Drupal’da Gelişmiş Profil Eklentisi Hangi Eklentilerle Kullanılır?

Drupal'da Gelişmiş Profil Eklentisi MEDEN Bilgi Teknolojileri

Drupal’da Gelişmiş Profil Eklentisi Hangi Eklentilerle Kullanılır?

Drupal’ın çekirdeğini her zaman bir hazine olarak görün. Eğer bu hazineyi kullanmayı iyi bilirseniz, yapabileceklerinizin sınırı yoktur. Öncelikle ingilizce ”field” dediğimiz, Türkçe’de ise ”alan” olarak çevireceğimiz bir kavramdan bahsedeceğiz. Drupal’ın en büyük esnekliği çok rahat bir şekilde içerik türlerinize alan ekleyebilir olmasıydı. Bu alanlar, listeler, video alanları, resim alanları gibi PHP ve HTML ile yapabileceğimiz alanlardır.

Ekleyebileceğimiz Alanlar

Alan eklemek için, öncelikle Eklentiler bölümünden, Profile eklentisini aktif ediyoruz. Ardından yönetim arayüzümüze bağlanıp, kullanıcı yönetimi sekmesinden, profiller kategorisini izliyoruz. Bu kategoride yer alan öğeleri anlatmaya başlayalım, ardından uygulamamıza geçelim.

Tek Satırlı Yazı AlanıBu alanı bir text field olarak değerlendirebilirsiniz. Bir kutucuk eklemenizi sağlar.

Çok Satırlı Yazı AlanıText Area şeklinde değerlendirebileceğiniz bir alandır. Örnek olarak, hakkımda, kendime özel, aileme dair gibi alanlar oluşturarak kullanıcıların dolduracağı paragraf şeklinde yazı alanları girmesini sağlar.

Onay KutusuAdından da anlaşılabileceği gibi profil alanlarına kullanıcıların onaylayacağı bir takım alanlar ekler. Örnek olarak, ”Drupal kullanan bir kullanıcıyım ve Drupal’ın trademark sözleşmesini kabul ediyorum” gibi bir onay kutusu ekleyebilirsiniz.

Liste SeçimiSizlere bir liste seçimi sunar. Kullanıcıların veya kullanıcı olmayan liste halinde bir takım bilgilerini elde edebilirsiniz. Bu alan için söyleyebileceğimiz en güzel uygulamaya cinsiyetiniz alanıdır. Cinsiyetiniz adından bir liste seçimi oluşturup buraya, ”bay”, ”bayan” şeklinde veriler girebiliriz.

Serbest Seçimli ListeListe seçimi ile serbest seçimli liste arasında en çok karıştırılan özelliği belirmekte fayda vardır. Liste seçiminde en fazla bir öğe seçebiliyorken, serbest seçimli listede ”alt, alta birden çok kategori seçiminde olduğu gibi” seçimler yapabilirsiniz.

UrlProfil alanlarına adres yolu eklemenize olanak sağlar. Örnek verecek olursak, üye profil alanına veya üyelik kayıt formuna, site adresiniz, beğendiğiniz site, örnek site gibi alanlar oluşturabilirsiniz. Bu sayede kullanıcılarınızla ilgili daha çok bilgiyi elinizde uttmuş ve sitenizde bunu daha iyi bir şekilde değerlendirmiş olursunuz.

TarihProfil alanlarına bir tarih seçim alanı katar. Bu özellik sayesinde kullanıcılarınıza doğum günü, özel tarih, sevdiğiniz tarih, uğurlu tarihiniz gibi ek özelliklere sitenizdeki dolaşımları arttıracak işlevler kazandırabilirsiniz.

Alanları Genişletmek

UygulamaStandart Drupal profil alanlarını nasıl genişletebileceğinizi aktarıcağız. Öncelikle bunu bilmenizi sitiyorum, bu alanları genişletiyorken yapacağımız uygulamayı çok iyi algılamalısınız. Aksi durumlarda sizin açınızdan sorunlar ortaya çıkabilir. Basit bir profil eklentisi aracılığıyla, müşterilerinizin çok hoşuna gidecek ve diğer sistemlerle özel modül yazarak yapabileceğiniz bir takım işlemleri rahatlıkla yapabileceğiniz bir yapı ortaya koyabilirsiniz. Bu bölümü okuduktan ve uyguladıktan sonra alternatif olarak sizde bir profil sayfası oluşturup, uygulama olarak CV sayfası oluşturabilirsiniz. ”Yeni alan ekle” bölümünden ”tek satırlı yazı alanı” seçeneğini seçelim.

KategoriBu alana yazacağımız veri hesabım sayfasında bir tab, üyelik formunda gösterilme ihtiyacında ise border’lı şekilde çıkacaktır. Biz bu alana ”kişisel bilgilerim” şeklinde bir alan gireceğiz. Eğer kişisel bilgilerim alanına birden fazla veri girilecekse bir dahaki veri girişinde bu alana yine aynı kategoride muhtelif bilgiler girebilirsiniz. Örnek olarak ”isim, soy isim, anne adı, baba adı” gibi bilgiler girecekseniz, kategori alanından ”kişisel bilgilerim” yazmanız yeterli olacaktır. Bu sayede bu alanları tek bir sütun içerisinde tutabilirsiniz.

BaşlıkBu alan dahil edeceğimiz label adıdır. Yani formun karşısında çıkacak olan sabittir. Bu alana örnek olarak ”İsim” değerini atayabiliriz.

Form AdıBu alan makine adı gireceğimiz alandır. Makina adı, Türkçe karakter içermeyen, özel karakterleri dahil etmeyen, boşluk kabul etmeyen bir alandır. Buraya yazacağınız alan bu yüzden Türkçe karaktersiz olmak zorundadır. ”profile_isim-soyisim” şeklinde veya ”profil_isim_soyisim” şeklinde girilmelidir.

AçıklamaKullanıcı bilgi veya geri girerken seçtiğimiz textfield’ın altında çıkacak açıklamadır. Bu alana ”lütfen bilgilerinizi doğru giriniz, aksi takdirde üyeliğiniz doğrulanmayıp, hakkınızda yasal işlem başlatılacaktır”. şeklinde bir veri girebiliriz.

GörünürlükGörünürlük ayarları eklediğimiz bu alanla ilgili gösterim ayarlarıdır. Eğer özel bir rütbeye veya herkese açık bir alan eklediyseniz, farklı amaçlarla kullanmanız gereken alanlar eklediyseniz bu alandan, ilgili alan üzerinde gösterimsel değerler atayabilirsiniz. Biz bu alanımızın üye listesi alanında da görünmesini istediğimiz için ”genele açık alan, profil sayfasında ve üye listesi sayfalarında görünür” şeklindeki değeri tanımlamayı uygun gördük.

Sayfa BaşlığıEn çok kafa karıştıran alanlardan bir tanesidir. bu alanla ilgili şu şekilde açıklama yapabiliriz. Kullanıcılarınız, profil alanından çeşitli bilgilere ulaşıyor fakat bu bilgilerin ortak olduğu kişilere de ihtiyacınız olabilir. hemen konuyu açalım. Örneğin bir kullanıcı İstanbul şehrinde yaşayan kullanıcıları listelemek istiyor. Başka bir uygulama için söyleyecek olursa, kendisiyle aynı anda sahip çeşitli kullanıcıları görmek istiyor. O zaman bu alanda %value değerini kullanacağız. %value değişkeni yazdığımız label alanına denk gelir. Yani bu değişken, belirlediğimiz ”Başlık” alanına denk gelir ve yazacağımız mesajı ”başlık devamında gelecek mesaj” şeklinde gösterilmesini sağlar. O yüzden biz buraya ”%value adındaki kullanıcılar” değerini atayacağız.

Seçenekler alanında yer alan ”form kullanıcı yazıyorken tamamlanacak” şeklindeki değer java koduyla ilgili bölümün harfsel olarak dizimini çıkartan tamamlayan bir değer atar. Kullanıcının bir değer girmesi gerekiyor alanı ise, bu alanı zorunlu kılar. Eğer açtığımız bu alanı kayıt formunda gösterirsek kullanıcı bu değeri girmeden üye olamaz. Şimdi yaptığımız bu işlemi görsek olarak değerlendirelim. Profil alanına ulaşmak için gezenti bloğundan ”hesabım” alanına geliyoruz. Hesabım alanda yer alan düzenle menüsüne geldiğimizde karşımıza eklediğimiz alanlar çıkacak.

Eğer kullanıcı yazıyorken tamamlanacak seçeneğini seçtiyseniz, formu dolduruyorken bir sembolün formun sonunda yer aldığını göreceksiniz. Eğer bu alanı seçmediyseniz standart textbox görünümünü elde etmiş olacaksınız. Şimdi sayfa başlığı alanının tam olarak işlevini kavramak için hesabım alanına yeniden geliyoruz ve oluşturduğumuz, isim alanının önündeki değeri tıklıyoruz. Bu işlemi gerçekleştirdiğimizde sayfa başlığı alanında yazdığımız mesajın karşımıza çıktığını göreceğiz. Son olarak arkadaşlar, eğer form oluşturuyorken ”üye kayıt formunda görünecek” seçeneğini seçtiyseniz formun üye kayıt forumunda çıkan görselini incleyeceğiz. Bunun için çıkış yapıp, yeni hesap oluştur diyoruz ve açtığımız alanın kayıt formundaki görselini görebiliyoruz.

Eğer bu yazıyı iyice anladıysanız ve kitabımıza bakmadan bu uygulamaları yeniden yapabildiyseniz artık bir molayı hak ettiniz demektir. CCK mantığına en yakın eklenti olan çekirdekteki profil eklentisi sizi bir çok şeye hazırlayacaktır. CCK eklentisine başlamak istediğinizde veya bu eklentinin işlevselliğine hakim olmak istediğinizde, öğrenme aşamalarını koşarak atlacaksınız.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın