Başarısız Olma İhtimaliniz Yokmuş Gibi Davranın

Başarısız Olma İhtimaliniz Yokmuş Gibi Davranın

Başarısız Olma İhtimaliniz Yokmuş Gibi Davranın

Korku, belirsizlik ve şüphe daima başarı ve mutluluğun en büyük düşmanları olagelmiştir. En iyi satışçılar bu nedenle meslekdaşlarının çoğunu geri tutan korkularla yüzleşmeye çalışırlar. Başarınıza giden yolun önünde duran iki büyük korku, başarsızılık veya kaybetme korkusuyla, eleştirilme veya reddedilme korkusudur. Bunlar üstesinden gelinmesi gereken başlıca iki düşmandır. Gerçek şu ki, canınızı yakan ya da sizi geri tutan başarsızılığın veya reddedilmenin kendisi değildir. Sizi girişimde bulunmaktan alıkoyan bundan duyduğunuz korkudur. Hedeflerinize ulaşmak konusunda sizi yapmanız gerekenden alıkoyan, sizi felç eden başarısızlık veya reddedilme beklentisidir. Herkes bir şeyden, hatta bir çok şeyden korkar.

Reddedilmekten Korkmayın

Reddedilmekten Korkmayın

Tanıdığınız herkes şu ya da bu şekilde başarısızlık veya reddedilmekten korkar. Kahramanlarla ödlekler arasındaki fark, ilkinin, cesaretini birkaç dakika daha muhafaza edebilmesidir. Ortalama kişilikler kokulara neden olan durumlardan kaçınır, uzak durur. Cesur kimselerse, korkuyla yüzleşmeye ve her halükârda kendilerini korkulacak olanı yapmaya zorlarlar. Aktör Glenn Ford bir zamanlar şöyle demişti: ”Korktuğunuz şeyi yapmazsanız, o korku sizin hayatınızı kontrol etmeye başlar”.

Ralph Waldo Emerson’sa aşağıdaki sözleri okuduğunda tüm hayatının kökten değiştiğini söylemiştir. ”Büyük başarılara imza atmak istiyorsanız, hayatınız boyunca korka geldiğiniz şeyleri yapma alışkanlığını edinin.” Sizi geri tutan en büyük engel olan başarısızlık korkusu, tam karın bölgesinde hissedilir ve ”yapamam!!” sözcükleriyle ifade bulur. Bu duyguyu sürekli olarak: ”Yapabilirim! Yapabilirim!!” diyerek nötralize edebilirsiniz. Başarısızlık korkusunu daha etkin bir şekilde bertaraf etmek içinse, inanana kadar: ”Bunu yapabilirim! Bunu yapabilirim!” sözlerini tekrar etmelisiniz.

”Bunu yapabilirim!!” sözlerini ne zaman tekrar etseniz, korkularınız yatışıp özgüveniniz artar. ”Kendimi seviyorum! Ben en iyisiyim! Bunu yapabilirim!” sözlerini tekrar ettiğinizde de, kendinizi sonunda durdurulamaz hissedene kadar öz saygısını ve öz imgenizi yükseltmiş olursunuz. Böylece içinde yüksek performanslı bir satışçının zihinsel kalıplarını yaratırsınız. Sonrası Emerson’un dediği gibi: ”İşe atlayın, gücü içinizdedir.” İşte her türden korkunun en zayıf noktası: Cesaret gelene kadar beklemektense, önce korktuğunuzu yapın, cesaret arkadan gelecektir. Aristo’nunda dediği üzere: ”Arzuladığınız nitelik sizde varmış gibi davranın, böylece onu edinirsiniz.”

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın