ve son intiba oldukça önemlidir. Bu durum arama motorları için de geçerlidir. Google Botlarının siteyi ilk ziyaretinde site içi SEO kriterlerine uygun bir yapıda bulması, listelemeye alması esnasında daha cömert davranmasını sağlar. Ancak bu durum site dışı SEO için geçerli değildir. Yeni açılmış bir site için yüzlerce backlink alma Google tarafından doğal karşılanmayarak, sitenin filtreye girmesine sebep olabilmektedir. Google, en doğru baclink artış hızını, sitenin içeriğinin, hitinin ve yayın süresinin artışı doğrultusunda. olduğunu düşünmektedir. bu sebeple, yeni sitelerde site dışı çalışmalarda daha temkinli ve kontrollü davranmak gerekmektedir.

Google’a Site Eklemek

Daha önce ”Google Siteden Nasıl Haberdar Olur?” başlığı ile sitenin Google ile ilk tanışması için ilk olarak yapmanız gerekenleri anlatmıştık.

Siteye Daha Önceden Indexlenmiş Bir Siteden Link Vermek

Daha önce Google tarafından indekslenmiş siteler, belirli periyotlarla tekrar ziyaret edilerek güncellemelerin de arşive alınmasını sağlar.

Siteye Daha Önceden Indexlenmiş Bir Siteden Link Vermek

Siteye Daha Önceden Indexlenmiş Bir Siteden Link Vermek

Bu sebeple daha önce Google’ın indekslediği bir siteden yeni siteye link vermek, bir sonraki Google Bot ziyaretinde fark edilerek o linkin takibi ile sitenin indekslenmesini sağlayacaktır. Bu süreç link eklenen sitenin güncellenme sıklığına bağlıdır.

Sosyal imlemeBeğenilen sayfaların oluşturulan profiller ile kaydedilerek kolayca bulunmasını, aynı gruptaki sitelerle kategorize edilmesini aynı zamanda başkalarına da faydalı siteleri keşfetme olanağı sunulması amacıyla, site ve sayfaların kaydedilmesine olanak tanıyan sitelerdir.

PinglemeSite veya sayfada bir güncelleme ve yenilik olduğunu bildirmek üzere kullanılan aracı sitelerdir. Bunlar siteler üzerinden sorgu oluşturarak arama motoru Botlarının çağırılmasını sağlarlar. En bilinen örnek pingomatic.com’dur.

Dizinler: Belirli bir kaynak olması için web sitelerinin kategoriler halinde listelenmesini sağlayan site fishristleridir.

Blog BacklinkBlog yapısındaki sitelerin sayfalarına yorum yaparak site bölümlerinden link alınmasını gerektiren backlink çeşididir. SEO açısından farklı kullanım şekilleriyle en çok tutulan metotlardan biridir.

Siteyi Google Webmaster Araçlarına KaydetmekSitenizi Google webmaster araçları üzerinden ekleyerek ve doğrulayarak sitenizin Google’a tanıtılmasını sağlayabilirsiniz. Google webmaster araçlarına site ekleme, doğrulama ve diğer tüm tanımlamalar hakkında kapsamlı bilgileri ilerleyen konularda Google Webmaster Araçları başlığı altında bulabilirsiniz.

Hızlı Indekslenme Teknikleri

Google tarafından indekslenmiş sitelerin çoğunda yaşanan oluşturdukları yeni içeriklerin indekslenmemesi problemleri nedeniyle çeşitli çözüm aramaktadırlar. Sitelere ait yeni içeriklerin erkenden indexlenmesi oldukça önemlidir. Çünkü Google nezdinde bir yenliği veya haberi ilk duyuran site nitelikli ve üretken site olarak görülür.

Hızlı Indekslenme Teknikleri

Hızlı Indekslenme Teknikleri

Dolayısıyla siteler yeni içeriklerine en erken Google’a fark ettirme yarışı içerisine girmekteler Normalde hiçbir girişimde bulunmadan, Google Botları bir sitedeki yeni içerikleri ve değişiklikleri algılayabilmektedirler. Ancak bu günler bazen haftalar alabilmektedir. Bu sebeple hızlı indexlenme taktikleri ile yeni içeriklerinizin Google tarafından daha hızlı nasıl indexlenebileceğini anlatacağım.

Güncel İçerik

Sitemizde hangi aralıklarla içerik yayınlanıyorsa, Google Botlarının ziyareti de ona göre şekilleniyor ve içerik güncelliği ile doğru orantıda site ziyaret sıklığını belirliyorlar. Dolayısıyla sitede gün aşırı içerik değişikliği varsa Google gün aşırı girmeye başlıyor.

Güncel İçerik

Güncel İçerik

Saatte bir değişiklik varsa saatte bir Google ziyaret ediyor. Tabi ki bu daima aynı şekilde gerçekeleşemeyebiliyor bu durumda diğer hızlı indexlenme tekniklerini de uygulamak gerekmektedir.

İmleme Siteleri

İmleme siteleri, en çok içerik girilen sistemlerdir. Öyle imleme siteleri vardır ki, neredeyse dakika başlı yeni bir link eklenmekte ve içerik güncellenmektedir. Google Bot neredeyse bu sıklıkta güncellenen imleme sitelerinden çıkmamaktadırlar.

İmleme Siteleri

İmleme Siteleri

Dolayısıyla yeni yazılan yazılarınızın linkini bu sitelere eklemek,  Google’ın yazınızı anında fark etmenizi sağlayacaktır. Tabi ki burada indexleme hızı tamamıyla, imleme sitesinin güncellenme sıklığına bağlıdır.

Sosyal Siteler

Tabi ki, burada sosyal sitelere genel olarak imleme siteleri dahil olsa da, onlar dışındakilerden bahsedeceğim.

Sosyal Siteler

Sosyal Siteler

Özellikle twitter, Facebook, FriendFeed gibi sosyal sitelerde son yazılarınızın linklerinin yer alması 3 ila 6 kat arasında indexlenme hızınızı arttırabilir. Bunun için Son yazılarınızı Twitter, Facebook gibi uygulamalara göndermek oldukça iyi bir tercih olacaktır.

Ping Siteleri

Ping siteler, arama motorlarına yeni yayınlana yazılar hakkında veri gönderen sitelerdir. Hazır sistemlerimiz destekliyorsa otomatik ping servislerine gönderme ayarları yapılmalı. Desteklemiyorsa, Elle bu servislere yazılarımız eklenmelidir.

Sitemap Oluşturma

Site çerisindeki yazılarımızın bir güncellenme aralığı varsa, site haritasının da güncellenme sıklığı vardır. Özellikle anasayfanızdan link çıkışında bulunduysanız bu daha fazla olmaktadır. Google webmaster araçlarından sitemap ekledikten sonra, Google daha hızlı ziyaret edebilmektedir. Aynı zamanda sitemap eklentisi kullanıyorsanız bunun da oldukça faydası olacaktır.

Sitemap Oluşturma

Sitemap Oluşturma

Çünkü sitenize her eklenen yeni link, site haritası eklentisi tarafından Sitemap’e eklenerek arama motorlarına bilgilendirmelerde bulunmaktadır. Aynı zamanda bu bilgilendirmeyi, Webmaster araçlarından Sitemap’i yeniden yükle diyerek de yapabilirsiniz. Site haritasında alacağınız backlinkler, site haritanızın güncellenme sıklığını arttıracaktır. Bu vesileyle, tüm sayfalarınızın linkini listeleyen site haritanızdan Google, yeni bir sayfa açılıp açılmadığını anlayabilmektedir. Google webmaster araçları ile sitemap bildirme ve diğer tüm detaylar ilerleyen konularda anlatılacaktır.

Son yazıları Başka Sitede Gösterme

Bu konu ilerleyen sayfalarda ”RSS kaynaklı son yazıları yayınlama” başlığı altında örneklemeli olarak detaylıca anlatılacaktır.

Yazılarda Küçük Değişiklikler

Yazıların kendi içlerinde güncellenme sıklığı yine Google Botları açısından önemli bir kriterdir. Yazı içerisinde, cümle değişiklikleri hatta kelime değişiklikleri yapsanız bile bu Google Botların gözünden kaçmayacak ve bir sonraki ziyaretini büyük ihtimalle kısaltacaktır.

Yazılarınıza Yorum Yapılması

Yazılarınıza yorum yapılması, yine o sayfa içerisinde ayrı bir güncelleme olayıdır. Bir yazıya ne kadar sık yorum ekleniyorsa, Google Bot yine o sıklıkla ziyarete etmeye başlayacaktır.

Yazılarınıza Yorum Yapılması

Yazılarınıza Yorum Yapılması

Bu açıdan ziyaretçileri yorum yapmaya teşvik edin ve yapılan yorumlara mutlaka cevap verin. Eğer yorum yapılmıyorsa, ziyaretçi kılığında siz bile yorum ekleyebilirsiniz.

Sürekli Güncellenen Sitelere Yorum

Sürekli güncellenen sitelere, kendi sitenizi de belirterek yorum yaptığınızda o sayfaya Google Bot’un ilk gelmesiyle, Botu sitenize de çekmiş olacaksınızdır. Özellikle burada yorum yaptığınız sayfanın güncelliği, sitenin güncelliğinden daha önemli oluyor. Dolayısıyla, sık yorum alan bir yazıya yorumda bulunmak daha avantajlı olacaktır.

Sidebarda Yazıları Listeleme

Yan menüde sitenize ait son yazıları listelerseniz. Google Bot, bir yazınızı ziyaret için gelse de, yan menüden son yazınızı fark ederek onu indexleyecektir.

Google Toolbar Neden Kullanılır?

Google toolbar, kullanarak yine Google’ı ziyaret edilen sayfalardan haberdar edebilirsiniz. Bu şekilde yeni sayfanıza yapacağınız birkaç ziyaret ile indexlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Anasayfanızın Güncelliği

Anasayfa ne kadar güncel ise, anasayfanızda yer alacak son yazıda o kadar daha erken fark edilir ve indexlenir. Anasayfanızın güncelliği, sayfadaki farklılık ve çeşitlilik ile olur. Bunları nasıl sağlarız.

Son yorumları gösterme: Yazılarınıza yapılan yorumları anasayfada göstererek devamlı güncel bir içeriğe sahip olmanızı sağlayabilirsiniz.

Rastgele yazılarRastgele yazıları gösterme de oldukça etkili bir taktiktir. Her sayfa gösteriminde rastgele yazı çıktıkça, anasayfa içeriği de farklılık göstereceği için o kadar Bot ziyareti artacaktır.

Forumunuzdaki son yazılarEğer bir foruma sahipseniz, forumunuzdaki son yazıları listeleyerek, hem forum yazılarının daha hızlı indexlenmesini sağlarsınız. Hem de, anasayfanız içerisinde oluşan güncelleme sayesinde Google Bot’un dikkatini çekersiniz.

Sayfa İçlerinde İçerik Benzerliği

Bir yazı içerisinde, benzer yazıları listelerseniz, yeni yayınlanan yazının benzeri bir başka yazı Google Bot tarafından ziyaret edildiğinde, yine benzer yazılardan son yazının dikkat çekmesi sağlanır.

Yazınıza Etiket Eklemek

Yazılan yazıya, daha önce kullanılmış bir etiket eklerseniz. Bu etiket sayfasının Google tarafından ziyaret edilmesi halinde son yazıda fark edilerek indexlenecektir. Sonuç olarak, buradaki tüm yöntemlerin aynı yazıda uygulanması halinde indexlenme hızını saniyelere kadar indirebilirsiniz.

Indeks Silmek

Arama motorları bir web sitesi üzerine gördüğü tüm sayfaları hatta bazı durumlarda görmediği sayfaları bile indexlemektedirler. Web sitesi sahipleri olarak, her içeriğimizin arama motorlarına açık olmasını istemeyebiliriz. Bu gibi durumlarda sitenin imajını zedelememek için o içeriğin arama motoru sonuçlarından kaldırılması gerekir.

Hangi Durumlarda İçerik Temizlenebilir?
  • Önceden var olan ancak sonradan silinmiş içerik. Bu durum, sitemizde daha önce yayınladığımız içeriğin güncelliğini yitirmesi veya sattığımız ürünün satışının çekilmesi halinde yaşanabilecek olası bir durumdur.
  • Sitemizde yer almayan sayfalara verilmiş harici linkler. Bu durum ise, aslında sitede yer almayan bir sayfanın olduğu kabul edilerek, başka siteler tarafından verilen linklerdir.
  • Sitenin başka bir adrese taşınması sonucu, eski sitedeki indexlerin silinerek yeni siteye aktarılması gerekir.
Sitemizde Olmayan Bir İçeriğe Neden Link Vermeliyiz?
  • Daha önceden var olan bir içerik silindiyse, o içeriğe verilen link silinmemiş olabilir.
  • Kodlama hataları veya yanlış anlama sebebiyle link verilebilir.
  • Ref kodlarını ekleyerek reklam amacıyla bilinçli olarak link verilebilir.
  • Gizli içerik: Gizli içerik durumu, bir sitedeki ürün veya bilgilerin sadece istenilen üye veya kişilere açık olması durumunda, arama motorları tarafından o içeriğe gelebilecek ziyaretleri engellemek için bu tür sayfaların indexleri temizlenmektedir.
İçerik Temizleme Seçenekleri
  • Bir sitenin tamamen arama motorlarından temizlenmesi.
  • Bir sitenin tüm sonuçlarının başka bir siteye aktarılması.
  • Bir siteye ait belirli içeriğinin temizlenmesi. Sitemizde olmayan sayfaların arama motorlarına varmış gibi gösterilmesi, sitelerin daha fazla index sayısına sahip olması düşüncesine göz önünde bulundurarak spam şüphesi oluşturmaktadır.

Bu sebeple var olmayan indexler, sitelerin SEO çalışmalarının önüne geçer hatta sitelerin arama motorları tarafından filtreye sokularak cezalandırılmasına sebep olabilir. Aynı zamanda arama motorlarında bulunan geçersiz indexler, sitenin imajına gölge düşürmektedir. Ziyaretçiler aradıkları bir bilgi veya ürün üzerinden sizin sitenizde olmayan bir sayfaya ulaştıklarında kandırıldıklarını düşünebilmektedirler. Bunların dışında, admin panel girişi veya siteye ait resmi belge ve bilgilerin arma motoru üzerinden geçebilecek her türlü kullanıcıya gizli olması gerekir.

Neden İstenmeyen Indekslerin Silinmesi Gerekir?

Arama motoru sonuçlarında bize ait görüntülenmesi istenmeyen sayfalar bulunabilir. Bunlar daha önce benzer bir şekilde yazılmış konular, güncelliğini yitirmiş ve günümüzde kullanımı devam etmeyen dolayısıyla faydası olmayacak konular, sitemizden silinmesine rağmen arama motorlarında hâlâ görüntülenebilen konular, daha eni hali başka sayfa ile anlatılan konular, tedarikten kaldırılan ürünler gibi geniş bir yelpazede geçerliliğini yitirmiş sayfalara sahip olabilir.z Kısacası arama motorlarının ve dolayısıyla ziyaretçilerin ulaşmasını engellemek üzere bazı sayfaların silinmesi gerekir.

Hangi Yöntemler ile Indeks Silinir

Webmaster Araçları YapılandırmasıWebmaster araçları, arama motorlarının web site sahiplerine arama ve tarama durumları hakkında bilgilendirme ve düzenleme imkanı tanımaktadır. Bu yazıda, Dünyaca en çok kullanılan arama motoru olan Google üzerinden anlatım yapılacaktır. Web sitemizi Google Webmaster Araçlarına kayıt ettikten sonra, Site Yapılandırma Bölümünde, Tarayıcı Erişimi bölümüne geçip Robots.txt oluşturun sekmesi ile sitemizin tüm içeriğinin Google tarafından görülmesini veya 2. seçenek ile tüm sitenin Google arama sonuçlarından kaldırılmasını sağlayabiliriz.

Eğer tüm site içeriği yerine sitedeki tekil linklerin kaldırılmasını istiyorsanız, Tarayıcı erişiminden URL’yi kaldır sekmesinden, kaldırmak istediğimiz URL’leri girip Google tarafından değerlendirilmesini istiyoruz.

Robots.txt DüzenlemesiWebmaster araçları üzerinden Robots.txt dosyasını düzenleyerek tüm site içeriği üzerinde müdahale yapabiliyoruz. Ancak Robots.txt dosyasını elle düzenleyerek kaldırılmasını istediğiniz sayfa, dizin, kategori ve tüm site içeriğini arma motorlarından silebilirsiniz.

Tüm Siteyi Silmek için:

User-agent :*

Disallow: /

Sadece İstenilen Sayfa, Dizin veya Kategori için

User-agent: *

Disallow: / http://www.meden.com.tr/yanlis-url.html

Disallow: / http://www.meden.com.tr/yanlis-kategori/

Disallow: / http://www.meden.com.tr/?ref

Google Resim Aramaları için:

Sadece isteninlen resim için:

User-Agent: Googlebot- Image

Disallow: /images/seo.jpg

Sitedeki tüm resimler için:

User-Agent: Googlebot-Image

Disallow: /

Meta Kodu Ekleme

Tüm site içeriğin veya sadece istenilen içeriklerin indekslerini silmek için meta robots kodu kullanılabilmektedir. Aşağıda yer alan kodu sadece istenilen sayfalara yerleştirerek o sayfaların indexlerini veya tüm sayfalara yerleştirerek site içeriğinin tüm indeksini, bir sonraki arama motoru botunuzun ziyaretiyle arama motoru sonuçlarından kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

<meta name=”robots” content=”noindex, nofollow”>

Tüm arama motorlarından ziyade bazı arama motorlarının indekslerini silmek isterseniz, aşağıdaki örnekteki gibi sadece o botun adını girmeniz gerekir.

<meta name=”googlebot” content=”noindex, nofollow”>

Burada noindex yazısı bu kodun eklendiği sayfanın Google aramalarında bulunmasını engelleyecektir. nofollow meta kodu ise, o sayfada bulunan linklerin arama motoru tarafından takip edilmesini engelleyecektir. yani sitenizden verilen linkleri sizin aracılığınız ile ziyaret etmeyecektir. Başka sayfaların indexlenmesinde bir sakınca yoksa noindex, follow olarak kullanılmalıdır. Bunların dışında arama motorlarının sitenizi belleğe almasını engellemek veya bellekteki sayfaların silinmesini sağlamak içi aşağıdaki kodu eklemeniz gerekir.

<meta content=”noarchive”>

Htaccess Düzenlemesi:

Site adresinin değiştirilmesi sonucunda eski siteye ait indexlerin yeni siteye yönlendirilmesi ile, hem arama motoru üzerinden gelecek ziyaretleri yeni siteye kayıpsız yönlendirmek hem de bu yönlendirme ile eski indekslerin de yeni site indeksi olarak değiştirilmesini sağlamak için htcaccess düzenlemesi kullanılmaktadır.

Htaccess ile 301 yönlendirmesi yaparak siteyi komple başka bir adrese yönlendirebilir. Açılmayan sayfalar için 404 sayfası oluşturarak 404 sayfalarının indexlenmesi diğer yöntemleri ile engellenebilir. Eski bir ürün veya bilgi sayfasının yeni bir ürün sayfasına yönlendirilmesini sağlayabiliriz.

White Hat ve Black Hat SEO Kavramı

Her çalışmada olduğu gibi SEO çalışmalarında da etik olan ve etik olmayan davranışlar bulunmaktadır. Etik ve yasal olan SEO çalışmalarına White Hat SEO, etik olmayan SEO çalışmalarına ise Black Hat SEO ismi verilmektedir. White Hat SEO kitapta anlatılan tüm tekniklerdir. Kitabın içeriği ve örneklendirmesi beyaz şapka SEO yöntemleri üzerine kurulmuştur.

White Hat ve Black Hat SEO Kavramı

White Hat ve Black Hat SEO Kavramı

Black Hat SEO ise arama motorlarını veya ziyaretçileri aldatmaya yönelik davranışlar ile tüm spam çalışmalarını içermektedir. Bu çalışmalar kısa sürede siteleri belirli yerlere getirebilmektedir. Ancak siteler kalıcı olarak Black Hat SEO teknikleriyle üst sıralarda bulunamaz. Kalıcı SEO çalışmaları için kesinlikle etik yollar izlenmelidir. Siyah şapka SEO çalışmaları birkaç farklı kriter ile gerçekleşmektedir.

Bu kriterlere kısaca değineceğim ancak bu konuda sadece bilgi sahibi olarak bu hatalara düşmemeniz için bu konuda sadece bilgi sahibi olarak bu hatalara düşmemeniz için bu konuları anlatmaktayım. Siyah şapka SEO taktikleriyle sitenizin prestijini zedelemeniz, bir daha geri dönüşü olmayacak kayıplara sebep olabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın