Bir Dakikanızı Bile Çöpe Atmayın

Bir Dakikanızı Bile Çöpe Atmayın

Bir Dakikanızı Bile Çöpe Atmayın

Nakit akışı bağlamında en değerli varlığınız, para kazanma yeteneğinizdir. Her gün dışarı çıkıp meslekî becerilerinizi icra etmek yoluyla olağan üstü düzeyde bir gelir kazanma yeteneğiniz vardır. her alandaki en başarılı satışçılar, tek gün bile sektirmeden kazanma yeteneklerini maksimize etmeye çalışırlar. Para kazanma yeteneğinizi mevcut noktaya getirebilmek için, yaşam boyu üren bir eğitim ve deneyimden geçtiniz. Bunu hiçbir zaman küçümsememelisiniz. Para kazanma yeteneğinizi geliştirerek, zamanınızı ve becerilerinizi daha çok ürün veya hizmet satmaya yoğunlaştırabilir, böylece yüksek yaşam standardının tadını çıkarabilirsiniz.

En Değerli Kaynağınız Zamandır

En Değerli Kaynağınız Zamandır

En değerli kaynağınız zamanınızdır; her günün bütün dakika ve saatleri. Satmanız gereken tek şey aslında budur. Doğrusu, mevcut yaşam tarzınız arabanız, eviniz, banka hesabınız bütünüyle vaktinizi nasıl sattığınızın bir ürünüdür. Herhangi bir sebepten, geçmişte zamanınızı nasıl sattığınızdan memnun değilseniz, hemen şimdi, onun daha doğru satmanın yollarını aramaya başlamalısınız.

Zamanınızı değerlendirmenin en iyi yollarından biri, para kazanma yeteneğinizi geliştirmektir. Zamandan tasarruf etmenin en iyi yöntemi, yaptığınız en önemli şeylerde daha iyi hale gelmektir. Başka hiçbir şey, gelir ve yaşam standardınızda hızlı ve tahmin edilebilir bir artış sağlamaz. Zamanınızı ve paranızı ne kadar kendinize, size en çok gelir getiren faaliyetleri daha iyi kotarmak üzere, yatırım yaparak döndürürseniz, o ölçüde çok kazanır ve mutlu olursunuz.

Bugünden tezi yok, zaman yönetiminde uzmanlaşmaya karar vermelisiniz. Bu beceri, belki de başka hiçbir yeteneğin yapmayacağı kadar sizi başarı sahibi kılacaktır, çünkü o olmadan hiçbir yetenekten tam anlamıyla yararlanılamaz. Zaman yönetiminin özü, öncelikli şeyleri önce yapmak; ajandanızdaki çatışan talepleri öncelik sırasına göre dizmek; hepsinden de öte, düşünmek, planlamak, karar vermek ve eyleme geçmektir.

Öncelikleri belirlemedeki anahtar sözcük ”sonuçlar”dır. Bir eylenin değeri, onu yapmanın potansiyel sonuçlarıyla doğru orantılıdır. En ciddî potansiyel sonuçları barındıran eylemler neredeyse her zaman en büyük önceliğe sahiptirler. Kendinizi en büyük önceliklerinize sürekli olarak odaklı tutmak için, her daim sormanız ve cevabını vermeniz gereken dört soru bulunmaktadır. Birincisi, kendinize:

Zaman Çok Değerlidir

Zaman Çok Değerlidir

”Yapmaktan veya yapmamaktan kaynaklanacak potansiyel sonuçları bağlamında en değerli etkinliklerim nelerdir?” sorusunu sorun. Satış profesyoneli olarak, sizin için bunlar müşteri adayı bulmak, dostane ilişkiler kurmak, ihtiyaçları belirlemek, sunum yapmak, itirazları cevaplamak, satışı kotarmak ve söz konusu müşterilerden referans almaktır. bu alanlardan her birindeki ve hepsinin toplamındaki yeterliliğiniz, sizin satış ve gelir düzeyinizi belirler. Şu an ilgilenmeniz gereken en önemli etkinlik nedir?

İkinci olarak, kendinize sorun: ”Şirketin maaş bordrosunda benim adım neden yazıyor?” Günün her anı patronunuzun da sizinle birlikte olduğunu, eylemlerinizi gözlemlediğini ve yıllık performans raporunuzu hazırladığını hayal edin. Kendinize sormaktan hiç vazgeçmeyin: ”Şu adna yapmakta olduğum şeyin satışa bir etkisi var mı?” Maaş bordrosunda isminizin yer almasının yegâne nedeni bu. Yaptığınız eylem, satışın sonucunu etkilemiyorsa, onu hemen bırakın ve etkileyen bir eyleme geçin. Durmadan sormanız ve  cevaplamanız gereken üçüncü soruda: ”İyi yapmak şartıyla, benim, ama sadece benim yapabileceğim eylem nasıl bir şey olsun ki, hem bana, hem de şirketime anlamlı bir katkısı olsun?” sorusudur.

Bu, müşteri adayı bulmak ya da satışı kotarmak gibi sadece sizin yapabileceğiniz bir eylem olmalı. Bunu yapacak kişi sizsiniz, sizin yerinize başka biri bunu yapmayacaktır. Bu iş her neyse, onu başarıyla tamamlamak, sizin ana önceliklerinizden biri olmalıdır. Öncelikleri belirlemede dördüncü ve en önemli soru da şudur: ”Tam şu anda, zamanımı değerlendirmenin en iyi yolu nedir?” Verili bir zamanda, bu sorunun yalnızca bir cevabı olur. Sizin aslî göreviniz bu sorunun cevabını tespit etmek ve sonra da cevabı teşkil eden işi tamamlayana kadar sadece onun üzerinde çalışmaktır. Kendinize hiç durmadan bu soruları sormalısınız. Kendinize müsamahama göstermeyin. Başarınıza en çok katkısı bulunacak eylemlere odaklı kalmak üzere kendinizi disipline etmelisiniz. En yüksek verimle çalışan insanlar zamanı iki açıdan ele alırlar: Uzun vade ve kısa vade. Birincisi, onlar geleceğe yönelik hedef ve arzularında nettirler. İkincisi, verili bir zaman içinde, daima en önemli amaçlarını gerçekleştirmeye en çok katkısı olacak şeyleri yapmaya odaklıdırlar. Sizin bu iki düşünceyi aynı anda gündemde tutma kabiliyetiniz, yüksek verimliliğinizin de anahtarıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın