Cattery Web Sitesi Açarken Nelerle Karşılaşacaksınız?

Cattery Web Sitesi Açarken Nelerle Karşılaşacaksınız?

Cattery Web Sitesi Açarken Nelerle Karşılaşacaksınız?

Cattery Web Sitesi Fiyatları Nelere Göre Değişiklik Gösterir?

Kedi yetiştiricileri internet sitesi yaptırmak istediklerinde en çok kafalarını kurcalayan sorulardan bir tanesi cattery web sitelerinin fiyatlarının neye göre değişiklik gösterdiğidir. Bu soru internet sitelerini düzenli olarak takip eden insanların rahatlıkla anlayabileceği bir konudur. Bugün sadece düzenli olarak internet sitelerini takip eden ve kullanan değil, internet siteleri hakkında bilgisi olmayan insanların da anlayabilecekleri şekilde bu konuyu açıklayacağız.

Cattery Web Sitesi Fiyatları Nelere Göre Değişiklik Gösterir?

İnternet Sitesi Nelerden Oluşur?

1. Domain – Alan Adı

Tarayıcılara “www” ile başlayan internet site adreslerine ‘Domain – Alan Adı’ denilmektedir. Alan adları internet sitesinin en göz önündeki verisidir. Domain seçerken kısa ve akılda kalan bir adres seçilmelidir. Alan adı, internet sitelerinin internetteki adı ve adresidir. Bu adres olmadan kullanıcılar internet sitelerine sadece IP adresiyle ulaşabilirler. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı “meden.com.tr” dir. Alan adları IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir.

Örnek vermemiz gerekirse meden.com.tr alan adı adres barına yazıldığında tarayıcı bu alan adını arka planda önce IP adresine çevirir, daha sonra kullanıcıyı bu IP adresine sahip sunucuya yönlendirir. Ancak ziyaretçilerin bir Web sitesini ziyaret etmek istediğinde IP adresini ezberleyemeyecekleri için siteye daha kolay ve akılda kalıcı bir yöntemle ulaşması gerekmektedir. Bu sisteme alan adı yani domain sistemi denilmektedir. Herhangi bir alan adı almak için MEDEN Bilgi Teknolojileri gibi bir internet servis sağlayıcısına başvurulması gerekecektir.

İnternet Sitesi Nelerden Oluşur?

İnternet Sitesi Nelerden Oluşur?

Neden Herkesin En Az Bir Web Sitesi Olmalıdır?Alan adı satın aldığınız değil kiraladığınız bir hizmettir. Bu yüzden en fazla on yıl olmak üzere alan adı süresinin yenilenmesi gerekir. Normal olarak en az bir yıl olarak kayıt edilen alan adları, on yıla kadar tescil edilebilir.

Türkiye’nin ülke alan adı olan .tr uzantılı alan adları (.com.tr, .org.tr ve daha fazlası) ODTÜ yani Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından yönetilmekte ve en fazla 5 yıllığına tahsis edilmektedir. .TR uzantılı alan adları prestijli alan adı olarak kabul edilir. Bu alan adlarını alabilmek için, kiralanmak istenen alan adına göre istenen yasal belgelerin ibraz edilmesi zorunludur.

Her domain 3 alandan oluşmaktadır.

www. siteadresiniz .com / .com.tr / .net.tr / .org.tr

(Giriş) – (Siteadresiniz) . (Uzantı)

www. (World Wide Web) yani dünyadaki bilgisayarların birbiriyle iletişim kurabildiği, görüntü, ses ve veri paylaşımının yapılabildiği tüm dünyaya yayılmış büyük bir ağdır. Her bir internet sitesinin kendine ait www. ile başlayan bir adresi vardır.

Site Adresiniz: www. ile .Uzantı arasında kalan daha önce alınmadıysa seçebildiğiniz bir alandır. Bu alanda Türkçe karakterler kullanılması tavsiye edilmez. Sadece Latin alfabesinde olan harfleri kullanmanız faydalı olacaktır. Latin alfabesinde bulunmayan bu karakterler ç, ı, ü, ğ, ö, ş, İ, Ğ, Ü, Ö, Ş, Ç harfleridir.

Alan Adı Nasıl Olmalı?

Alan Adı Nasıl Olmalı?

Uzantı: Alan adınızın son kısmını domain uzantısı oluşturmaktadır. Alan adı uzantıları yasal belgelerle tahsis edilenler ve belgesiz tahsis edilenler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Daha önce başka birisi tarafından alınmadığı taktirde belgesiz olarak tahsis edilen alan adlarına .com .net .org gibi seçenekleri örnek verebiliriz.

Sadece yasal belgelerle tahsis edilen uzantıları ise aşağıda inceleyebilirsiniz.

Cattery Web Sitesi Yaptırmak İsteyenler Ne Yaparlar? MEDEN Bilgi Teknolojileri.com.tr : Ticari veya herhangi bir amaç için kullanılan alan adlarıdır. Tüzel kişiler, kuruluşlar ve şirketler tarafından kullanılabilir. Bu alan adına sahip olmak için MEDEN Bilgi Teknolojileri Alan Adı Yönetimine veya Orta Doğu Teknik Üniversitesine aşağıdaki sözü geçen belgeleri göndermeniz gerekmektedir.

 • Ticaret odasından alınmış olan “Faaliyet Belgesi”, “Ticari Sicil Belgesi”, “Oda Sicil Kayıt Sureti” ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı ilanı resmi belgesi
 • Türk Patent Enstitüsü’nden alınmış “Marka Tescil Belgesi” ya da “Marka Başvuru Belgesi” sorgulanabilir resmi belgesi
 • Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan alınmış olan “Sicil Tasdiknamesi” ya da “Ticari Sicil Gazetesi” sorgulanabilir resmi belgesi

.net.tr : Telekomünikasyon Kurumu tarafından onaylanmış sadece servis sağlayıcı hizmeti veren resmi şirketler tarafından kullanılan alan adıdır. Tüzel kişiler, kuruluşlar ve şirketler tarafından kullanılabilir. Bu alan adına sahip olmak için MEDEN Bilgi Teknolojileri Alan Adı Yönetimine veya Orta Doğu Teknik Üniversitesine aşağıdaki sözü geçen belgeleri göndermeniz gerekmektedir.

 • Telekomünikasyon Kurumu’ndan alınmış “İSS (İnternet Servis Sağlayıcı) Genel İzin Belgesi” (Telekomünikasyon Lisansı), sorgulanabilir resmi belgesi
 • Web tabanlı çalışan tüm kişi ya da kuruluşlar için, başvuran kişi ya da kuruluş tarafından başvurunun ayrıntılarını içeren (var olan .com ya da .net uzantılı web sayfalarının adresleri vb.) bir dilekçe (kişi adına yapılan başvurularda ilgili kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte), sorgulanabilir resmi belgesi
 • İnternet hizmeti vereceğini beyan ederek “net.tr” uzantısı için başvuran kişi ya da kuruluşlar için, başvurunun ayrıntılarını içeren ve yapılacağı taahhüt edilen web sayfanın yapılmadığının tespiti durumunda, ilgili alan adının silineceğinin kabul edildiğini belirten bir dilekçe (kişi adına yapılan başvurularda ilgili kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte). Sorgulanabilir resmi belge olmalıdır.

Federasyon, vakıflar ve dernek tarafından kullanılan alan adıdır. Bu alan adına sahip olmak için MEDEN Bilgi Teknolojileri Alan Adı Yönetimine veya Orta Doğu Teknik Üniversitesine aşağıdaki sözü geçen belgeleri göndermeniz gerekmektedir.
.org.tr : Federasyon, vakıflar ve dernek tarafından kullanılan alan adıdır. Bu alan adına sahip olmak için MEDEN Bilgi Teknolojileri Alan Adı Yönetimine veya Orta Doğu Teknik Üniversitesine aşağıdaki sözü geçen belgeleri göndermeniz gerekmektedir.

 • Dernek ve vakıflar için yapılan alan adı başvurularında, başvuru yapan organizasyonun kuruluş kanunu, vakıf senedi veya dernek tüzüğünün -ilk üç sayfası ile son sayfasının- “.tr” sorgulanabilir resmi belgesinin iletilmesi gerekmektedir.
 • Proje ve kongre gibi kar amacı bulunmayan oluşumların ise “.org.tr” ikinci düzey alt alan adına başvurabilmesi için en az üç sivil toplum kuruluşundan destek yazısı alması ve sorgulanabilir resmi belgesinin iletilmesi gerekmektedir.

Hangi Alan Adını Tercih Etmeliyim?

Hangi Alan Adını Tercih Etmeliyim?Alan adlarını tanıdık. Peki sitenizin daha başarılı olması için hangi alan adını tercih etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Almak istediğiniz alan adının tespiti çok önemli bir konudur. Günümüzde alan adının önemi yeni yeni fark edilmeye başlamıştır. Giderek artan interaktif alandaki rekabet seviyesini düşündüğümüzde size en uygun alan adı bulmak için mutlaka MEDEN Bilgi Teknolojilerine danışmanızı tavsiye ediyoruz. Kısaca özetlemek gerekirse alan adı seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

Akılda Kalan Kısa Seçim: Alan adı seçilirken mümkün olduğunca kısa bir adres tercih edilmelidir. 10 yıl öncesine kadar 2-3 karakterli alan adları bulmak mümkünken , günümüzde neredeyse tümü tescil edilmiştir.

Alan Adı Sitenin Amacını Anlatmalı: Minimum karakterle site içeriğini ifade eden bir domain seçmeniz son derece önemlidir. Örnek vermek gerekirse, Türkiye’de hizmet veren bir catterynin alması gereken en prestijli alan adı cattery.com.tr‘dir.

Global Anlamı Olmalı: Bir alan adının en büyük özelliklerinden bir diğeri, tüm dünyaya hizmet vermesidir. Bu nedenle her dilde global bir anlamı olan domainler tercih etmek her zaman bir avantaj olacaktır. Örneğin Exoticshorthair.com.tr, Scottishfold.com.tr ve cattery.com.tr gibi…

Yukarıda saydığımız 3 maddenin dışında dikkat edilmesi gereken birçok husus mevcuttur. Bu nedenle SEO ekibi olan bir yazılım şirketi ile çalışıyorsanız konunun uzmanlarına danışarak en ideal domain tercihini onlarla birlikte yapmanız faydalı olacaktır.

Drupalı Local Hosttan Yerel Hosta Nasıl Taşıyabiliriz MEDEN Bilgi TeknolojileriHosting – Barındırma Hizmeti

Hosting Türkçe adıyla Barındırma Hizmeti, bir web sitesinin yayımlanabilmesi için ihtiyaç duyulan bir hizmettir. Web sitesinin gösterilmek istenen sayfalarının, görsel veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda saklanarak herkese açık bir şekilde yayımlanmasını sağlamaktadır. Bu hizmeti herkesin ulaşabildiği bir bilgisayar kiralanması olarak da düşünebiliriz.

Hosting yani sunucular internet üzerinde site yayımlamak için özel olarak üretilmiş internetin olduğu her yerden ulaşılabilen, çok hızlı internet bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek kapasitede bilgisayarlardır. Sitenizde yayımlamak istediğiniz her dosya hosting yani sunucuya gönderilmesi gerekir.  Bu hizmeti almak için MEDEN Bilgi Teknolojileri gibi bir servis sağlayıcısından hizmet almanız teknik konulara boğulmanızın önüne geçebilir.

Fiyatı ve performansı etkileyen temel hosting özellikleri nelerdir?

 • Hosting Depolama Alanı (Sitenizin Hafıza Alanı)
 • Bant Genişliği Giriş ve Çıkış Trafiği (Evdeki İnternetinizin Kotasına Benzer)
 • Sunucu İşletim Sistemi Tipi (Windows, Linux, Unix vb. Site Yazılımınıza Göre Değişir)
 • Veri Tabanı Desteği (MySQL, Access vb. Bilgilerinin Düzenlendiği Excel Benzeri Sistem)
 • Admin Paneli (Plesk, cPanel, Entrenix, Sitenizin Yazılımlarının Yönetildiği Üst Yönetici Paneli)
 • SSL Desteği Güvenlik Sertifikası (VeriSign, Thawte, Comodo vb. Veri Transferini Şifreler)
 • Server Side Scripts (ASP.NET, ASP, PHP vb. Sitenizin Yazılım Diline Göre Seçilmelidir.)

Cattery Web Sitesinin Temasının Yönetici Paneline EntegresiWeb Sitenizin Yönetim Paneli

Genelde kedi yetiştiricileri sitenin ön yüzüne dikkat ederler. Ancak bir sitenin kolay yönetilmesi ve yazılım hataları olmadan hizmet vermesi en önemli konulardan bir tanesidir. Aklınıza yazmanız gereken önemli bir makale geldi. Bu bilgiyi hemen okurlarımla paylaşmam gerekiyor diye düşündünüz. Bu düşünceden sonra yazıya başlama süreniz ne kadar basit ve kısa olursa yönetim paneliniz o kadar fonksiyonel demektir.

Yazı yazmak keyif ve merak işidir. Bir makale paylaşırken sitenizi kullanmak yazı yazmaktan daha fazla zamanınızı alıyorsa burada önemli bir problem var demektir. Zamanınızı, sunacağınız bilgilere harcamalısınız, sitenizi kullanmaya değil. Yazdığınız makalelere fotoğraf eklemek istediğinizde bunu teknik bilgiye boğulmadan hızlı ve şık bir şekilde gerçekleştirebilmelisiniz. İşte bu ve bunun gibi onlarca konu internet sitenizin admin yani yönetici panelinin kalitesi ile alakalıdır.

İnternet siteniz, siz ne kadar fazla içerik girişi yaparsanız o kadar dolu ve aktif olacaktır. Bu nedenle sadece ziyaretçilerin gördüğü yüzü değil işin mutfağını da dikkatle incelemelisiniz. Yetiştirici sitenizin sade ve kullanışlı olması sunduğunuz içeriklerin kolay ulaşılabilir ve özel olmasını sağlayacak ayrıntılardan bir tanesidir.

Cattery Sitenizin Web Tasarımı

Tamamen Çizgilerdenİşte bu konu en can alıcı noktalardan bir diğeridir. Web siteniz ne kadar kullanışlı ve şıksa ziyaretçilerinizin ilgisi de o kadar artacaktır. Şık ve kaliteli bir tasarım, ziyaretçiler üzerinde ilk etkiyi olumlu yönde sağlamanızın anahtarıdır. Karmaşık ağır ve sıkıcı cattery web sitesi tasarımları kullanıcıların sitenizde daha az zaman geçirmelerine sebep olabilir.

Cattery web sitesi fiyatlarını en fazla değiştiren faktörlerden bir tanesi web tasarımıdır. Eğer bir yazılım şirketi ile çalışıyorsanız, kendi ekiplerinde sizin taleplerinize uygun bir tasarım yapacak, grafik tasarımcılar her zaman hazır olacaktır. Bu seçenek en özel ve en yüksek maliyetli çözümdür.

Grafik tasarımcısına sıfırdan özel bir tasarım yaptırmakla işlemler bitmez. Bu tasarım yapıldıktan sonra admin paneli ile yönetilebilmesi için tasarım ve yazılımın birleştirilmesi gerekir. Bu da ekstra bir maliyettir.

Özel ve kaliteli bir tasarıma nesne tabanlı programlama tekniği ile sahip olabilirsiniz. Bu özel yapılan bir tema kadar şık ve maliyet olarak çok daha uygun olacaktır.

Web Sitenizin SEO İşlemleri

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu internet sitenizin daha fazla aramada üst sırada çıkmasını sağlar. Günümüzde tüketicilerin ve işletmelerin %94’ü bir ürün veya hizmet satın almadan önce internette arama yapmaktadır. Anahtar kelimelerini arama motorlarına giriyor ve ilgili web sitelerinin sıralaması ile karşılaşıyorlar. İnsanlar bu sıralamada daha yukarıda olan web sitelerini ziyaret ediyorlar. Çünkü, bu siteler aradıkları kelimelerle daha alakalı görünüyor. Çoğunuz bu listelerin üst kısımlarında rakiplerinizi bulabilirsiniz. Çalışmalarınız bu listelerin üst sıralarında değilse, müşterilerinize online olarak ulaşmanızın olanaksız hale geldiğini bilmelisiniz.

Satış Yöneticisi

Rakip kedi yetiştiricilerin sıralamasının sizinkinden neden daha iyi olduğunu merak ediyorsanız bilmelisiniz ki bunda SEO diye adlandırılan pazarlama tekniğinin büyük payı bulunmaktadır. SEO arama motoru optimizasyonu teknik bir pazarlama çalışmasıdır. Bu teknik, belirli anahtar kelimeler aratıldığında sitenizin milyonlarca siteden daha yukarıda görülmesine yardımcı olur.

Mert EDEN - MEDEN Bilgi Teknolojileri

Arama motoru sistemi web üzerinde her sayfa hakkında bilgi toplar ve insanların tam olarak aradığı şeyi bulmasına yardımcı olur. Cattery Web Siteniz daha yukarıda görüldüğünde sitenizi ziyaret edecek kişi sayısı artacaktır. Sıralamada yukarılara çıkmak için web sitenize düzenli olarak SEO çalışması yapmalı veya yaptırmalısınız.

SEO Doğru Bir Şekilde Nasıl Yapılır?

SEO Doğru Bir Şekilde Nasıl Yapılır?

SEO çalışması bir web sitesinin maliyetini en çok arttıran ancak en iyi sonuç veren pazarlama tekniğidir. Ancak SEO işleminde hata yapılması durumunda internet siteniz mevcut konumunu da kaybedebilir. Bu nedenle SEO çalışması MEDEN Bilgi Teknolojileri gibi bu hizmeti profesyonel olarak veren şirketlerden alınmalıdır. SEO çalışmalarının fiyatları kelime ve ilgili kelimede olan rekabete göre belirlenmektedir. Bu nedenle hangi kelimede ilk sayfaya çıkmak istediğinize iyi bir analiz sonucunda karar vermelisiniz. Sizin uygun gördüğünüz bir kelimenin sitenize getirisi tahmin ettiğinizden düşük olabileceği gibi aklınızda olmayan bir kelimenin sitenize geri dönüşü çok fazla olabilir. Mutlaka kelime analizini de profesyonel bir şirketle yapmanızı tavsiye diyoruz. SEO hassas ve hata kaldırmayan önemli teknik bir konudur.

Bu Bilgileri Öğrenmem Gerekir mi?

Tabi ki hayır! Siz bir yazılımcı değilsiniz. Eğer profesyonel bir bilgi teknolojileri şirketi ile çalışıyorsanız muhtemelen yukarıdaki bilgilerin hiçbir tanesini görmeden hedefinize ulaşırsınız. Ancak web sitesi yapımı için sadece tek bir kişi ile çalışıyorsanız, teslim edilen işlerin eksik olup olmadığını kontrol edebilmeniz için yukarıdaki bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için daha ayrıntılı bilgilerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

MEDEN Bilgi Teknolojileri
Chairman of the Board
Mert Eden

Bu gönderiyi paylaş

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın