Drupal Admin Panelinin Teması (Görseli) Nasıl Değiştirilir?

Drupal Admin Panelinin Teması (Görseli) Nasıl Değiştirilir?

Drupal Admin Panelinin Teması (Görseli) Nasıl Değiştirilir?

Öncelikle yönetim arayüzümüze bağlanıyoruz ve yönetim arayüzü yolunu seçiyoruz. Kullandığınız dil dosyasına göre bu değişebilir, yönetim teması olarak da geçebilir. Bu alanda sitemizde kullandığımız temalara bağlı olarak yönetim arayüzlerimiz mevcut.

Bu alandan istediğimiz arayüzü seçip Ayarları Kaydet butonuna tıklıyoruz. Eğer içeriklerimizi düzenlerken de yönetim temasını kullanmak isterseniz, ”İçerik düzenleme için yönetim temasını kullan” seçeneğini etkin hale getirip, Ayarları Kaydet dememiz gerekiyor.

Uyarı

Admin Menu

Admin Menu

Drupal’da bir çok eklenti ile, sadece yönetim için yazılmış temaları kullanabilirsiniz. Evet Drupal’ın yönetim arayüzü biraz zordur. Bunun en büyük sebebi iki üç adımda yaptığınız işleri bir adımda çok rahat bir şekilde yapabilecek olmamızdır. Bunun önüne geçmek için Drupal geliştiricileri admin arayüzünü iyileştirecek, yönetim temaları yayınlıyor. Yine de tema kullanıp, sistemi aşırı yormamak veya bu işlemden kaçınmak istiyorsanız, admin_menu isimli eklentiyi kurarak, kayan bir DHTML menü ile bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. Administration Menü eklentisinin kurulumu, bu uyarı metinine sığacak kadar kolaydır. Drupal.org sitesinden drupal.org/project/admin_menu yolunu izliyoruz ve eklentinin son sürümünü indiriyoruz. Geri kalan yönergeleri Drupal’ın sayfasından takip edebilirsiniz. Belirli sıklıklarla yapılan ve artık rutine bağlanmış bazı işlemleri birkaç saniye geç yapmanın ne zararı olabilir diyebilirsiniz fakat belirli aşamadan sonra artık bu saniyeler saatlerinize eşit olabiliyor. Bu yüzden Drupal’da işinizi kolaylaştıracak yollardan kaçınmayın.

Drupal diğer bir çok yönetim sisteminde olduğu gibi bağımsız bir admin paneli kullanmıyor. Kurduğunuz temalarla birlikte admin arayüzünüz de değişiyor. Eğer bu durumdan şikayetçiyseniz ve yeni bir yönetim arayüzü atamak istiyorsanız bu işlemi oldukça kolay bir şekilde Drupal’da yapabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın