Grafik Tasarım Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım

Grafik Tasarım Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım

Grafik Tasarım Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım

Grafik Tasarım Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım

Genelde grafik tasarıma başlayan kişiler “web tasarımı yapmak istiyorum, grafik tasarım üzerine bir şeyler öğrenmek istiyorum, fakat nereden ve nasıl başlamayalıyım?” şeklinde sorular sorar. Grafik ve web tasarım hayatına atılmadan öncede benim de birçok kişiye sorduğum ve saatlerce araştırdığım bir konuydu. Çünkü bu meslekte nereden başlayacağınızı, hangi programları nerede ve kullanacağınızı bilmezseniz; hiç bir zaman ileriye gidemezsiniz. Daima yerinizde saymakla beraber bu işi meslek haline de getiremeyebilirsiniz.

Her insanın grafik-web dalına ilgi duyması, genelde sanal ortamda dolaşırken web sitelerde karşımıza çıkan görsel medya ile ilgilenmeye başlar. Görsel medya, çok geniş bir kavramdır. Web tasarım, grafik tasarım, 3D tasarım gibi birçok dalı vardır. Günümüzde bilgisayar sektörü öyle geniş ki iş yapabileceğiniz birçok dalı var. Örneğin; donanım, internet, web programlama, genel web tasarım, grafikerlik ve hatta dijital fotoğrafçılık. Web programlama (kodlama) işine yatkınsanız, yine bir karar vermelisiniz. Bu kitapta grafikerlik, web tasarım, web programlama alanlarına nereden başlacağınızı, nasıl ve nelere dikkat ederek çalışmanız gerektiğinin cevabını bulabileceksiniz.

Grafik Tasarım Alanı

Grafik Tasarım Alanı

Grafik tasarım alanında kendinizi geliştirip grafiker olmak istiyorsanız; öncelikle Adobe Photoshop bilmeniz ve iyi bir şekilde kullanabilmeniz gerekir. Neden bu program ile başlıyorum diyebilirsiniz. Çünkü bu program grafik işlemenin ana aracıdır. Birçok tasarımcı kesmede, biçmede, çizmede, tasarlamda, zeminler oluşturmada ve buna benzer işlemlerde Adobe Photoshop programını kullanır. Pixel tabanlı bir program olduğu için fotoğrafçılar dahil bu programdan faydalanır. İnternet ortamında gördüğümüz web sayfalarının %98’i Photoshop ile tasarlanmıştır. Photoshop programının emeği geçmediği bir web sayfası bulmak çok zordur. Photoshop programı ile web sayfaları, banner, icon, logo gibi çizimler yapılır. Daha ufak ebatlı tasarımlar geliştirirken kullanılır. Kısaca; resim üzerinde yaptığınız mizanpaj işlerinden tutun da, birçok tasarımda Photoshop programını kullanarak ve kısa zamanda çok güzel işler çıkarabilirsiniz. Bu yüzden Photoshop programını çok iyi bir şekilde kullanabilmeniz gerekmektedir. Bu da iyi bir tasarımcı olma yolundaki ilk adımlarınız dan biridir. Çünkü Photoshop programına her alanda ihtiyaç duyacaksınız.

Öğrenmeniz gereken diğer bir program ise Adobe Illustrator’durHer şeyden önce bulabileceğiniz en detaylı ve buna doğru orantılı olarak, arayüzü en kullanışlı olan vektörel çizim programdır. Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşmaya başlasa da, Avrupa’da çoktan endüstri standardı koltuğuna oturmuştur. Size en yakın yoldan kafanızdakini tasarlayabilme imkanı sunar ve hayal gücünüzü kullanabilmenize olanak verir. Gelişmeye ene açık vektörel çizim programıdır. Illustrator’un çok kullanışlı bir arayüzü vardır. Özellikle Photoshop kullanıcıları hiç yabancılık çekmez. 2D bir vektörel program olmasına rağmen bitmap’ta de  bir o kadar başarılı Photoshop’un bütün filtreleri ve efektleri konulmuş olduğundan, Illustrator kullanıcısı Photoshop’a fazla ihtiyaç duymaz. Ayrıca yine 2D bir vektörel program olmasına rağmen 3D vektörel programlarına ait birçok özelliği bünyesinde taşıyor. Yani 3D, vektör, grafik tasarım alanları bu programda toplanmış bulunmakta. İnternette corelDRAW ve Illustrator programı arasında kıyaslama yapalara çokça denk geliyoruz. Ancak elmayla armut hiçbir zaman kıyaslanmaz. Eğer ikisi arasında illa kıyas yapmamız gerekiyorsa; bunu iyice kullanıp inceleyerek karar verin. Bir kare çizmeyle o programı bilemez ve o program hakkında yorum yapamayız. Adobe Illustrator ile aynı zamanda çizgi film karakterleri çizebilir ve karikatürler oluşturabilirsiniz.

Tamamen Çizgilerden

Tamamen Çizgilerden

Tamamen çizgilerden, renklerden, ve efektlerden oluşmaktadır. Daha bunun gibi birçok güzel çizimler yapabilirsiniz özellikle el çizimi iyi ollan arkadaşlar için Illustrator’un çok güzel ve çok kullanışlı fırçaları bulunmaktadır. Her şeye rağmen Illustrator’un da eksikleri yok değil. Bunlardan en önemlisi yavaşlığı. Özellikle detaylı (3 boyutlu çizimler, mesh tool gibi) çizimlerde bunu fazlasıyla hissedeceksiniz. Bu dezavantajı azaltmak için piyasa standartlarının biraz üstünde bilgisayarlar ve mümkünse Apple Mac kullanmanızı öneririm. Yeterli bütçeniz yoksa en azından bir fazladan RAM alabilirsiniz. Çünkü program kendi kütüphanesi için geçici hafızaya fazlaca ihtiyaç duyacaktır.

Önereceğim bir diğer program ise Adobe InDesign programıdır. Çok sayfalı dergi, gazete ve kitap çalışmalarınızda son sürümüyle birlikte işinize çok yarayacak, müthiş özelliklere imza atmış  bir program. Kullanımı oldukça basittir ve InDesign’da çok sayfalı çalışmalarını rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Bunun için gereken tüm kolaylıklar seferber edilmiş. Indesign kullanırken bir Microsoft Word kullanır gibi rahat hissediyorsunuz kendinizi. Menüleri çok karmaşık değil, biraz alıştıktan sonra hemen adapte oluyorsunuz. Diğer Adobe programlarıyla ilgili biraz tecrübeniz varsa, bu süreç daha hızlı oluyor. Türkiyede şu anda InDesign’a bir geçiş başladı. Firmalar yavaş yavaş InDesign programına geçiyorlar. Ancak tabi hala Freehand 9,10 ve MX sürümünde ısrar edenler de var. Çalışma gönderirken “Freehand 9 sürümüne export edip gönderebilirseniz iyi olur.” diyen firmalarla halen karşılaşıyoruz. Bu da ülkemizde yeniliklere ve gelişmeye karşı tam olarak açık olmadığımızın bir göstergesi sanırım.

Eğer matbaa ve dijital yayıncılık sektöründe ilerlemek istiyorsanız bu programı bilmeniz şarttır. Tasarımsal olarak da oldukça gelişmiş olan bu programı, Photoshop benzeri efektleri doğrudan sayfa mizanpajında deneyebiliyorsunuz. Eklediğiniz nesnelere karıştırma modları, saydamlık gibi diğer efektleri uygulayabiliyorsunuz. Ve kolayca yeniden kullanmak, paylaşmak için efektleri nesne stilinin bir parçası olarak kaydedebiliyorsunuz. ayrıca, geçiş yumuşatma efektleri de var. Bunlar çok kullanışlı ve etkileyici.

Statik, yani sabit tasarım ürünleri geliştirirken hangi programları kullanacağımızı öğrendik. Şimdi ise dinamik, yani hareketli animasyonlar geliştirmek için hangi programları kullanmamız gerektiği ve nerden başlamamız gerektiğine değinelim.

Grafik Tasarım ve Programlar

Grafik Tasarım ve Programlar

Web sayfalarında dinamik, yani hareketli görüntüler insaların daha çok hoşuna gider. O yüzden yapmış olduğumuz web sayfalarını dinamik çalışmakta yarar var. Bu dinamikliği web sayfalarına Adobe Flash programı ile kazandırabiliriz. Sadece Adobe Flash sayesinde harika web siteleri animasyonlar yapabilirsiniz. Bu program ile veritabanı işlemleri ve ActionScript Programlama dili ile geliştirip yok artık denecek şeyler üretebilirsiniz… Web sitelerinden bilgisayar tabanlı eğitim modüllerine kadar geniş bir yelpazede üretim yapmanıza imkan sağlayan bir programdır. Vektörel tabanlı olan Flash programı ayrıca mobil cihazlarda da kullanılabilir. Her şeyden önce Flash oldukça esnek ve genişletilebilir bir  tasarım aracıdır. Günümüzde Flash programı geliştikçe kullanım yerleri de artmaktadır. Birçok program ile entegrasyon işini kolaylıkla yaptığı için birçok kişi tarafından tercih edilen bir programdır ve bu yüzden de her grafikerin bilmesi şart olan bir programdır.

Bir grafik tasarımcının öğrenmesi ve bilmesi gereken temel programları öğrendik. Aşağıdaki şemada programların kullanım alanlarını da görelim.

Adobe Photoshop: Fotoğrafçılık, Bitmap resimler, Logo-Banner, Web sitesi, Karikatür çizimi ve afiş için kullanılmaktadır.

Adobe Illustrator: Kartvizit, El ilanı, Karikatür çizimi, 2D ve 3D çizimler, Katalog ve Ambalaj tasarımı için kullanılmaktadır.

Adobe Indesign: Kitap, Dergi, Katalog, El ilanı, Afiş ve Kullanım kitapçıkları için kullanılmaktadır.

Adobe Flash: Web sitesi, Animasyon, Tanıtım filmi, İntro, Çizgi film ve oyun için kullanılmaktadır.

Yukarıdaki tabloda kullanım alanlarına göre programları sıraladık. Grafik ve web tasarım sektöründe profesyonel çalışan şirketlerin alanlarına göre kullandığı programlar bunlardır. Sizler de kullanım alanlarınıza göre programlarla çalışın ve çalıştığınız sektörde yaptığınız işlere göre program öğrenin.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın