Drupal’da Gelişme Üye Yaratma ve Yönetme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Drupal'da Gelişme Üye Yaratma ve Yönetme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Drupal’da Gelişme Üye Yaratma ve Yönetme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Drupal’da kullanıcılara özel izinler oluşturabilirsiniz. Örneğin bir kullanıcıyı editör, diğer bir kullanıcıyı yazar şeklinde sıralandırabilirsiniz. Bu rollere özel yetkilendirme yapabilirsiniz. Bir kullanıcının hangi role sahip olup olmayacağını seçebilir, ne gibi yetkileri kullanabileceğini belirleyebilirsiniz.

Kullanıcılar: Sitenizde bulunan, kayıtlı kişilerdir.

Roller: Roller Drupal’da rütbelendirme olarak belirleyebileceğimiz yapılardır. Genellikle rol atamak olarak kullanılır. Editör rolünü verdiğimiz kişiler, sitemizde o role ait rütbeleri kullanabilir.

İzinler: Drupal’de varsayılan olarak iki rütbe türü gelmektedir. Bunların dışında belirlediğiniz rollere özel ”yetkilendirme” yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak x rolü sitenin y bölümünü görebilsin gibi ayarlamalar yapabilirsiniz. Role ilişkin düzenlemeleri olabildiğince özele indirgeyebilirsiniz.

Kullanıcı Hesapları

Bize her zaman kolaylık sağlayan gezinti sekmesinden, yönet alanına tıklıyoruz. Bu alanda kullanıcı yönetimi alanından kullanıcılar alanına tıklıyoruz. Bu alanda Öyle kullanıcıları göster ki alanında arama ve süzme işlemlerini gerçelleştirebilirsiniz.

Kullanıcı Hesapları

Kullanıcı Hesapları

Role göre, izine göre, duruma göre aramalarınızı yapabileceğiniz alandır bu kısım. Gelelim Güncelleme seçenekleri‘ne. Bu alanda seçtiğiniz kullanıcıya ait işlemler yapabilirsiniz. Bu işlemler kullanıcıyı engelleme, silme ve engeli kaldırma işlemidir.

Kullanıcı Ayarları

Kullanıcılar sekmesinden, işlem yapmak istediğimiz kullanıcının bulunduğu sütundan düzenle sekmesine tıklıyoruz.

Kullanıcı Ayarları

Kullanıcı Ayarları

Burada kullanıcının adını, e-posta adresini, siteye erişiminin ve kullanıcı profiliyle ilgili kullandığımız herhangi bir eklentinin, ilgili kullanıcıya özel düzenlemesini yapabiliriz. Durum alanı eğer Engellendi ise kullanıcı yasaklanmış olacaktır.

Rol Oluşturma İşlemi

Rol eklemek için, kullanıcı yönetimi sayfasından Roller alanına tıklıyoruz. Burada karşımıza çıkan alan bizim sitemizde bulunan rolleri gösterecektir. Drupal’da ön tanımlı olarak iki tane rol bulunmaktadır. Bunlar misafir kullanıcı ve kayıtlı kullanıcı alanıdır. Misafir ve kayıtlı kullanıcı rolleri için, herhangi bir düzenleme yapmak istiyorsak, öncelikle ilgili rolün işlemler sekmesinden düzenle yolunu takip etmemiz gerekmektedir.

Rol Oluşturma İşlemi

Rol Oluşturma İşlemi

Yeni rol eklemek için, isim alanında bulunan Textbox’a bir isim atamamız gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Textbox’un hemen yanında bulunan Rol ekle sekmesine tıklıyoruz.

İzinleri Ayarlama

Üstteki başlıkta kullanıcılar için bir rol oluşturmuştuk fakat bu role sahip olacak kullanıcıların ne gibi yetkilere sahip olacağını veya olmayacağını belirlememiştik. Bu düzenlemeyi yapmak için ilgili rolün işlemler sekmesinde bulunan izinleri düzenle butonuna tıklıyoruz.

İzinleri Ayarlama

İzinleri Ayarlama

Bu alandan istediğimiz şekilde izinleri düzenleyebiliriz. Bu role ait olan kullanıcının hangi yetkiye sahip olabileceğini belirlemeniz anlamına gelir. Dikkat etmeniz gereken husus, hiç bir role, sizi zor durumda bırakacak yetkilendirme yapmamanızdır.

Kullanıcı Oluşturma İşlemi

Drupal’ında yöneticisi ve kullanıcıları vardır. Yönetici olarak Drupal’da kendi yönetici panelinizden kullanıcılar ekleyebilirsiniz. Bu gerek sitede kullanacağınız bir bot veya o an gerekli olabilecek bir kullanıcıdır. Drupal’da kullanıcı eklemek için yönetici ara yüzünden, kullanıcı yönetimi sekmesinin altında bulunan kullanıcılar bölümüne tıklıyoruz. Kullanıcılar alanından, kullanıcı ekle bölümüne tıklıyoruz. Burada bize temel bir kullanıcı için gerekli olabilecek alanlar gelecektir.

Burada çıkan alanlar temel kullanıcı formunda çıkacak olan alanla hemen hemen beraberdir. Kullanıcağınız eklentilere göre farklılık göstermekle beraber, temel kullanıcı kayıt formundan farklı olarak, eklediğiniz kullanıcıya bir rol atayabilirsiniz. Bir çok sistemde bulunmayan bir özelliktir gelişmiş kullanıcı yönetimi. Bu alanda sizlere sadece bunun bir kısmını anlatmaya çalıştım. İlerleyen yazılarımızda o kadar gelişmiş bir şekilde izin yönetimi yapacağız ki siz bile bu kadar detaylı yönetimden sıkılıp ”acaba neden bu kadar detaylandırılmış” diye sorma ihtiyacı hissedeceksiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın