Drupal’da Kolay Gönderi Ayarları Nelerdir? Nasıl Kullanılırlar?

Drupal'da Kolay Gönderi Ayarları Nelerdir? Nasıl Kullanılırlar?

Drupal’da Kolay Gönderi Ayarları Nelerdir? Nasıl Kullanılırlar?

İnsanlar sitede geziniyorken, bir takım kolaylıklar istiyor. Bu kolaylıkların başında içerik yazarken, içerik giriyorken, yorum yazıyorken, kendilerine sunulacak bir takım kolaylıklar.

Bu kolaylıkların başında ise, Drupal’da varsayılan olarak zorunlu gelen önizleme seçeneği. Nedir bu önizleme seçeneği, kullanıcılar gönderi yapıyorken, yaptıkları gönderiyi zorunlu olarak önizlemek zorundalar. Fakat bu oldukça yanlış bir sistem. Neden yanlış? Çünkü kullanıcılar iki iş yapmak zorundadır ve internet ile fazla haşır neşin olmayan kullanıcılar doğrudan içerik oluştur ve yazıyı gönder gibi seçenekler arıyor. Öyle bir seçenek olmayınca doğrudan sitenizden çıkacakları için bu durumun önüne geçmek en mantıklı iş. Kullanıcılara bu kolaylığı sunmak için bizim yapmamız gereken en önemli şey bu zorunlu alanını kaldırmak. Bunun dışında yapacağımız bir takım ayarlarda mevcuttur.

Yönetim arayüzümüzden, içerik yönetimi altında bulunan gönderi ayarlarına tıklıyoruz. Eğer gönderilerimizle ilgili izinlerde bir problem mevcutsa ve bunla ilgili yeteri kadar bilgiye sahip değilse, gönderi ayarları bölümünden izinleri yeniden oluşturabiliriz. Bu işlem izinleri sıfırlamayı amaçlayacağından, bu işlemi yapıyorken çok dikkatli olmalıyız.

Anasayfadaki gönderi sayısı: Anasayfada toplamda kaç gönderinin gösterileceğini belirler. Bu alanda genel olarak 10-15 kadar gönderi standarttır. Eğer 10 ve 10’dan fazla gönderi yollarsak, bir takım problemlerle karşılaşabiliriz. Bu problemlerin başında anasayfamızın orta kısmının oldukça uzayacağından sitemiz şık görünmeyecektir.

Kırpılmış gönderi uzunluğu: Anasayfadaki bildirilerimizde kaç karakterden sonra …(üç nokta) katıp, bu gönderiyi kırpacağını gösterir. Gönderi buradaki yazılan karakterden uzunsa devamını oku gibi bir ifade ile kullanıcılara devamını oku seçeneği sunar ve bu adrese tıkladıktan sonra içeriğin tüm karakterleri kullanıcının karşısına çıkacaktır.

Gönderiyi Önizleme

Tercihe bağlı: Benim tavsiye ettiğim seçenek budur. Bu seçeneği seçip, ayarları kaydet derseniz yaptığınız ayarlar geçerli olup, kullanıcılar gönderi yollarken herhangi bir önizleme şartı katmaz. Bu sayede kullanıcılarınızın rahat bir şekilde girdileri sitenize yollamasını sağlayabilirsiniz.

Zorunlu: Eğer bu alanda seçili olursa kullanıcılar sitenize gönderi yollarken, yazdıkları içeriği önizlemek zorunda kalırlar. Wikipedia’da olduğu gibi. Santim santim Drupal’ın tüm metabolizmasına hakim oluyoruz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın