Dalkavukluk Sizi Her Yere Götürür mü?

Dalkavukluk Sizi Her Yere Götürür mü?

Dalkavukluk Sizi Her Yere Götürür mü?

Dalkavukluk Sizi Her Yere Götürür mü?

İyi akşamlar bayanlar ve baylar. Konuşmam konusunda sizlere hitap edebilmemin beni ne kadar onurlandırdığı söyleyerek başlamak isterim. Bunu özellikle istedim çünkü sizler gibi seçkin bir topluluğun içinde benden çok daha yetkili kişiler olduğunu ve bu konuda çok daha kaliteli konuşmalar yapabileceklerini biliyorum. Bu yüzden daha çok onur ve çaba ile bu konuşmayı yapmayı kabul ettim ve sizlere temin ederim ki bu benim akademik kariyerimin en üst noktasıdır.

Dalkavukluk

Dalkavukluk

Konuşmacı yalnızca söylevinin girişini yaptı ve konusu üzerine varana kadar aynı tondan daha pek çok şarkılar söyleyecek, ama biz daha fazla dinlemek ihtiyacında değiliz, ve eğer sizin için de böyle ise parmak uçlarımız üzerinde yürüyerek salondan dışarı kaçmalıyız.

Tahammül etmek zorunda olduğumuz son olayda sorun neydi? Acele cevap onun itici bir yaltaklanma olduğu idi – dalkavukluk onun için çok hafif bir kavram- ve onun herhangi bir topluluk üzerindeki etkisi mide bulantısı olacaktır.

Belki de ama, şu şekilde ifade edilebilecek gerçek hata o değil: “Bu palyaçoyu neden dinliyoruz? Konu hakkında bizden daha fazla bir  şey bilmediği açık. En yakın çıkış nerede?”

Bu bölüm Dalkavuklukla ikna ile ilgili, ve kelime, çok daha fazla kabul gören kompliman kavramı yerine kasten kullanılmıştır. Bu insan doğası üzerine tutulmuş ilginç bir kenar ışığıdır, eğer bize: “Dalkavukluk edilmesinden hoşlanır mısınız?” diye sorulduğunda gülerek veya aşağılayarak: “Hayır, tabi ki hoşlanmam!” deriz.

Bu bir yalandır. Hemen hemen bütün durumlarda, bu bir yalandır; dalkavukluk edilmesinden hoşlanırım. Yalnızca tek şey, dalkavukluğu belirli şartlara bağlı olmayı etkin kılar, öyle ise hiçbir özel sıralamaya tabi olmadaki bu şartlara bakarak biraz eğlenelim.

Ne hakkında konuşulduğu bilinmeli

Ben genellikle poloculara karışmam; benim o kadar yüksek eğilimlerin yok. Ama öyle oldu ki, bana söylendiğine göre, çok ateşli bir polo oyuncusu ile tanıştırıldım. Onu görmeden önce sordum. “Oyunda iyi midir?” Beni, tanıştıracak olan bayan kaşlarını kaldırarak: “İki engel adamı”, dedi.

Bir şeyler onun oyundaki uzmanlığı konusunda kompliman yapmamam konusunda beni uyardı, aslında iki engel oldukça etkileyici olmasına rağmen sustum. Hiçbir şey yapmadım, sonradan öğrendiğime göre polo, golften daha farklı bir şekilde değerlendiriliyordu, engel yükseldikçe oyun çok daha iyi sayılıyordu. Açıkçası, iki pek fazla değildi, en iyisi sekizdi. Her neyse, benim dalkavukluk girişimim işe yaramadı çünkü kısa sürede kendimi polo sorununda kara bir cahil olarak göstermiş olacaktır, ve dalkavukluk ne hakkında konuşulduğunu bilmek demekti.

Ne Hakkında Konuşulduğu Bilinmeli

Ne Hakkında Konuşulduğu Bilinmeli

Şu aptal kokteyl partilerin birinde, ortalıkta ayakta dururken kendi kendimize bu aptal kokteyl partilerine bir daha asla katılmayacağınız sözünü verdiğiniz birinde birileri genç ve güzel bir şeyleri benim yönümde itiverdi ve dedi ki: “Penny, bu Michael Beer, Kitap yazarıdır.” Penny birileri gözlerini kocaman açtı, ağzı açık kaldı ve elleri ile yüzünü kapattı. Nefes nefese dedi ki: “Siz kitap yazıyorsunuz. Ne kadar etkileyici. Bana bu konuda her şeyi anlatın!”

Şimdi, bu tür bir davranış çok dalkavukça gözükebilir. Perini Birileri cömert tanrının kendinin günahsızlığına bakıyor olmasından yeterince etkilenmişti, bütün dikkatini üzerinde topluyordu, ve benim yaptığım şeyin çok etkileyici olduğunu düşünüyordu. Mutlu ve pohpohlanmış olmalıydım.

Değildim; rahatsız oldum. Yaptığım bunun gibi kitaplar yazmaktı, hiç kimse için değil kendim için etkileyiciydi ve sadece onlarla uğraşırken öyleydi. Bir defa onu bitirdiğimde onu tekrar görmeyi hiç istemem. Aynı zamanda Penny benim ne türden kitaplar yazdığım konusunda en ufak bir fikre bile sahip değildi. Ben bir Millo & Boon rahibi veya dünyanın en önde gelen bir Lepidopter uzmanı olabilirdim. Muhtemelen Penry’i bir daha asla göremeyeceğim ve onun hakkında kesinlikle güçlü hislerim olmayacak; belki de o sadece iyi görünmeye çalışıyordu. Ama onun dalkavukluğu işe yaramadı çünkü ne hakkında konuşulduğunu bilmiyordu.

Kişisel çıkara hizmet eder görünümde olmamalı “Aman Allah’ım, baba, yıldız çiçeklerin her yıl daha da güzelleşiyorlar. İddiaya girerim ki gelecek ay ki gösteride birincilik ödülünü sen kazanırsın. Karar verip sen kupayı veya şildi veya şeyi alırken alkışa katılmak için mutlaka orda olmalıyım.”

“Kurdela.”

“Doğru kurdela. Vay canına onu görmek için bekleyemeyeceğim! Gösteri ne zaman?”

“Geçen hafta.”

“Oh hayır! Kaçırdım. Ne hayal kırılığı? Şimdi o mutluluğu paylaşamayacağım -”

“Ne kadar?”

“Ne”.. Oh, şey – beş dolar? Vay canına, teşekkür baba.

Allahaısmarladık.!

Hiç kimseyi kandırmayan dürüstçe açık bir dalkavukluk örneği çünkü gürültülü bir kişisel çıkar örneği. Bu vakada aynı zamanda hiçbir gerekliliği yok, bitkiler konusunda sah ilgi olmadan da para verilecekti.

Dalkavukluk kişisel olmayan ve kendiliğinden düşünceler olarak göründükleri hallerde olağan üstü yararlar sağlayabilir, ve bunu yapmanın en iyi yolu onu olduğundan farklı bir şekilde ifade edebilmektedir:

  •  “Kahretsin, Helen; Nasıl, hepimiz etrafta şaşkın şaşkın dolanıp dururken sen meselenin ortasına dalıp problemin köküne inebiliyorsun?”
  • “Senin için her şey çok iyi, Trevor. Eğer bende senin gibi formda ve zayıf olsam bende senin gibi tam bir pilot olabilir ve tam saha hücum oynayabilirdim.”
  • “Mr. Spiro, takımın tümü basitçe sizin sahip olduğunuz enerji ve güdülenmeye sahip olmadığını anlamış görünmüyorsunuz. Onların sizin satış elemanı iken getirmekte olduğunuz satış miktarlarını gerçekleştirmelerini bekleyemezsiniz.”

Üç farklı örnek ama hepsi ortak bir tonu paylaşıyorlar. Her üçünde dinleyicinin yetenek veya kabiliyetini avladığını itiraf eden, üstünlüğü kabul eden bir isteksizlik görmüyor musunuz? “Onu söylemek beni öldürüyor ama siz iyisiniz.

O Harp ve Sulh değildir.

Aşırı dalkavukluk edebilirsiniz ve onu kısa tutarsanız daha sonraları da kullanabilirsiniz. Onu uzatırsanız en kendini beğenmiş müşteri bile sizin neyin peşinde olduğunuzu anlar. Birkaç kelimeden bile oluşsa onu anlamayacağından korkmayın onu kaçırmaz. Yıllar önce görüşlerine değer verdiğim iki kişinin benim hakkımdaki konuşmalarına kulak misafiri oldum. O dalkavukluk “- Michael enayi değil”, ve diğeri de bu görüşü destekledi. Çok önceden (hala okuldayım), ama asla unutmadım ve her zaman bu beş kelimeye çok önem vereceğim. Saklanan kısadır.

“Ne kadar renkli bir grup! Georgie gördüğü her kızı öpmek ister, Matilda öylesine korkunç bir yalancı. Johny her zaman geç kalır, Maryy en aksi kişi, Jack düşük kolesterollü diyette ve Hedda sadece anlaşılamaz şekilde konuşur. Sensiz her zaman kavga ederler ve asla bir şeyler yapmazlar.”

Dalkavukluk sadece tırnak içindeki kelimededir, ve her şey ona yüklenmiştir.

Himayeci değildir.

Oh, evet, dalkavukluk dinleyiciyi himaye edebilir, ve ettiği anda başarısız olur. Ben sizin gayret gösterdiğiniz alanın değersiz, boş, önemsiz ve kendi ayakkabı bağlarını bağlayabilen herhangi bir kişinin ilgi alanına aşağısında olduğunu kabul ettiğimde Sizi himaye ediyorum demektir: “Sizin büyük tahta topların çemberden geçirmekte pek ustası olduğunuzu anlıyorum?” Ulusal Kroket şampiyonuna bunu söylemek ömür boyu sürecek bir dostluğu pekiştirmekte fayda sağlamaz. Bizi himayeci tavırdan her zaman için uzaklaştırması dileği ile iki örnek daha:

  • Mildred, küçük kumaş parçaları hakkındaki başarılarını anlat. Buradaki herkes Mildred geçen hafta yapılan pejbörk yarışmasında ödül aldı. “Bu Mildred’in çay partisi boyunca hiç ağzını açmamasını sağlar.
  • Sen gerçek on dört gazetede birden yayınlanan bir sütun mu yazıyorsun? Ne kadar ilginç! Bütün yaptığın bu mu? “Açık ima, bunun yalnızca yarı saatinizi alacağı, öyle ise günün geri kalan vaktini nasıl dolduruyorsunuz?”

Böyle bir şeye asla yeltenilmediği halde bile himayeci bir görünüm hasıl olabilir. Herhangi bir imaja yer vermemek için dinleyen için değişik anlamlar içermeyecek kelimeler ile başlayın:

“Size özellikle belirtmeme gerek yok ….”

“Sizin durumunuzda söylemeye bile gerek yok ….”

“Size bir harita çizmem gerekmez …….” Ve benzeri. Böyle konuşun ve böylece doğrudan eşit olun ve daha aşağı seviyeli olmayan birine karşı konuşuyor olacaksınız – akıllı, becerikli, usta veya açık sözlü bile olabilir.

Dalkavukluğu güçlü bir ikna silahı olarak kullanmaktan korkmayın; onun hakkında mahrumiyet veya günah olan hiçbir şey yoktur. Onu herkes kullanır, bilirsiniz. Evet, herkes.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın